Transfer hlíz ocúnu jesenního do urbánního biocentra Rokle

Zpátky

Centrální park Rokle - Parková úprava plochy jako prvku urbánního ÚSES, transfer hlíz ocúnu jesenního do urbánního biocentra Rokle

podrobná studie zde

 

Koncepčním zájmem pří údržbě přírodě blízké plochy líšeňské Rokle je zvyšovat biodiverzitu a přírodní atraktivitu území. Relativně nejvlhčí část tohoto území představuje dno údolí při tramvajové zastávce Masarova. Zde byly vytipovány polohy pro výsadbu hlíz ocúnu jesenního (Colchicium autumnale). Polohy se nachází ve dně údolí mimo vlastní prudký a výsušný svah a mimo nejnižší polohy, kde při extrémních srážkách dochází ke stagnaci povrchové vody. Vytypované polohy výsadeb také reflektují spíše živnější a vláhově svěžejší místa v podsvahovém deluviu a navazující travnaté ploše. 

Hlízy byly vyzvednuty na katastru obce Předklášteří, pozemek č. 272/7. Na pozemku probíhá vypásání a majitel vymístňoval ocún ze spásané plochy v obavě o možnou otravu dobytka. Nadmořská výška lokality 350 m n.m., prudký severovýchodní svah, mírně zastíněný toulavým stínem sporadické vegetace, půdy humózní, živné, vláhově svěží. Typologicky jde o geobiocenózu 3 BC 3 javorové dubové bučiny (Querci-fageta aceris). 
Hlízy byly vyzvedávány po odkvětu. Spodní kořenící část cibulkovitého rozšíření hlízy zde byly v hloubce 15 až 20 cm. Hlízy byly sazeny 20 h po vyzvednutí (tento údaj nemá na ujmutí vliv, rostlina v této době vegetuje ze zásobních látek hlízy). Cílová lokalita ploché dno údolí až sklonitostně mírné podsvahové diluvium západní orientace. Z části pod polodenním zástinem lesního porostu z navazujícího svahu. Typologicky 2-3 B-BD 3. 
Celkově bylo vyzvednuto cca 100 ks hlíz a vysazeno do 84 výsadbových jam. Polohy dokumentuje přiložená mapa. 
Rostliny po odkvětu o sobě dají vědět až jarní olistěnou lodyhou se semeny. V této době je třeba upravit management travnaté plochy, aby nedošlo k vyžnutí listů, které zajišťují živiny pro podzimní kvetení. Po úspěšném transferu pak v srpnu až říjnu roku 2021 opět rozkvetou. 

Výsadba ocúnů

Související články

top Slavnostní otevření Kavárny 31. 3. 2023 Starosta Život v Líšni Rokle
top Informace k záměru pronájmu majetku obce – kavárna Rokle, termín prohlídky prostor 28. 2. 2023 Život v Líšni Aktuality Rokle
Opozice se pře s radnicí. Kvůli dokumentům k lampám 1. 3. 2021 Zastupitelstvo Život v Líšni Rokle
Ocúny pro líšeňskou Rokli 5. 12. 2020 Životní prostředí Rokle
Rokle a Jedlý park aneb Veřejný zájem 2. 12. 2020 Starosta Rokle
Líšeň dá domov slepicím z klecového chovu 10. 9. 2020 Starosta Rokle
Oprava dirtparku v rokli 1. 6. 2020 Život v Líšni Rokle
Centrální park Líšeň - Parková úprava plochy jako prvku urbánního ÚSES 8. 11. 2017 Rokle
1 2

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 12. 11. 2020.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů