Řešili jsme pomoc občanům i firmám

Zpátky
Řešili jsme pomoc občanům i firmám

Vážení spoluobčané, milí Líšňáci,

v posledních měsících se všichni učíme žít podle nových pravidel, která se navíc stále mění. I my na radnici řešíme neobvyklé věci a různě improvizujeme. Nejdříve jsme se snažili přizpůsobit všem možným omezením, která na nás pršela z vlády, kraje i magistrátu města Brna. Jako jedno z prvních opatření jsme připravili nouzové řešení, aby v Líšni zůstala otevřena alespoň jedna třída mateřské školy. Nakonec však město rozhodlo jinak a jediná školka byla ponechána na druhém konci Brna. Sháněli jsme ochranné pomůcky apod.

Zejména jsme však řešili žádosti o pomoc těch nejhůře postižených, zejména živnostníků a malých podnikatelů, kterým stát ze dne na den zavřel provozovny. Věřte, že se každým případem vážně zabýváme, ale současně chceme postupovat spravedlivě, transparentně a zodpovědně k obecnímu rozpočtu. Proto pro zastupitelstvo, které se zatím sejít nemohlo, připravujeme balík opatření, abychom pomohli alespoň těm líšeňským občanům a firmám, kteří z různých důvodů propadnou sítem protikrizových opatření a na dostatečnou pomoc od státu či jiných samosprávných orgánů nedosáhnou. I když jsou naše finanční možnosti relativně omezené, nakonec doufám přijmeme historický princip, že obec se má postarat o ty nejohroženější ze svých občanů.

Koronavirová krize zasáhla i do běžné údržby městské části. Zrušili jsme první kolo blokových čištění v sídlišti. Začínalo se zde dříve a termíny spadaly do období nejpřísnější karantény, kdy bylo mnoho lidí doma a parkoviště byla přeplněná. Čistili jsme proto pouze chodníky a další prostranství, kde auta nestojí. Vozovky pak doženeme v květnu, kdy je naplánováno druhé kolo čištění. Naopak ve Staré Líšni jsme čistili vše již v prvním kole. Začínalo se zde totiž až 20. 4. a další kolo je plánováno až na druhou polovinu června, což už by bylo příliš pozdě na smetení nečistot a písku po zimě. Termíny blokových čištění se bohužel nedají pružně přizpůsobovat situaci. Plánují se měsíce dopředu, vyžadují souhlas policie, koordinaci města i vyhlášení veřejnou vyhláškou.

Komplikace se objevily i s likvidací odpadu. Lidé pobývající celé dny doma zřejmě vyprodukovali více odpadu a SAKO nestíhalo vyvážet popelnice. A když se k tomu přidalo i zavření sběrných dvorů, začaly se nám za Líšní objevovat černé skládky. Jistě tak přišlo vhod, že jsme již před krizí objednali velké kontejnery na bioodpad, které budeme v období března až května pravidelně přistavovat každý třetí víkend v měsíci. Naposledy na jaře je můžete využít 15.-18. května. Sběrné dvory se po naší žádosti otevřely první týden v dubnu, ovšem černé skládky jsme museli likvidovat i poté. Chtěl bych proto apelovat na všechny, aby se tohoto zlozvyku vyvarovali. Nejen, že to stojí obecní rozpočet desítky tisíc ročně, ale některé skládky ani likvidovat nemůžeme, protože se nacházejí na soukromých pozemcích. Přitom sběrné dvory berou od občanů vše až na výjimky zdarma. Pneumatiky se mohou zdarma odevzdávat u jejich prodejců. Stavební odpad je zase dobré odvézt na recyklační deponie na ulici Líšeňskou nebo Vinohradskou do Černovic, kde je odběr mnohem levnější a zbavíte se zde i materiálů, které sběrné dvory neberou.

Nezanedbávali jsme ani další obvyklý jarní úklid. Provedli jsme revize dětských hřišť, která opravujeme a připravujeme na novou sezónu. Dokončili jsme prořez keřů, který se některým mohl zdát radikální, protože se na mnoha místech dlouho nedělal. Jednou za pár let je však z odborného hlediska žádoucí a keře opět dorostou. Znovu bude probíhat Program podpory okrasných záhonů – informace najdete na webu radnice (brno-lisen.cz) a je dobré se hlásit nejlépe do 15. května. Okolo Kostelíčku jsme se rozhodli doplnit třešňovou alej o další stromy a trochu vyspravit přilehlé cesty. A připravujeme se i na plošnou údržbu zeleně. Začátkem roku proběhlo výběrové řízení na nové firmy, které se o zeleň budou starat. Rádi bychom trochu změnili přístup v udržování travnatých ploch v očekávání suchého léta. O tom však až zase příště…

Věřím, že krizi nakonec společně zvládneme a že se u ní i něco naučíme, například vážit si běžných věcí a životního prostředí v našem nejbližším okolí. Každá krize je také příležitost, kterou bychom neměli promarnit. Přeji vám všem hlavně pevné zdraví a brzy na viděnou v ulicích naší Líšně! 

Martin Příborský, II. místostarosta

Související články

Pojďme společně posunout vzájemnou komunikaci ještě o kousek dál 8. 4. 2024 Propagace Líšně II. místostarostka Život v Líšni
Oslava 40. narozenin MŠ Neklež 19. 3. 2024 II. místostarostka Reportáže a videa o Líšni
Děti ukazují cestu a my bychom jim měli naslouchat 18. 12. 2023 II. místostarostka Děti a rodina Školství
V Líšni zasedalo studentské zastupitelstvo 13. 11. 2023 II. místostarostka Základní školy Reportáže a videa o Líšni
1 2 3 4 5 6
Poslední úprava: 15. 4. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů