Projekt "Rokle", Revitalizace monokulturní zeleně, Realizace hřiště

Zpátky
Projekt "Rokle", Revitalizace monokulturní zeleně, Realizace hřiště

Městská část Brno-Líšeň, starosta Mgr. Břetislav Štefan a občané Líšně

 

Dne 25. 2. 2014 v 17:00 hodin se konala ve velkém sále radnice veřejná diskuze na téma projekt "Rokle", Revitalizace monokulturní zeleně a Realizace hřiště.

Projekt je zaměřen na revitalizaci monokulturní zeleně na svazích při ulicích Konrádova, Michalova , Bartákova, Ševelova, Koutného, Hubrova a Hájkova.
Tento projekt, podpořen již několika odbornými posudky, zaměřen na ozdravení zeleně sebou nese několik problémů. Prvním je skutečnost, že je třeba, dle názorů odborníků, zdravotně prořezat a vykácet poměrně velké množství stromů a následně vysadit nové druhy, které přispějí k druhové pestrosti. Výsadba se týká především listnatých stromů. Dosazeno má být kompletně keřové patro, které v lokalitě neexistuje. Dalším krokem jsou protlerózní úpravy a vybudování mlatových a asfaltových cest, které by lokalitu zpřístupnily. Tato dílčí část je projektanty naceněna předběžně na 17 mil. Kč a ze zdrojů EU se podařilo získat necelých 8 mil. Kč, tedy podíl spoluúčasti EU bude pod 50%. Cena se může v soutěži až o jednu třetinu snížit, ale procentuální poměr zůstane zachován. Administrace projektu pokračuje, avšak rozhodli jsme se, že projednáme s občany dotčené lokality projekt výsadby zeleně, abychom jim projekt nejen řádně představili, ale především zjistili, zda s nim souhlasí, či nikoliv.

Břetislav Štefan, starosta

 

1. Záznam z přímého přenosu veřejné diskuze

 

 

2. O projektu "Rokle" se starostou

 

 

( Videozáznamy poskytl portál vlisni.cz)

 

Související články

Park Rokle – známe názory veřejnosti 29. 1. 2024 Rokle Diskuze s občany
Rozvoj centrálního parku Rokle - dotazník 12. 12. 2023 Diskuze s občany Rokle
Informace k záměru pronájmu majetku obce – kavárna Rokle, termín prohlídky prostor 28. 2. 2023 Život v Líšni Aktuality Rokle
Opozice se pře s radnicí. Kvůli dokumentům k lampám 1. 3. 2021 Zastupitelstvo Život v Líšni Rokle
Ocúny pro líšeňskou Rokli 5. 12. 2020 Životní prostředí Rokle
Rokle a Jedlý park aneb Veřejný zájem 2. 12. 2020 Starosta Rokle
1 2 3

Seznam reakcí na článek

Napsal(a) Irena Moudrá19. 3. 2016 18:51:47
Přidám se k paní Lucii.Nové chodníky v rokli jsou absolutně neschůdné.Pro koho jste je dělali, pro horolezce? A hlavně kolik to stálo peněz? Pan architekt by se měl za tuhle hrůzu stydět! Vážně to takhle chcete nechat a čekat,až se tam někomu stane úraz?
Napsal(a) Břetislav Štefan3. 4. 2016 17:29:29
Máte pravdu.
Napsal(a) Lucie7. 3. 2016 21:58:07
Cesta neboli chodník kolem rokle myslíte vážně? Je to tak prudké, že by vypadlo i dítě z kočárku. Natož v zimním období aby se někdo touto cestou vydal bude nemožné. Viz příspěvek od Paní Tomancové souhlasím. Je škoda že nebyl zachován původní bazén v Mariánském údolí a nebo vybudován v místě Rokle. Líšeň je velice navštěvovaná část a rybníkům i přelidněnosti by to ulehčilo. Jen můj názor, že tu chybí koupaliště.
Nové bytové části na polích u Slatiny přivede další obyvatelé tak snad se tu nebudeme mačkat. V roce 2016 jaké jsou plány s rekonstrukcí Rokle? Líšeň je můj domov a zajímá mě budoucnost i pro mé děti. Děkuji Lucie
Napsal(a) Břetislav Štefan8. 3. 2016 09:42:07
Děkuji Vám za podnět. Na některé Vaše otázky jsem již reagoval dříve. Původní bazén v Mariánském údolí, byl zrušen, dle mých informací na základě nevyhovujících hygienických podmínek a celkového rozkladu. Navíc byl na soukromém pozemku a následně byl zavezen nepořádkem. Bohužel v Mariánském údolí obci téměř nic nepatří. Je tedy složité, ne-li nemožné najít řešení. S tím, že chybí bazén, souhlasím – i když jeden udržujeme na škole Holzova, takže alespoň pro školky a školy je dostupný. Provoz bazénu je velmi nákladný a je možný jej realizovat pouze z úrovně města Brna. Bohužel rozpočet Líšně je dost omezený a finance směřují do města Brna.
Projekt Rokle pokračuje přípravou cest (Hlavně ne se sklonem, který navrhl pan architekt Damec. Z těch jsem opravdu dost zklamaný a nešťastný), dále rozvržení ploch zeleně a oddechových míst. Bude posílena funkce zeleně a propojení území od Havany k ul. Konrádova. Postupně se připravujeme a doufáme, že budou vypsány podpůrné dotace z úrovně státu a EU, abychom mohli projekt realizovat. Bohužel Líšeň má pouze jedno procento rozpočtu města Brna. Finance jsou tedy zásadní. Projekt pana architekta Kováře po odevzdání zveřejníme. Bude k diskuzi a náhledu zveřejněn na internetu za cirka měsíc.
Ještě jednou děkuji a přeji hezký den.
Napsal(a) Petr Novák8. 6. 2015 20:22:21
Zásadně souhlasím s paní Janou, která je zděšená revitalizací rokle. Jak mohl někdo dopustit takové devastace vzrostlých jehličnanů, jejich "vyholení kmenů", spousty vykácených zdravých stromů jenom proto, aby se přispělo k "druhové pestrosti". Následné vysazení nových stromů, pokládání jakési juty, to vše je absurdní mrhání penězi. O nových chodnících, lemovaných drahými dlažebními kostkami ani nemluvím. To se nemohly použít daleko levnější betonové obrubníky? Podle mě je to pouze plýtvání penězi jak daňových poplatníků, tak fondů z krachující EU. Každý den chodím kolem a říkám si, který vůl toto mohl dopustit. Jsem pravicový volič, ale toto je na žalobu.
Napsal(a) Břetislav Štefan9. 6. 2015 12:59:49
Dobrý den pane Nováku,
děkuji Vám za názor. Velmi si vážím Vaší reakce. Mnoho lidí nesdílí Váš názor a myslím, že nejvíce je to vidět na návštěvnosti této lokality. Někomu možná nevadí neudržované lokality, kde lze narazit na vše - od skládky počínaje, přes nepořádek až po stanový tábor méně úspěšných spoluobčanů. Bohužel jsem jiného názoru a zeleň v srdci sídliště má vyšší hodnotu pro mnoho obyvatel sídliště. Rád bych, aby nebyla Líšeň pouze noclehárnou, ale domovem, kde se dá aktivně odpočívat, či se krátce projít.
Vaše názory o druhové pestrosti určitě nelze pominout. Nicméně vedoucí Ústavu zahradní a krajinářské architektury profesor Ing. Jiří Damec a jeho odborný tým mají jiné stanovisko. Pro jistotu jsem před zahájením kácení nechal zpracovat dendrologické posudky, které dospěly a vyhodnotily nezbytnost probírky stromů. Nejsem oborník v této oblasti, proto dám na rady odborníků.
Možná pro někoho pošetilé – pro mne je však nezbytné konzultovat problémy s lidmi, kteří jsou profesionály v dané oblasti.
Jistě, že věci jdou dělat mnoha různým způsoby a jsem rád, že zdůrazňujete svou pravicovost, neboť Vás zajisté potěší fakt, že projekt vznikl v letech 2006 – 2010, kdy starostou byl člověk z ODS. Myslím, že pokud máte pocit, že je třeba žalob a soudu, pak prosím konejte – je to Vaše právo a pokud byl spáchán zločin, tak i zákonná povinnost. Orgány v trestním řízení se Vaším podnětem musejí ze zákona zabývat, stejně tak i kdybyste napsal, že jste volič levicový.
O tom, že Evropská unie krachuje, nemám povědomí. Ano, z novin a zpráv vím, že Řecko je na pokraji bankrotu, ale o EU nevím.
Nevím , zda jsou zastupiteli voli, už 12 let, tedy 3 volební období za sebou, pokud chtějí, aby v Líšni vznikl park, kde si můžete odpočinout, jít na hřiště s dítětem, nebo zaběhat, či zaposilovat.
Jak si často povzdechla Babička Boženy Němcové: „ Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.“
Děkuji Vám za Váš jadrný příspěvek a přeji hezký den
Napsal(a) Hana Tomancová24. 4. 2015 10:52:09
V rokli měl stát v původním plánu sídliště bazén.Je velká škoda,že se na tento tolik potřebný projekt nesehnaly peníze.Koupání v Mariánském údolí je pro obyvatele obou Líšní,Vinohrad,Slatiny nedostatečné,přelidněné.Les máme hned nad sídlištěm,proto mně není příliš jasné,proč si ho ještě tvořit uvnitř sídliště.Kolem domů jsou dnes již vzrostlé stromy,které by spíš potřebovaly pravidelné prořezávání,pravidelnou údržbu.Na sídlišti chybí kolem cest lavičky a hlavně:NENÍ SI KDE UMÝT RUCE, OVOCE,V PARNÉM LÉTĚ SE OPLÁCHNOUT či NAPÍT SE.Určitě by studenti uměleckoprůmyslové školy nebo studenti architektury rádi svými nápady na kašny,pítka přispěli k lepšímu vzhledu a pohodlí v našem bydlišti.
Napsal(a) Břetislav Štefan24. 4. 2015 22:26:32
Dobrý den,
co se týče bazénu, neviděl jsem žádnou dokumentaci, či projekt, který by do Rokle umísťoval bazén. V 80. letech se počítalo s výstavbou stadionu, ale bazén jsem nikde neviděl. Dobrovolnická anketa, které jsem se v roce 2006 účastnil, zjistila, že přes 70% občanů si přeje v Rokli park. Osobně se domnívám, že lokalita Rokle má zůstat klidovou, tedy, že by se neměla zavádět doprava do této lokality. Bazén by určitě nárůst dopravy znamenal. Navíc je dopravní napojení velmi složité a obyvatelé ulice Michalova by to jistě neuvítali. Uvnitř sídliště se netvoří les, ale park se zázemím.
Pravidelnou údržbou se zabýváme a potřeba pravidelných ozdravných prořezů je jistě správná a na místě. V současné době připravujeme inventarizaci zeleně v celé Líšni, abychom nejenom věděli, kde jaký strom, či keř roste, ale i jakou potřebuje údržbu. Tento projekt nám umožní systémově řešit ozdravné zásahy, prořezy, výsadby, či nezbytné a nepopulární kácení nemocných stromů. Cílem je dlouhodobý výhled a udržitelnost stále zelené Líšně.
Také si myslím, že Líšeň je domovem nás všech. Veřejná prostranství jsou důležitá a myslím, že je třeba si vzít i dobré příklady z vyspělejších zemí nebo sídlišť. Pokud máte příklady dobré praxe z obdobných sídlišť, tak se s nimi rád seznámím. V současné době se postupně koncepčně řeší a budou řešit lokality Havany, Nám. Karla IV., Kotlanky a Rokle.
Děkuji Vám za podněty a přeji pěkný den Břetislav Štefan
Napsal(a) Alena4. 1. 2015 22:51:07
Díky za tak úžasné zlepšení kvality našeho života v Líšni!!! Těšíme se a držíme panu starostovi pěsti! Více takových revitalizací nevyužitých přirodních ploch pro celé Brno...Vážíme si vaší snahy a věříme, že to u tohoto projektu neskončí. Jen tak dál!
Napsal(a) Břetislav Štefan6. 1. 2015 11:33:02
Dobrý den, děkuji za podporu. Snažíme se hledat všechny možnosti, jak z Líšně udělat příjemný domov nás všech.
Napsal(a) Břetislav Štefan6. 1. 2015 11:50:11
Dobrý den, co se týká stanovení domů, které budeme modernizovat v roce 2015, tak rozhodnutí padne tento čtvrtek. Z minulého roku se pozastavila modernizace BD Molákova 15, která bude nyní pokračovat a začne v pondělí 12. ledna 2015. Zároveň se snažím o vypsání dalšího výběrového řízení, abychom mohli v modernizaci pokračovat. Současná smlouva končí v srpnu. Rád bych, aby městská část měla již v této době ukončené výběrové řízení a mohli jsme plynule pokračovat s modernizací. S přáním pěkného dne Břetislav Štefan
Napsal(a) Jana15. 10. 2014 13:54:57
Jsem zděšená probíhající revitalizací rokle. Svah k ulici Bartákova si velmi dobře pamatuji, v době, kdy to bylo holé místo, ze kterého sjížděl povrch v době děšťů. Stromky které se vysazovaly se neuchycovaly, musela se sadba opakovat, svah se nastříkával nějakou hmotou pro zpevnění. všem se jistě líbilo, že v tom místě byl z porostu tzv větrolam, který brzdil vítr ze severu, který je od rokle směrem k zástavbě. Nyní tam zůstalo pár stromů, která vypadají spíše jako torza, ty modříny, orvané. Krásné vzrostlé stříbrné smrky jsou pryč. Tohle považuji za příšerné, plýtvání financemi. Nová sadba bude finančně náročná a vzrostlá se zničí. Ach jo. Vypadá to nyní velmi smutně. Krásné břízy v rokli, šípkové keře, vše co odebíralo vlhkost z půdy, dělávaly se tam obrovské louže, kde stála voda a lítali komáři. Nedal se projekt přizpůsobit již vzrostlým stromům. nejsem proti odstranění přebytečné vegetace, ale až tak? To je smutné, v době, kdy by si měl člověk vážit každého kousku zeleně.Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 14. 2. 2014.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: