Co je dobré vědět o kanalizaci v Líšni

V poslední době se opakovaně setkáváme s různými dotazy, které se týkají odkanalizování v městské části Brno - Líšeň. Otázky souvisejí zejména s připravovanou výstavbou bytových jednotek nad ulicí Kubelíkovou nebo s přetížením kanalizace v ul. Šimáčkově, tedy z lokality „staré Líšně“. Z hlediska provozovatele kanalizace pro veřejnou potřebu ve městě Brně dále uvádíme několik základních informací.

 V městské části Brno - Líšeň je kanalizace oddílné soustavy, tj. odděleně jsou odváděny splaškové a srážkové vody z připojených nemovitostí do splaškové, resp. do dešťové uliční stoky. Splaškové vody z uvedené lokality pak pokračují přes obce Podolí, Bedřichovice Šlapanice a Ponětovice, kde jsou přečerpávány do sběrače v Brně - Tuřanech a končí v čistírně odpadních vod v Modřicích.

Na základě žádosti Líšeňského spolku pro pohodu bydlení, z.s. o prošetření kapacity splaškové kanalizace, jsme v měsících srpnu až listopadu provedli mimořádnou měrnou kampaň na stokové síti v lokalitě kolem ulice Kubelíkovy a v následných úsecích. Kontrolní měření zcela jednoznačně prokázala, že do splaškové kanalizace je nelegálně vypouštěna i část dešťových vod z odkanalizované a odvodňované oblasti. I když je kanalizace pravidelně čištěna a revidována, při dešťových srážkách dochází k výraznému navýšení průtoků i ve stokách, které jsou určeny pouze k odvádění vod splaškových. Tyto stoky samozřejmě nejsou dimenzovány na převádění vod srážkových, proto v době intenzivnějších dešťů může dojít k přetížení systému a zahlcení splaškové kanalizace. Problémy samozřejmě zaznamenáme i v následných úsecích stokové sítě, zejména na čerpací stanici, která rovněž nemá kapacitu na převádění srážkových vod.

vodárny teče voda

Obrázek z křižovatky ulic Šimáčkova – Podhorní zachycuje zahlcení splaškové kanalizace po dešťové události ze dne 11. 7. 2017.

Na základě měření, kamerových průzkumů a fyzických kontrol na místě jsme vytipovali několik míst, kde lze předpokládat nesprávné vypouštění dešťových vod na oddílnou kanalizační soustavu. Zpravidla se jedná o dešťové odpadní vody z částí nemovitostí odkloněných od uliční čáry, tj. ze zpevněných ploch ve dvorních traktech. O výsledcích kontrol, které nadále pokračují, bude průběžně informován příslušný stavební úřad.

Rádi bychom tímto apelovali na majitele nemovitostí, kteří, byť třeba i z nevědomosti, řeší dosud odvádění dešťových vod vypouštěním do splaškové kanalizace, aby včas zajistili zjednání nápravy. Jednak tím předejdou pozdějším nepříjemnostem, spojených se správním řízením a hlavně přispějí k pohodě bydlení pro sebe i ostatní občany v této městské části. 

 

Stanislav Absolon

Brněnské vodárny a kanalizace, a.s.

vodárny teče voda

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat reakci na článek
Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
*
* E-mail nebude zveřejněn
*
Ochrana proti robotům
 
Poslední úprava: 22. 1. 2018. Přečteno: 2074x.
Jméno Libuše Axmannová
E-mail axmannova@brno-lisen.cz
Telefon 544 424 825
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
červenec
Po Út St Čt So Ne
1 2345
6789101112
1314151617 18 19
20212223242526
2728 29 3031
2020
Nejbližší akce: 18. 7. 2020