Juniorský mistr světa v rychlostním lezení je z Líšně

Zpátky

Juniorské MS v rychlostním lezení se letos konalo 19. - 22.9. v Nové Kaledonii. Na tuto akci jsem se celé prázdniny pečlivě připravoval i přes bolestivé zranění prsteníčku pravé ruky.
V přípravě jsem nic neponechal náhodě a trénoval jsem na atletickém stadionu s olympionikem ve skoku dalekém - Štěpánem Wágnerem. Atletické tréninky se Štěpánem byly dynamického rázu. Pomohl mi rozvinout moji výbušnost a frekvenci. Mimo atletiku jsem přes prázdniny také plaval. Plavecké tréninky byly spíše vytrvalostní. Za hodinu jsem v průměru naplaval 2,5 km.
 Měl jsem to štěstí, že ke konci prázdnin se otevřela nová brněnská stěna v Komárově, na které byl, mimo jiné, také rychlostní profil. Postavil jsem si zde rychlostní cestu podle parametrů IFSC a začal jsem na ní s rychlostním tréninkem (21.8). Prst se pomalu hojil. Lezecké začátky po zranění byly ty nejtěžší. Dostat se zpět do formy, ve které jsem byl před zraněním, se mi nakonec povedlo. Při posledním tréninku před odletem  jsem konečně pokořil hranici 6 s (5.98 s).
Cesta do Nové Kaledonie byla velmi náročná. S přestupy trvala okolo 30 hodin a hodně nás vyčerpala. I přes únavu jsem se další den rozhodl prohlédnout si a okusit místní stěnu.
Ráno jsme se šli rozcvičit  na bouldrovku, která se nacházela v blízkosti závodní stěny. V dalších dnech před závody jsem stihl prozkoumat i krajinu v hlavním městě Nové Kaledonie - Noumei.
Zde, v Nové Kaledonii, měli zrovna zimu, ale pro nás to bylo léto. V průměru tam byla teplota okolo 25 °C a vysoká vlhkost. Den před závody jsem se lehce rozcvičil krátkým dvacetiminutovým během a cvičením na hrazdě.
Den "D" začal. Nejprve mě čekal „practice time“, ve kterém jsme se rozběhali na rychlostní stěně. Chyty zde byly o něco menší než jsou oficiální. Naše časy byly tím pádem o něco horší než v tréninku.
Kvalifikace začaly. První pokus jsem lezl na levé straně. Nebyl to vyrovnaný pokus, protože jsem několikrát chyboval, čas jsem měl okolo 7 s. Chtěl jsem víc, protože jsem věděl, že na finále potřebuji čas minimálně pod 7 s. Druhý pokus se mi povedl a časem 6.62 s jsem si „ řekl“ o účast ve finále. Nastal malý problém. Polák, se kterým jsem šel druhou kvalifikační cestu, podal protest, že čas při startu - mezi "ready" a "pípnutím" byl více než 2 s (v pravidlech je  0,6 -2 s). Protest mu byl uznán a museli jsme jít znovu. Můj čas 6.62 s byl vymazán. I přes tento problém jsem ukázal, že jsem v roli favorita a zopakoval jsem znovu skvělý čas - 6.67 s. Do finálové šestnáctky jsem postupoval z druhého místa za Rusem Luzhetskiim.
Můj první semifinálový souboj byl proti Korejci, kterého jsem s přehledem porazil a postoupil dál do finálové osmičky, ve které jde už spíše více o nervy. V dalším vyřazovacím kole mě čekal statný Rus Bogomolov. Tento souboj byl pro mne na soutěži nejtěžší. V tomto roce jsem ho už jednou ve finálových soubojích potkal, na ME v Edinburghu, kde mě vyřadil, protože jsem tam chyboval. Tady na MS bylo vše jinak a štěstí přálo mně. Bogolomova jsem porazil a postoupil do dalších vyřazovacích kol.
Zbývali jsme už jenom čtyři. V souboji o to, kdo bude bojovat o 1. a 2.místo nebo 3. místo, mě čekal dvojnásobný juniorský mistr světa, Rus Ruslan Faizullin. Běh byl vyrovnaný jako ostatní moje finálové pokusy a Ruslana jsem porazil! Teď už jsem věděl, že budu mít medaili na MSJ. Nervy spadly a už mě čekal jen souboj o zlatou  nebo stříbrnou medaili. Na finále o zlatou medaili jsem šel opět se zástupcem ruské reprezentace a to s Luzhetskim, který postupoval z kvalifikace z prvního místa.
Start. Souboj byl od začátku vyrovnaný a napínavý, postupně jsem však Sergeje předběhl a sepnul tlačítko v čase 6.50 sekund a vybojoval titul juniorského mistra světa!
Tento závod bude pro mne nezapomenutelný!  Atmosféru, která zde panovala, jsem nikdy nezažil. Ihned po doběhnutí posledního souboje mě čekaly rozhovory do novin a rádia, podpisy, společné fotky a gratulace...Něco úžasného a nezapomenutelného!
Děkuji všem, kteří mě podporovali. Největší dík patří mé rodině, bez té bych to nikdy nedokázal.