Probační a mediační služba pomáhá obětem trestných činů

Problémy paní Evy začaly v době, kdy její manžel přišel o zaměstnání. Vždy byl dominantní a výbušný, ale své chování měl dosud pod kontrolou. Teď však začal žárlit na to, že je paní Eva v práci úspěšná a spokojená. Začalo to různými narážkami, později přibylo napadání vulgárními výrazy a došlo i na fyzické násilí.

Vše vyvrcholilo jednoho rána, když paní Eva hledala před odjezdem do práce klíče od auta. Manžel jí odmítl klíče vydat a bránil jí opustit dům. Začali se hádat a manžel ji posléze udeřil pěstí do obličeje a silně odstrčil na zeď. Eva utrpěla zranění v obličeji, zlomeninu ruky a další pohmožděniny. Manžel jí nijak nepomohl, nasedl do auta a odjel. Záchranka dovezla paní Evu do nemocnice, kde po operaci zůstala dva týdny. Po vyléčení se rozhodla situaci řešit a podala trestní oznámení.

Jakmile se manžel dozvěděl o trestním oznámení, začal paní Evě všemožně znepříjemňovat život. V její nepřítomnosti přicházel do domu a ničil společné i její osobní věci. Paní Eva proto začala mít obavy o své zdraví a život. Cítila se bezradná, a to i z nadcházejícího trestního řízení, proto se obrátila na poradnu pro oběti trestných činů. „Nejhorší bylo, že se nemohla spolehnout na pomoc nikoho z rodiny. Neměla nikoho, kdo by ji třeba vyslechl a byl jí psychickou oporou,“ říká pracovnice poradny. „Na prvních schůzkách jsme se jí proto snažili nejprve poskytnout psychickou podporu. Postupně jsme rozebírali různé varianty řešení. Zprostředkovali jsme paní Evě bezplatnou právní pomoc a doprovodili ji k hlavnímu líčení. Dnes je paní Eva rozvedená, občas se potkáme a ona je velmi vděčná, že jsme jí pomohli zachránit zdraví a možná i život.“ Oběti domácího násilí mají obvykle obavy nejenom z reakce útočníka na trestní oznámení, ale i z průběhu trestního řízení. S tím, jaké mají oběti práva a jak s nimi nakládat, obětem často pomůže právě poradce pro oběti t. č. Vyslechne, uklidní, provede celým trestním řízením, vysvětlí oběti její práva a poskytne psychickou podporu. Pracovníci poraden jsou vázáni mlčenlivostí a musí zachovávat anonymitu oběti.

Stalo se i Vám něco podobného? Stali jste se obětí trestného činu a potřebujete pomoci? Můžete navštívit bezplatnou brněnskou poradnu pro oběti trestných činů, která je součástí Probační a mediační služby. Konzultace probíhají v pondělí (11-14 hod), ve středu (8-12 hod) a ve čtvrtek (13-16 hod), a to na adrese Kozí 8. Obrátit se na poradkyni můžete telefonicky (727 939 941) či přes mail (laznickova.pms@gmail.com).Poradna pro oběti funguje v rámci projektu „Proč zrovna já? II“, který je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Související články

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat reakci na článek
Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
*
* E-mail nebude zobrazen
*
 
Poslední úprava: 21. 1. 2019. Přečteno: 399x.
Jméno Libuše Axmannová
E-mail axmannova@brno-lisen.cz
Telefon 544 424 825
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
srpen
Po Út St Čt So Ne
1234
56 7 891011
1213141516 17 18
19202122232425
2627 28 293031
2019
Nejbližší akce: 28. 8. 2019