Zahrady Lipky lákají k návštěvě

Lipka se v Brně může pochlubit hned čtyřmi certifikovanými přírodními zahradami: na Lipové v Pisárkách, na Kamenné na Starém Brně, na Rozmarýnku v Jundrově a na Jezírku v Soběšicích. Učíme zde děti i dospělé, zkoumáme přírodu i odpočíváme. Přijďte se také inspirovat!

Přírodní zahrady jsou velmi hodnotným životním prostorem. Představují pestrýa biologicky rozmanitý ekosystém pro rostlinyLipka zahrady a živočichy, zároveň skýtají člověku odpočinek, zdravou úrodu a spoustu zážitků hned za domem. Všichni se tu cítí dobře, protože se tu pracuje v souladu s přírodou: ježek i vážka, vzácné rostliny i nádherně barevné trvalky. Bez rašeliny, bez umělých hnojiv a bez pesticidů. Tato tři hlavní kritéria musí splňovat každá přírodní zahrada. Z 15 dalších kritérií, která se vztahují na založení zahrady a péči o ni, musí být splněno 10.  Například – druhová rozmanitost v přírodním trávníku, ovocná zahrada, využití dešťové vody, kompostování, živý plot z planých druhů keřů a další. Každá přírodní zahrada je tedy trochu jiná, a to platí i pro ty naše lipkové.

Zahrada na Lipové je plná zvukových prvků a vzdělávacích pomůcek využitelných i pro nevidomé či slabozraké. Nahlédnout do ní můžete každý všední den od 8 do 17 hodin. Pokud si chcete navíc vytvořit zajímavé výrobky a pořádně naši zahradu prozkoumat, přijďte k nám s dětmi oslavit Slunovrat ve čtvrtek 21. června.

Zahrada na Kamenné je ukázkou městské zahrady, kde je využit každý centimetr. Přijďte se inspirovat, jak na omezeném prostoru vytvořit příjemná přírodní zákoutí nebo jak je využít k pěstování bylinek i ostatních plodin využitelných v kuchyni. Těšit se na vás budeme každý všední den od 8 do 14 hodin, po předchozí domluvě i v jiných hodinách.

Zahrada na Rozmarýnku je navržena podle principů permakultury a najdete v ní spoustu herních prvků, díky kterým se dozvíte něco o životě zvířat i rostlin. Součástí zahrady jsou výběhy s domácími zvířaty, jako jsou králíci nebo drůbež. Otevřeno je tu každý pracovní den od 8 do 17 hodin.

Zahrada na Jezírku za Soběšicemi má ze všech našich zahrad nejblíže k lesnímu biotopu. Ani tady ovšem nechybí typické prvky přírodních zahrad, jako jsou například vyvýšené záhony, bylinková spirála, jezírko a kořenová čistička, včelí úly i relaxační část. Veřejnosti je otevřena každé pondělí od 13 do 17 hodin. Seniory zveme na 18. června, kdy v rámci Léta v zahradě budete moct ochutnat plané rostliny a vyzkoušet vaření z plodů zahrady.

Mimořádnou příležitostí k prohlídce našich zahrad bude sobota 9. června, kdy se koná Víkend otevřených zahrad. Vloni se díky této iniciativě otevřely brány více než dvou set zahrad po celé České republice. Kolik to bude letos, ještě nevíme, každopádně vás zveme na Jezírko, Rozmarýnek a Lipovou, k níž můžete připojit i prohlídku nádherné, rozlehlé a pestré zahrady u někdejší vládní vily Stiassni. Na webu www.vikendotevrenychzahrad.cznajdete konkrétní časy, přísliby zážitků i fotografie z jednotlivých zahrad. Přijďte se osvěžit jejich zelení a barvami začínajícího léta.

Amálie Rosíková, Lipka

Lipka zahrady

Související články

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat reakci na článek
Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
*
* E-mail nebude zobrazen
*
 
Poslední úprava: 25. 5. 2018. Přečteno: 773x.
Jméno Libuše Axmannová
E-mail axmannova@brno-lisen.cz
Telefon 544 424 825
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
březen
Po Út St Čt So Ne
1 23
4 5 6 78 9 10
111213 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
252627 28 29 3031
2019
Dnes 23. 3. 2019 se koná: