Transfer hlíz ocúnu jesenního do urbánního biocentra Rokle

Centrální park Rokle - Parková úprava plochy jako prvku urbánního ÚSES, transfer hlíz ocúnu jesenního do urbánního biocentra Rokle

podrobná studie zde

 

Koncepčním zájmem pří údržbě přírodě blízké plochy líšeňské Rokle je zvyšovat biodiverzitu a přírodní atraktivitu území. Relativně nejvlhčí část tohoto území představuje dno údolí při tramvajové zastávce Masarova. Zde byly vytipovány polohy pro výsadbu hlíz ocúnu jesenního (Colchicium autumnale). Polohy se nachází ve dně údolí mimo vlastní prudký a výsušný svah a mimo nejnižší polohy, kde při extrémních srážkách dochází ke stagnaci povrchové vody. Vytypované polohy výsadeb také reflektují spíše živnější a vláhově svěžejší místa v podsvahovém deluviu a navazující travnaté ploše. 

Hlízy byly vyzvednuty na katastru obce Předklášteří, pozemek č. 272/7. Na pozemku probíhá vypásání a majitel vymístňoval ocún ze spásané plochy v obavě o možnou otravu dobytka. Nadmořská výška lokality 350 m n.m., prudký severovýchodní svah, mírně zastíněný toulavým stínem sporadické vegetace, půdy humózní, živné, vláhově svěží. Typologicky jde o geobiocenózu 3 BC 3 javorové dubové bučiny (Querci-fageta aceris). 
Hlízy byly vyzvedávány po odkvětu. Spodní kořenící část cibulkovitého rozšíření hlízy zde byly v hloubce 15 až 20 cm. Hlízy byly sazeny 20 h po vyzvednutí (tento údaj nemá na ujmutí vliv, rostlina v této době vegetuje ze zásobních látek hlízy). Cílová lokalita ploché dno údolí až sklonitostně mírné podsvahové diluvium západní orientace. Z části pod polodenním zástinem lesního porostu z navazujícího svahu. Typologicky 2-3 B-BD 3. 
Celkově bylo vyzvednuto cca 100 ks hlíz a vysazeno do 84 výsadbových jam. Polohy dokumentuje přiložená mapa. 
Rostliny po odkvětu o sobě dají vědět až jarní olistěnou lodyhou se semeny. V této době je třeba upravit management travnaté plochy, aby nedošlo k vyžnutí listů, které zajišťují živiny pro podzimní kvetení. Po úspěšném transferu pak v srpnu až říjnu roku 2021 opět rozkvetou. 

Výsadba ocúnů

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat reakci na článek
Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
*
* E-mail nebude zveřejněn
*
Ochrana proti robotům
 
Poslední úprava: 12. 11. 2020. Přečteno: 1410x.
Jméno Libuše Axmannová
E-mail axmannova@brno-lisen.cz
Telefon 544 424 825
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
únor
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2021