Řešíme problém Líšně se školkami

Nedostatek míst v mateřských školkách je celobrněnským problémem,

největším právě v naší městské části, v níž dnes žije 983 dětí ve věku 3-5 let. Porodnost v Líšni stoupá, příští rok bude dětí této věkové skupiny přes tisíc. Aktuální kapacita školek přitom činí cirka 755 míst.

Problém si uvědomuji a intenzivně hledám jeho řešení. Za posledních pět let bylo v Líšni na základě výjimek z hygienických norem a znovuotevření MŠ Poláčkova vytvořeno přibližně sto míst. Mojí ambicí je v tomto roce vytvořit dalších 150 nových míst v MŠ, a proto jsem zahájil jednání o možné spolupráci se subjekty schopnými zajistit požadované služby. Dále tento palčivý problém řeším i s Odborem školství MMB a s řediteli základních škol, v nichž jsou prostory adaptovatelné pro účely MŠ. Tento ambiciózní cíl vyžaduje součinnost napříč líšeňským zastupitelstvem i spolupráci s městem Brnem. Při dobré vůli všech zainteresovaných se nám situaci podaří zlepšit a především pomoci líšeňským rodinám, které se ne svojí vinou dostávají do obtížně řešitelných životních situací.

Břetislav Štefan, váš starosta

Seznam reakcí na článek

Napsal(a) Václav Košulič11. 5. 2012 09:15:01
Nedostatek míst v mateřských školách (MŠ) v Líšni, upřesnění informací a návrh řešení.

V minulém čísle Líšeňských novin byl uveřejněn článek zabývající se nedostatkem míst v MŠ v Líšni. V článku však bylo uveřejněno několik, ne úplně přesných údajů, proto si dovoluji, jako člen RMČ od roku 2002, toto uvést na pravou míru.

Navýšení míst v MŠ od roku 2009 do dnešního dne je 159 míst. O dalších 30 míst se zvýší počet míst po rekonstrukci MŠ Bratří Pelíšků, která bude ukončena v létě tohoto roku. Tuto rekonstrukci zajistilo jak projekčně, tak finančně ještě minulé vedení radnice. Celkové navýšení k září 2012 je 189 míst, a ne 100 míst, jak bylo prezentováno v článku v minulém čísle Líšeňských novin.
Realitou je, že žádná městská část tak, jak Líšeň, kapacitu MŠ nezvýšila.
Další možnost, která by řešila prakticky okamžité navýšení kapacity míst v MŠ, je využití §23 odst.5 Školského zákona, který nám jako zřizovateli umožňuje povolit výjimku z nejvyššího počtu o 4 místa na celkový počet 28 dětí ve třídě.
Stávající kapacita MŠ, včetně udělených výjimek z roku 2010, je 80 dětí. To znamená, že kapacita většiny MŠ, mimo MŠ Poláčkova, která už maximální výjimku má, může být za podmínek daných právním předpisem 84 míst. Udělením výjimky, o kterou musí ředitelka školy požádat zřizovatele MŠ (RMČ Brno–Líšeň), můžeme navýšit kapacitu školek o 42 až 45 míst.
Většina městských částí v Brně možnost max. výjimky využívá a naplňuje třídy do počtu 28 dětí.
Podmínkou je také, aby pořizovací a zvýšené provozní náklady související z navýšením kapacity v plné výši hradila městská část.
Toto navýšení společně s navýšením kapacity MŠ Bratří Pelíšků o 30 míst , v součtu tedy celkem až 75 míst, nám umožní vyřešit nejpotřebnější případy rodičů dětí nepřijatých v řádném termínu do místních MŠ již v letošním roce.
Jako řešení většího navýšení míst v MŠ do budoucna vidím, vzhledem k rozvoji Líšně v oblasti směr Podolí, využití budovy základní školy (ZŠ) na ulici Pohankova pro účely zřízení nové MŠ s kapacitou až 125 dětí. Stávající výuka ZŠ by se přesunula do kmenové budovy ZŠ Holzova, kde je nyní kapacita využití asi 50%. Další výhodou budovy na ul.Pohankova je také velká zahrada, která by sloužila jako dětské hřiště, jež je podmínkou otevření nové MŠ. Také adaptace hygienických zařízení by nebyla nikterak finančně náročná.

Podle Školského zákona na přijetí do MŠ není právní nárok s výjimkou dětí v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Těmto dětem je obec - tedy město Brno – povinna zajistit umístění v MŠ v Brně.
Jak předešlé, tak dnešní vedení radnice si je vědomo významu předškolního vzdělávání pro všeobecný rozvoj osobnosti dítěte a právě z těchto důvodů máme zájem o co největší umístění i mladších dětí v MŠ, než jen předškoláků, u kterých to ukládá zákon.

Košulič Václav člen RMČ Brno - Líšeň
Napsal(a) Rodič2. 5. 2012 14:20:06
Dobrý den pane starosto,jsem velice ráda,že koněčně někdo po tolika letech začal zábývat tímto problémem.Jen to mohlo přijít o pár let dřív!Teď bych nemusela řešit dilema,zda se vrátit do práce a celou výplatu dát za soukromou školku,nebo raději zůstat doma!?Co myslíte,že je lepší??



Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 15. 5. 2012.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: