Velmi problematická aktualizace územního plánu města Brna

Magistát města Brna navrhuje aktualizaci Územního plánu města Brna. Rozsahem úprav se ovšem dají navržené změny považovat za zcela nový Územní plán města Brna. Co je však nadmíru znepokojivé, je to, jakým způsobem se k problému přistupuje a jak se projednává, tedy lépe řečeno neprojednává. Počet aktualizací je zarážející a často nedostatečně odůvodněný.

Městská část při tvorbě nového územního plánu, a stejně tak při pořizování aktualizací, nemá mnoho nástrojů na jeho konečnou podobu. Nicméně se zastupitelé Líšně tímto tématem zabývali. Svá stanoviska jasně řekli již na podzim minulého roku. Jak se ukázalo, naprosto zbytečně. Zastupitelstvo jednomyslně odmítlo navrhované změny a stanovisko zaslalo Odboru územního rozvoje Magistrátu města Brna. Ani jedna z připomínek nebyla zapracována až do fáze, kdy byly městské části vyzvány, aby se vyjádřily k aktualizaci územního plánu.
Nejenom, že nebyla zohledněna negativní stanoviska Zastupitelstva MČ Brno-Líšeň, ale navíc jsem s překvapením zjistil, že v rámci Líšně bylo mnoho lokalit určeno k daleko intenzivnějšímu zastavění než doposud; především se jedná o lokalitu Kostelíčku, pozemky mezi ulicí Novolíšeňskou a Kubelíkovou, Elplovou a Zikovou atp. Na základě předchozích usnesení Zastupitelstva Brna-Líšně, dřívějších jednání s občany a petic, kterými jsme se měli možnost zabývat, jsem předložil na jednání zastupitelstva 31.1.2014 opětovně bod jednání, který znovu otevřel projednání změn v územním plánu. Zastupitelé jednomyslně přijali zamítavá usnesení k aktualizacím a změnám.
Jako jedna z mála a první městská část jsme přistoupili k opětovnému projednání tohoto zásadního dokumentu, abychom vyslali jasné zamítavé stanovisko Magistrátu města Brna a zastupitelům města Brna, že Líšeň a její zastupitelé nesouhlasí s aktualizací v podobě, která nezohledňuje názory líšeňských zastupitelů a občanů.
Netvrdím, že se město nemá rozvíjet, ale tak náročný úkol si zasluhuje citlivější přístup jak k názorům zastupitelů, tak především k občanům, kteří ve městě žijí. Strategie, která se zvolí, ovlivní dlouhodobě životy nás všech a bylo by dobré, aby panovala široká shoda, jakým způsobem se konkrétní lokality budou rozvíjet. Jaké budou pozitivní, ale i negativní důsledky? Jak budou řešeny konkrétní problémy s komunikacemi, kanalizacemi a technickými sítěmi? Co s dopravou? Otázek je samozřejmě mnohem více.
Až si dokážeme na tyto otázky uspokojivě odpovědět, pak můžeme projednat změny s občany a následně můžeme přijmout zodpovědně nový územní plán ku prospěchu nás všech. Otázkou je, zda jsou ochotni na magistrátě „velkého Brna“ jít touto jistě nelehkou, ale dle mého přesvědčení správnou cestou.
Pro mě je důležité obhájit zájmy Líšně a zabránit změnám, které by občanům přinesly více problémů, než dobrého.

Břetislav Štefan (ČSSD), Váš starosta

mapa_1

 

 

Připomínky k aktualizaci Územního plánu města Brna
( pdf, 64 Mb ke stažení)


 

 

 

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 26. 2. 2014.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: