Dětská hřiště v Líšni

Zpátky
Dětská hřiště v Líšni

Žijeme ve čtvrté nejlidnatější brněnské městské části a naše radnice se usilovně stará, abychom se tady cítili všichni dobře bez ohledu na to, kolik nám je let. Jako důkaz tohoto snažení lze uvést například dětská hřiště.

Když vyrazíte na tour de hřiště napříč Líšní, dovolím si říci, že budete potřebovat několik dní. Zkuste si tipnout, kolik jich tady máme. Věřte nevěřte, dětských hřišť najdete 31. Za zmínku také stojí 15 workoutových, fitness a dalších víceúčelových sportovišť.

Než jsem se tomuto tématu začala věnovat, věděla jsem, že hřišť je v Líšni skutečně mnoho, nicméně číslo 31 mne překvapilo. Koukáte stejně jako já a říkáte si: a kde jako?  Čtěte dál, všechno se dozvíte. Máte v podstatě dvě možnosti, jak to zjistit:

1) Nabalíte do batohu svačinku, pitíčko, opalovací krém, pláštěnku, kyblíček, lopatičku, bábovku, bagřík… no, snad jsem na nic nezapomněla.  Celí uřícení posadíte dítě do kočárku a tour de hřiště začíná. Moment, ještě se vracíte pro motorku, co kdyby náhodou. Vyrážíte tedy na slepo. Naštěstí pro všechny zúčastněné a vzhledem k tomu, kolik hřišť zde máme, brzo na nějaké narazíte. Zdá se mi to jako skvělý nápad, který jistě bude plný dobrodružství. Jen pozor, nevydávejte se od městečka směrem do Mariánského údolí, tam po dlouhém klesání narazíte na konečné autobusu jen na obrovskou kaluž. Vaše dítko to jistě ocení, ale u maminek, nedej bože babiček, si už tak úplně jistá nejsem. Vyrazíte-li v horkém letním dni, tak už ani ta kaluž na vás čekat nebude. No, dovedu si představit tu frustraci. Mariánské údolí si zvolte na jiné aktivity, provozovat jich tam lze celou řadu. Volně dostupné dětské hřiště ale nenajdete.

2) Nebo si můžete trasu naplánovat předem a v klidu doma u počítače. Neříkám, že ten batoh nepotáhnete také, ale možná si ulehčíte alespoň od toho odrážedla. Otevřete si webové stránky www.brno-lisen.cz, klikněte na záložku Život v Líšni, sekci Děti a rodina a v odkazu Hřiště v Líšni – mapa, popisy, fotografie najdete mapu a fotografie. Můžete si vybrat, zda se budete orientovat podle fotografií, nebo podle mapy. Po rozkliknutí mapy se zobrazí  „kapičky” dvou barev: řůžové značí dětská hřiště, modré pak sportoviště. Po rozkliknutí každé kapičky se zobrazí informace o tom, co lze na daném hřišti očekávat. Jestliže si vyberete fotografie, přečtěte si pod obrázkem ulici, na které se hřiště nachází, a hledejte na mapě.

Mapa dětských hřišť v Líšni

Vážení, už jste si mapu prohlédli? No dobře, tak nikdo není dokonalý, a ano, mapa není v současné době stoprocentně aktuální (na její aktualizaci se usilovně pracuje), ale pomůže vám udělat si obrázek, kam vyrazit. Zda chcete zavítat s nejmladší ratolestí například na Molákovu nebo Strnadovou na pogumované hřiště. Tato dvě hřiště obsahují prvky pro opravdu nejmenší a začínající chodce. Spousty zábavy si užijí i začínající jezdci, právě na té motorce, kterou tentokrát netáhnete zbytečně. Nebo si vyrazíte třeba pod Kostelíček, kde čtyřleťák prozkoumá herní prvky napříč celým táhlým prostorem.   A v neposlední řadě toho nejstaršího doprovodíte na „lezeckou stěnu” mezi poliklinikou a základní školou Horníkova.

Výlet - plánovaný i neplánovaný - můžete zakončit na kávičce v Rokli, ve stanu potulné kavárny Elephant. Na toto místo můžete vyrazit hned ráno. Ať jsem se ptala maminek, babiček či tatínků napříč Líšní, všichni se nakonec shodli, že hřiště v Rokli je nejlepší. „Do Rokle se dá pohodlně dostat s kočárkem, Michálek si v něm schrupne. Martínek si pohraje na písku, Péťa proleze na lanové pavučině. Oba větší kluci si pak projedou takovou tu kopečkovou dráhu. Když mi někam odběhnou, nemusím se stresovat, že skočí pod kola nějakého auta. No a já si můžu odskočit“ říká babička Jarmila (62). Tatínkové a maminky oceňují dobrou kávu a žejdlík piva i ledňáček pro děti.

Velkým úskalím hřiště je ale nekonečná záře slunečních paprsků, zejména na pískovišti. „V dohledné době plánujeme nad stříšku vedle pískoviště dodat zastínění z rákosu. Neřeší to sice slunce přímo nad pískovištěm, ale zveme všechny, děti i rodiče, do stínu našeho stanu, kde se mohou občerstvit a ochladit. Plánujeme také vodní prvky v podobě nějakého rozprašovadla, jako tomu bylo loni. Děti si můžou pohladit kůzlata a jehňata. Kůzlata budeme letos odvážet dříve. Jsou pak už dost drzá a kdo je tady má večer nahánět,“ dodává pan Milan, majitel potulné kavárny Elephant.

Záře slunečních paprsků v letních dnech jde napříč celou Líšní. Najde se jen pár míst, kde si děti mohou pohrát ve stínu velkých stromů. Takové útočiště skýtá například hřiště a park na Trnkově ulici či  malé hřiště na náměstí Karla IV. Tento parčík je ale trošku neutěšený.

Nezoufejte však, o pár ulic výše na ulici Klajdovská se chystají novinky. „Na Dělňáku v současné době plánujeme kompletní rekonstrukci celého hřiště s herními prvky jak pro děti malé, tak i ty odrostlejší. Mezi keři mohou vyrůst opičí dráhy, tam se děti před sluníčkem určitě schovají. Představy jsou zatím ve fázi diskuse, po výběrovém řízení bude jasněji. Dalším cílem je i znovuotevření kavárny ve vnitřních prostorách Dělňáku,“ říká místostarosta Martin Příborský.

Líšeňské maminky trápí nejen sluneční paprsky, ale i kočičí vykaly. „Ano, jsem si vědom, že maminky by rády, aby pískoviště byla na noc zakrytá. Do všech pískovišť pravidelně doplňujeme písek a zakrývání bychom také přivítali.  Je to ale velice náročné, lidé plachty poškozují a kradou. Tato idea by byla bezstarostná v uzavřených prostorách. Přesto však zakrývání zkoušíme. Například na ulici Kosíkova se dobrovolně této funkce ujala jedna maminka. A zrovna před pár dny se nám ozvala další maminka, která se bude starat o zakrývání pískoviště při ulici Molákova. Bude-li to fungovat a najdou se dobrovolníci, budeme rádi a plachty připravíme," dodává pan místostarosta.

Nešvarem velkých i malých hřišť je jejich poškozování. Narazíte-li na nějaké poškození, nebo velké znečištění, na všech hřištích provozovaných obcí je vývěska. Na ní najdete telefonní kontakt a poškození můžete oznámit. V Líšni se o úklid a opravy hřišť starají dva pánové. Na jednu stranu můžeme být pyšní, kolik hřišť tady máme, ale na stranu druhou musíme být trpěliví, než na různé opravy dojde.

Na čekací listině je například hřiště s mašinkou při ulici Elplova. Nebude to dlouho trvat a děti si budou moci pohrát na mašince nové. Dalším velkým projektem je nové sportoviště pod ulicí Kosíkova. Sportoviště s umělým povrchem, kde se malí i velcí sportovci mohou věnovat házenkářským aktivitám. Pan místostarosta také prozradil, že se chystá revitalizace staršího hřiště vedle nového Rákosníčkova pod ulicí Popelákova. V plánu jsou lanové prvky pro větší děti.

Zeptala jsem se ho, zda by namísto tohoto „zdvojení“ nebylo vhodnější nasměrovat síly a peníze k Mariánskému údolí. „Je to dobrá myšlenka, o které přemýšlím. Údolí by si hřiště zasloužilo. Není zde ovšem mnoho vhodných veřejně přístupných ploch na obecních pozemcích, což je obecně problém Staré Líšně. I proto chci, aby pod Popelákovu vzniklo kvalitní hřiště pro větší děti, dostupné pro velkou část Staré Líšně.“ doplňuje pan místostarosta Tolik k plánům a návrhům radnice.

Závěrem ještě dvě prosby od všech maminek: „Milí pejskaři, uklízejte, prosím, po svých čtyřnohých miláčcích vykaly. Naši dvounozí miláčci v nich - v lepším případě  šlapou. „Milí zastupitelé, budete-li plánovat výstavbu nových hřišť či obnovu těch stávajících, nedávejte na ně plechové klouzačky. V létě jsou rozpálené tak, že se jich nedá ani dotknout. Nejlepší jsou ty klasické „červené”. Děkujeme Přeji všem dětem, rodičům a prarodičům krásné, nejen prázdninové chvíle, při objevování „nových” líšeňských hřišť.

Martina Rychtářová  

Fotogalerie

Související články

Knihovna v Líšni se přes léto uzavře, projde kompletní modernizací 3. 6. 2024 Kultura Život v Líšni
Běh pro Julii v Líšeňské rokli 3. 6. 2024 Život v Líšni Sport Reportáže a videa o Líšni
top Autocentrum Renault Opportunity, Brno-Líšeň, ul.Sedláčkova 29. 5. 2024 Doprava Bydlení I. místostarosta Život v Líšni
ZŠ Horníkova - 30. let - Retro den 20. 5. 2024 Život v Líšni Základní školy ZŠ Horníkova
Pálení čarodějnic v Líšeňské rokli 13. 5. 2024 Kultura Život v Líšni Reportáže a videa o Líšni
Líšeňský zámek opět obsadila napoleonská vojska 3. 5. 2024 Život v Líšni Kultura Reportáže a videa o Líšni
top VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU 29. 4. 2024 Úřad Život v Líšni
1 2 3 4 6 10 15 19
Poslední úprava: 2. 1. 2021.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů