Otevřený piknik s Likusákem

logo RatolestNa líšeňském sídlišti, nedaleko zastávky MHD Kotlanova, se nachází stavba, která byla dříve topenářskou budovou Tepláren města Brna. Již 15 let v ní ale sídlí Nízkoprahový klub Likusák (dále NK Likusák), který spadá pod organizaci Ratolest Brno. Sociální pracovníci, kteří zde pracují, zajišťují jak práci na klubu, tak i v terénu. Poskytují sociální služby, preventivní a volnočasové aktivity pro mladé lidi z líšeňských sídlišť i nejbližšího okolí. Ti mohou do klubu docházet a řešit své problémy s pracovníky, kteří jsou jim k dispozici. V rámci terénní práce chodí naopak sociální pracovníci po městských částech a vyhledávají lokality, kde se sdružuje neorganizovaná mládež (nejčastěji se jedná o místa větších dopravních uzlů, podchody, parčíky, zastrčené lavičky, nejrůznější plácky, obchodní prostory aj.), kde se schází mladí lidé, kterým poté nabízejí své služby. Díky tomuto monitoringu se před 15 lety dostali sociální pracovníci také na sídliště v Brně-Líšni.

Sociální pracovníci NK Likusák jsou neustále v pohybu. Tam, kde se vyskytují nějaké problémy a riziková mládež, se dříve nebo později objeví také oni. Mladým lidem nabízejí své služby a pomoc. Mezi nejčastější témata, která s klienty řeší, patří vztahové problémy (s vrstevníky i rodinou), škola, práce, experimentování s návykovými látkami, závislosti, finanční potíže, trávení volného času aj.

Práce s rizikovou mládeží je náročná a NK Likusák je mnohdy jediným záchytným bodem pro tyto mladé lidi, kteří nabízených služeb mohou využívat dobrovolně.

Dospívající lidé, kteří si ve svém životě nejsou jistí sami sebou a bojí se někomu otevřít, nacházejí v NK Likusák odborně vzdělané sociální pracovníky, kteří své znalosti dlouhodobě prohlubují. S klienty navazují otevřený vztah založený na důvěře a skrze respekt k nim mohou řešit těžká a mnohdy vážná témata. Svěřit se někomu se šikanou, fyzickým násilím, nechtěným těhotenstvím nebo užíváním návykových látek totiž vyžaduje blízký, respektující a chápající přístup.

NK Likusák dává mladým lidem Líšně druhou (a někdy i několikátou) šanci k tomu, srovnat si svůj vlastní život, začít fungovat bezproblémově, naučit se sám o sebe postarat a zvládat řešit své problémy. Klub také ve spolupráci s klienty samostatně organizuje nebo se spolupodílí na tvorbě komunitních akcí např. Otevírání Rokle, stavba Bikeparku aj.

Pro mladé lidi (ale v konečném důsledku i jejich rodiče), je určitě dobré vědět, že v jejich okolí pracují lidé, kteří věcem dospívajících rozumí, umí s nimi mluvit, ví, kam se obrátit v případě potřeby nebo s kým spolupracovat na řešení problémové situace. Rozhodně se jedná o bezpečnější variantu, protože přístup k informacím může mladým lidem buď zcela chybět, nebo jimi mohou být díky internetu naopak přehlceni a tím pádem i neschopni rozeznat, které informace jsou pravdivé a relevantní.

O tom, jak funguje NK Likusák, stále mnoho lidí neví. Mezi veřejností kolují o klubu a jeho práci zkreslené informace, které plynou z nevědomosti. Na tomto základě se může přirozeně objevit pocit zbytečnosti z existence takového zařízení v lokalitě, ale opak je pravdou. Nízkoprahové kluby, podobné tomu jako je NK Likusák, fungují nejen v dalších městských částech Brna, ale i všude po České republice a jsou velkým přínosem pro jejich obyvatele.

Občanům Brna-Líšně bychom rádi ukázali, jak velký je benefit mít takovou službu ve své městské části. Rozhodli jsme se uspořádat otevřený piknik s Likusákem, kam srdečně zveme všechny (a to nejen lidi z Líšně), kteří se o činnosti nízkoprahového klubu chtějí dozvědět více.

Piknik bude probíhat v prostorách klubu, případně na dece před klubem 27. 9. 2018 od 17-21 hodin na adrese Kotlanova 10, 628 00 Brno. Připraveno bude občerstvení a sociální pracovníci, kteří představí, jak se v klubu pracuje a zodpoví vaše dotazy ohledně jeho fungování.

Více informací o NK Likusák a Ratolesti Brno naleznete na www.ratolest.cz.

Kontakty:

Mgr. Veronika Dobrovolná, PR a média, veronika.doborovolna@ratolest.cz, 774 682 776

Mgr. Jan Kopic, vedoucí NK Likusák, jan.kopic@ratolest.cz, 774 692 525

Ratolest Brno

Související články

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat reakci na článek
Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
*
* E-mail nebude zobrazen
*
 
Poslední úprava: 13. 8. 2018. Přečteno: 2095x.
Jméno Libuše Axmannová
E-mail axmannova@brno-lisen.cz
Telefon 544 424 825
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
duben
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8910 1112 13 14
15 16 17 1819 20 21
22 23 24 25 26 2728
29 30
2019