Jasmínka: nové rodinné a komunitní centrum v Líšni

Zpátky
Jasmínka: nové rodinné a komunitní centrum v Líšni

Od začátku letošního roku je Líšeň obohacena o spolek Jasmínka, který provozuje stejnojmenné rodinné a komunitní centrum, v němž se mohou setkávat malí i velcí. Jeho hlavním cílem je sdružování rodin, podpora sociálně znevýhodněných skupin, vytváření nových vztahů a přátelství. Jasmínka se nachází v objektu Kotlanka na Kotlanově ulici 7 (naproti kavárně Kafemlýnek).

U zrodu spolku stála pětice maminek, kterým v Líšni scházel prostor, kde by se mohly setkávat, popovídat si o radostech a starostech, jimiž zrovna procházejí, a předávat si zkušenosti. 

„Hledaly jsme místo, kde bychom nemusely nechávat nemalé finanční obnosy, ani pobíhat za dětmi po hřišti. Rovněž jsme postrádaly zájmovou aktivitu pro sebe a své děti, protože kapacita stávajících kroužků nedostačovala počtu zájemců v Líšni. A proto padlo rozhodnutí založit spolek, který toto vše bude umožňovat jak nám, tak mnoha dalším rodinám, matkám samoživitelkám nebo třeba prarodičům hlídajícím vnoučátka. A doplníme tak již fungující líšeňská centra,“ uvádí spoluzakladatelka Zuzana Kruťová 

Po několika měsících usilovné práce, ujasňování si cílů a pilování celého projektu podala skupina maminek na úřad městské části žádost o pronájem vhodných volných prostor. Radnice žádosti vyhověla a maminky mohou začít realizovat svůj sen.

Co je to vlastně komunitní centrum?

Obecně se jedná o zařízení sloužící k provozování nejrůznějších aktivit: vzdělávacích, sportovních, sociálních zaměřených na setkávání lidí všech generací a zájmového zaměření či usilujících o podporu fungování rodinného života. Další komunitní centra se věnují například začleňování do společnosti lidí s různými handicapy, ať už psychickými, fyzickými či sociálními. 

Cílovou skupinou Jasmínky je rodina.

Jak Jasmínka funguje

Od února je provozní doba po celý týden. Prostory zahrnují rozlehlou místnost sloužící k mnoha aktivitám a herničku (dětský koutek). Od rána až do večerních hodin zde probíhají nejrůznější akce. Program naleznete na webových stránkách RC. Vstupné na komunitní setkávání je dobrovolné, doporučená cena je od 50 Kč; každý může přispět tolik, aby mu bylo příjemně.  

Můžete se těšit například na otevřenou hernu, podpůrné skupiny s tématem i bez tématu, ženské kruhy, deskohraní pro dospělé, venkovní oslavy koloběhu roku.

Dále pak Jasmínka reaguje na poptávku rodičů po všemožných kroužcích, kurzech a táborech. Od angličtiny pro děti a dospělé přes výtvarné dílny a sportovní kroužky po Montessori dílničky a dramahrátky.

Ucelenou nabídku pro děti i dospělé naleznete na webových stránkách www.rcjasminka.cz a FB stránce – Rodinné centrum Jasmínka.

Jak je možné, že spolek nabízí takovou škálu témat? Mimo pěti zakladatelek na projektu pracuje dalších deset maminek. Každá umí něco jiného a všechny se s maximálním nasazením věnují přípravě a následně realizaci celého projektu.

Martina Rychtářová

Fotogalerie

Související články

Děti ukazují cestu a my bychom jim měli naslouchat 18. 12. 2023 II. místostarostka Děti a rodina Školství
Rekonstrukce elektroinstalace ZUŠ Antonína Doležela 28. 2. 2021 Kultura I. místostarosta Děti a rodina
Dětská hřiště v Líšni 2. 1. 2021 Život v Líšni Děti a rodina
Nové hřiště pod Elplovou a výměna písku 10. 9. 2020 II. místostarostka Děti a rodina
1 2 3
Poslední úprava: 23. 1. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů