Program pro seniory? Jen pravidelné scházení, zní kritika

Program pro seniory? Jen pravidelné scházení, zní kritika

Z původních plánů na bohatý program je jen nepodporované scházení seniorek. Tak zní stížnosti na současnou podobu líšeňského projektu Réva. Kritikům se nelíbí také malá podpora pravidelného setkávání seniorů od zástupců Kulturního centra Líšeň.

Se současným vývojem letos čtyřletého projektu Réva nesouhlasí opoziční zastupitelka Eliška Vondráčková. „Projekt měl velký potenciál k propojení neziskových i příspěvkových organizací a vytvoření seniorského centra. Nyní se ale scvrkl na klub seniorů a nepodporované scházení,“ řekla.

Podle ní se tam navíc seniorky, které se v líšeňském kulturním centru schází, necítí vítané. Situaci chtěla proto Vondráčková už dříve řešit s nyní už bývalým ředitelem Kulturního centra Líšeň Romanem Buriánem. „Nabízela jsem mu, že mu dám připomínky k fungování projektu a jeho původní myšlence, ale to nakonec neproběhlo. Projekt jsme projednávali na začátku roku také na zasedání sociální komise. Jejím členům by se i líbila obnova Révy,“ dodala.

Burián se k tématu ještě před svým odchodem z vedení centra nechtěl vyjadřovat. „Myslím, že už nemá smysl, abych to komentoval,“ poznamenal jen. Další pokračování projektu proto bude úkol pro nového ředitele centra.

Pro Silvii Dražanovou, která se projektu Réva v centru dlouhodobě věnuje, je nejdůležitější, aby se senioři na Kotlance cítili dobře. „Směřování a rozvoj Révy určovalo vedeni KCL v rámci své koncepce. Setkání rozhodně nelze považovat za neorganizovaná, jinak by nebylo možné uvítat hosty na besedě, uspořádat exkurzi nebo procházku s průvodcem, tvořit pro Klokánek nebo dělat vánoční dílničky,“ uvedla.

U vzniku projektu stáli zástupci Kulturního centra Líšeň, Rodinného centra Pastelka a Klubu seniorů Líšeň. „První myšlenka na jeho vyzkoušení přišla v roce 2015. Měl velkou podporu a ocenění i od zástupců Jihomoravského kraje a města. Měl to být pilotní projekt v rámci celého Brna,“ dodala Vondráčková.

Projekt Réva vznikl původně jako nabídka volnočasových aktivit pro seniory zabývající se programy kondičními i vědomostními. Jeho cílem bylo také při volnočasových aktivitách propojovat mezi sebou různé generace. Součástí programu například bylo také vytvoření místa pro seznámení dětí s folklorními tradicemi nebo pletení a háčkování členek Révy šesti patchworkových dek, třiceti polštářů a třiceti hraček, které předaly Fondu ohrožených dětí Klokánek.
 

Poslední úprava: 1. 7. 2020. Přečteno: 827x.
Jméno Tomáš Hložánek
E-mail tomas.hlozanek@puxdesign.cz
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
březen
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
2021