Sendvičový senior

Zpátky
Sendvičový senior

Projekt byl založen ve snaze pomáhat a podpořit pečující seniory ve věku 60 a více let. Tito lidé se se často starají o své partnery nebo sourozence ve vyšším seniorním věku a zároveň pečují o vnoučata nebo vypomáhají svým dětem. Podobný životní styl je velmi psychicky i fyzicky náročný, zejména pro zmíněnou věkovou skupinu, která zároveň čelí i vlastním, zdravotním problémům a starostem seniorního věku.

Kdo je sendvičový senior?

Pojem sendvičový senior je odvozen z již zavedeného termínu sendvičová generace. Ten definuje rodiče věnující se kromě svých pracovních a rodinných povinností i péči o seniora. Sendvičoví senioři jsou potom lidé ve věku 60 a více let, kteří pečují zároveň o několik generací, jsou součástí sektoru neformální péče a také hrají důležitou a nezastupitelnou roli nejen v životě svých vnoučat. Zároveň se tak zvaná sendvičová generace na prahu seniorského věku, začíná potýkat s problémy spojenými se stárnutím. Stává se věkovou skupinou, která čelí vysoké míře stresu, vyčerpání a možných zdravotních a dalších problémů. 

Proč potřebuje naši pozornost?

Lidská populace stárne a z toho vyplývá řada nových, životních situací. Senioři dnešního věku zřídka kdy splňují ideál vidiny spokojeného a klidného důchodu, ve kterém se mohou věnovat sami sobě. Řada z nich stále chodí do práce nebo si k důchodu hledá přivýdělek, stará se o svého staršího partnera, rodiče ve vysokém věku a ještě pomáhá svým dětem s vnoučaty. To všechno je staví do velmi náročné životní role, která si zaslouží naši úctu, a především naši podporu a pomoc.

Centrum pro rodinu a sociální péči vytvořilo e-book o sendvičové generaci, ve které jsou shrnuty nejzákladnější informace o tomto tématu.

V publikaci se mimo jiné se dozvíte:

  • jak se člověk stane sendvičovou generací,

  • co to vše obnáší,

  • jaké jsou příběhy žen ze sendviče,

  • co jim vzkazují odborníci,

  • jak pečovat i o sebe a vztahy s blízkými,

  • že prožívat i negativní emoce je normální,

  • že nikdo není dokonalý

  • a na závěr najdete i stručný slovníček pojmů.

Související články

Mladí architekti představili veřejnosti návrhy bydlení pro seniory v Poláčkově ulici 5. 2. 2024 Senioři Dům pro seniory
Nadějní studenti architektury představí moderní koncepty bydlení pro seniory v Líšni 8. 1. 2024 Bydlení Starosta Senioři Dům pro seniory
Seniorbus Brno 2. 11. 2023 Senioři
Poradna Socio Info Point (SIP) 1. 11. 2023 Senioři Sociální služby
Senior žurnál 27. 10. 2023 Senioři
Domov pro seniory a studenty - představení záměru - veřejná debata (video) 18. 10. 2023 Bydlení Starosta Diskuze s občany Dům pro seniory Senioři Reportáže a videa o Líšni
1 2 3 4 7 9 12
Poslední úprava: 27. 10. 2023.
Kontakt: Nikola Peňásová, , tel.: 544424815

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů