Líšeňské Velikonoce

Velikonoce jsou tradiční svátky, kdy si křesťanský svět připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Máme je však také spojené s příchodem jara a se zvyky, jako je pletení pomlázky nebo malování kraslic. Redakce Líšeňských novin přináší několik tipů, jak strávit Velikonoce v Líšni.

Letos potřetí se budou konat Velikonoce na Dělňáku. A opět na Bílou sobotu, která tentokrát připadne na 20. dubna.

Akce začne ve 14.00 hodin. Jestli to jen trochu půjde a počasí dovolí, odehraje se na zahradě Dělňáku, pokud by bylo příliš nevlídno, přesune se „pod střechu“. A co na návštěvníky malé i velké po celé odpoledne čeká? Opět se budou zdobit vajíčka a plést pomlázky. A protože v loňském roce mělo velký úspěch pletení jednoduchých košíků z pedigu, je domluveno i letos – stejně jako další rukodělné dílny. O program na pódiu se postarají Cimbálová muzika Líšňáci, Národopisný soubor Líšňáček a Sbor Stará Líšeň. Novinkou oproti předešlým dvěma ročníkům je velikonoční animační program pro děti v podání Divadla Kejkle.

K Velikonocům na Dělňáku už také neodmyslitelně patří premiéra pohádky. Tu stejně jako v minulých ročnících připravil Líšeňský ochotnický spolek Marvánek a nese název Přehádané peklo. Představení začne ve Velkém sále Dělňáku v 17.00 hod.

Zbývá dodat, že Velikonoce na Dělňáku se konají za každého počasí a vstupné je dobrovolné.

Velikonoční program nabízí také Salesiánské středisko mládeže. Kromě velikonočního florbalového turnaje, na který Salesko vyrazí do Prahy 12. dubna se mohou těšit děti na tradiční velikonoční přespávačku. Sportovní noci si na Salesku užijí zájemci ze středy 17. dubna na čtvrtek 18. dubna Sportovci si připomenou velikonoční zvyky a tradice a hlavně si pořádně protáhnou tělo ve všedních i nevšedních aktivitách. 

Na Velikonoce se chystají také cukrárny, které svátkům přizpůsobují svůj sortiment. V cukrárně Eliška na Ondráčkově ulici to budou například indiánci ve tvaru velikonočních kuřátek, linecké ve tvaru vajíček či slepiček, punčové kuličky s čokoládovými kuřátky a další zákusky zdobené velikonočními symboly. Dorty a zákusky zaměřené na velikonoční tematiku chystá také cukrárna Rozprým na Kučerově ulici. Co se týče zákusků, budou to zejména velikonoční vajíčka zdobená kytkou kočiček, slepičkou či zajíčkem, jak v malém, tak ve větším provedení. Dále pak košíčky s vejci nebo dezertní kostky s kačenkami a spoustu dalších. Bude také možné objednat si klasické dorty s velikonoční tematikou nebo dorty různých tvarů jako například beránek, ovečka, zajíček, kačenka, slepička a další, a to i v různých kombinacích.

Radost jistě budou mít i milovníci piva, v Líšeňském pivovaru na Kotlanově ulici totiž na Velikonoce připravují již tradičně (třetím rokem) bylinkové zelené pivo, které letos ponese název Líšeňský beránek. Jedná se o spodně kvašené, speciální světlé, potažmo zelené, pivo o 13% EPM. Chmelené je německými a českými odrůdami chmelů a je vařené s bylinkami (konkrétně šalvějí, kopřivou a meduňkou). Zelené barvy je docíleno použitím chlorofylu, tedy rostlinného barviva. Nikoliv barviv umělých, jak tomu, bohužel, u většiny tuzemských zelených piv bývá. 

Na závěr připojujeme seznam velikonočních bohoslužeb v líšeňské farnosti:

Zelený čtvrtek 18. 4.

18.00 mše svatá – kostel sv. Jiljí, nám. Karla IV.
19.00 mše svatá – Salesko, Kotlanova 13

Velký pátek 19. 4.

15.00 velkopáteční obřady – kostel sv. Jiljí, nám. Karla IV.

15.00 velkopáteční obřady – Salesko, Kotlanova 13

Bílá sobota 20. 4.

20.00 Velikonoční vigilie – kostel sv. Jiljí, nám. Karla IV.

neděle 21. 4.

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně 7.00, 10.00, 18.00 mše sv. – kostel sv. Jiljí, nám. Karla IV.

4.00, 8.30 mše sv. – Salesko, Kotlanova 13

pondělí 22. 4.

7.00, 10.00 mše sv. – kostel sv. Jiljí, nám. Karla IV.

8.30 mše sv. – Salesko, Kotlanova 13

 

Věříme, že si z bohaté nabídky vyberete velikonoční akci podle svého gusta, a přejeme Vám pohodové prožití prvních jarních dnů a krásné Velikonoce!

 

Související články

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat reakci na článek
Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
*
* E-mail nebude zobrazen
*
 
Poslední úprava: 14. 3. 2019. Přečteno: 250x.
Jméno Libuše Axmannová
E-mail axmannova@brno-lisen.cz
Telefon 544 424 825
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
květen
Po Út St Čt So Ne
12345
6 7891011 12
13141516171819
2021 22 23 242526
2728293031
2019
Nejbližší akce: 23. 5. 2019