PROGRAM PODPORY OKRASNÝCH ZÁHONŮ V BRNĚ-LÍŠNI

Zpátky

Máte zájem zkrášlit si prostor před svým bytovým domem okrasným záhonem? Anebo se o nějakou takovou „předzahrádku“ již staráte? Jedná-li se o veřejný prostor na pozemku města, můžete využít Program podpory okrasných záhonů Městské části (MČ) Brno-Líšeň, který stanovuje pravidla a umožní Vám získat i pomoc radnice.

Okolí domu je cenným veřejným prostorem zejména pro jeho obyvatele. Proto mají přirozený zájem na jeho co nejlepší údržbě a zkrášlování a mnohdy to dokážou dělat lépe než obec. Okrasný záhon tedy nabídne nadšeným zahradníkům možnost seberealizace na městském pozemku, zkrášlí vstupní prostranství domů a umožní obyvatelům jednotlivých domů více se s vlastním vstupním prostranstvím identifikovat.

Zikova (002)Zikova_záhon (002)

Ilustrační foto: bytový dům bez a s okrasným záhonem

Tento program je určen zejména pro nově zakládané záhony. Řídit by se jím ovšem měli a podpory mohou využít i ti, kteří se již o okrasné záhony starají.

Jak program podpory okrasného záhonu funguje?

Zájemce o zřízení okrasného záhonu v bezprostřední blízkosti domu, který obývá, se musí nejdříve obrátit na Úřad městské části (MČ), konkrétně na II. místostarostu, který má veřejný prostor na starosti. Kontakt:

JUDr. PhDr. Martin Příborský

Email: [obfuscate_1_|106|109|101|89|103|113|115|101|116|58|93|110|101|103|44|108|99|110|95|105|42|90|114]

Tel.: 544 424 812

Úřad MČ Brno-Líšeň společně se zájemcem zváží vhodnou polohu a velikost daného záhonu. Záhon by měl mít podobu kompaktního pásu o šířce alespoň 80 cm, ideálně umístěného podél vstupního chodníku nebo podle podmínek v konkrétním místě, tak aby zpříjemnil vstup do domu všem jeho obyvatelům a současně neznamenal žádnou překážku při standardní údržbě zeleně. Je nutné také posoudit umístění ve vztahu k technickým zařízením a sítím na pozemku.

V závislosti na počtu žádostí, rozsahu plánované výsadby a disponibilních zdrojů (pro rok 2019 do 100 tis. Kč) může MČ zájemcům nabídnout i podporu se zřízením záhonu: např. vytyčení záhonu, zemní práce v ploše záhonu, dodání sazenic, mulče apod. MČ doporučuje vybírat rostliny z níže uvedeného seznamu. Sortiment je volen tak, aby byl záhon zajímavý po celé vegetační období. Od brzy na jaře kvetoucích cibulovin až po rostliny kvetoucí do prvních mrazů. Žadatel smí na záhon vysadit i vlastní rostlinný materiál, ale musí jít pouze o byliny. Výsadba keřů a stromů není v rámci okrasného záhonu povolena. Výsadbu záhonu a rozhrnutí mulče provede sám žadatel.  Za následnou údržbu záhonu (zalévání, pletí, odstraňování odkvetlých a suchých částí rostlin) bude odpovídat žadatel. Záhon se nesmí nijak ohrazovat.

Informace o záměru zřídit okrasný záhon v předprostoru daného domu bude minimálně dva týdny před plánovanou realizací vyvěšena na viditelném místě u vstupu do domu, aby se k záměru případně mohli vyjádřit další obyvatelé domu. Mohou se připojit k žadateli a podílet se na zřízení a údržbě záhonu, případně mohou vyjádřit nesouhlas se zřízením záhonu, který řádně odůvodní a zodpovědný zaměstnanec MČ jej následně vyhodnotí.

Pokud dojde k dohodě o zřízení záhonu s podporou MČ, zájemce podepíše žádost, ve které se zaváže starat se o záhon po dobu alespoň tří let. V žádosti vezme na vědomí, že v případě porušení povinností vyplývající z těchto pravidel, MČ může žádat po žadateli náhradu svých vynaložených nákladů. Předpokládá se, že žadatel a případně další obyvatelé domu budou okrasný záhon udržovat dlouhodobě. Pokud ale následně ztratí o údržbu zájem, nebo ji nebude moci z různých důvodů vykonávat žadatel ani nikdo další, bude plocha záhonu opět upravena jako běžný trávník.

Žadatel musí také vzít na vědomí, že mu k danému záhonu nevznikají žádná práva a že MČ může kdykoliv záhon odstranit, např. z důvodu výkopových prací, špatného stavu záhonu nebo jiných. Podmínky fungování programu mohou být průběžně upravovány dle připomínek žadatelů a potřeb MČ.

Kdy žádat?

Příprava všech záhonů by měla být realizována pokud možno najednou, vždy na jaře. Tento rok je proto nutné se přihlásit na radnici nejpozději do 30. dubna.

Co je přínosem programu podpory okrasného záhonu?

Na veřejných prostranstvích nejen líšeňského sídliště si jeho obyvatelé často živelně zřizují různé okrasné záhony. Jejich počínání je pochopitelné. Chtějí si zkrášlit často neutěšená prostranství v okolí svých domů, nějak odlišit svůj nejbližší veřejný prostor od všech ostatních, či se jen seberealizovat v zahradničení. Pro město je jejich počínání často velkým přínosem, neboť na veřejných prostranstvích během léta rozkvete mnoho záhonů, aniž by je město muselo zřídit a poté velmi nákladně udržovat. Na druhou stranu jsou mnohé z živelně vzniklých záhonů špatně umístěny a zabraňují provádění běžné údržby zeleně, případně jsou při běžné údržbě poškozovány. Proto se MČ rozhodla nabídnout v Líšni vlastní program podpory okrasných záhonů, který stanoví základní pravidla. Vyjde tak občanům vstříc a umožní jim zřídit si záhon v blízkosti jejich domu. Na realizaci záhonu se bude podílet, tak aby byl záhon snadno dostupný pro všechny obyvatele, kteří o něj budou mít zájem. Obyvatelé se poté postarají o údržbu záhonu a uleví tak MČ s náročnou péčí o květinové záhony.

Věříme, že program se postupem času v Líšni zaběhne ke vzájemné spokojenosti všech.

 

DOPORUČENÝ SORTIMENT ROSTLIN PRO PROGRAM PODPORY OKRASNÝCH ZÁHONŮ V BRNĚ-LÍŠNI

Sortiment pro slunná a polostinná stanoviště, červeno-žluto-bílý

Jarní cibuloviny

Tulipa kaufmanniana /červená, žlutá/ - tulipán

Narcissus pseudonarcissus /žlutý/ - narcis

Crocus flavus /žlutý/ - krokus, šafrán

V letních měsících kvetoucí rostliny

Alchemilla mollis – kontryhle

Allium tuberosa – okrasná pažitka

Hemerocallis hybrida /červená, oranžová/ - denivka

Hemerocallis citrina – denivka

Leucantheum maximum – kopretina

Achillea filipendulina ´Summer Gold´/žlutá/ - řebříček

Achillea millefolium ´Paprika´/červená/ - řebříček

Echinacea ´Tomato Soup´- třapatka

Echinacea ´Yellow Pearl´/žlutá/ - třapatka

Rudbeckia fulgida – rudbeka

Pennisetum orientale – okrasná travina, dochan

Pennisetum alopecuroides ´Hameln´- okrasná travina, dochan

Na podzim kvetoucí rostliny

Aster dumosum ´Kristina´/bílá/ - hvězdnice

Aster dumosum ´Jenny´/červená/- hvězdnice

Sortiment pro slunná a polostinná stanoviště, fialovo-modro-růžovo-bílý

Jarní cibuloviny

Scilla sibirica  - ladoňka

Narcissus poeticus /bílý/ - narcis

Heleborus niger - čemeřice

V letních měsících kvetoucí rostliny

Campanula poscharskyana - zvonek

Saponaria ocymoydes - mydlice

Lavandula angustifolia - levandule

Allium schoenoprasum – okrasná pažitka

Allium tuberosa – okrasná pažitka

Verbena bonariensis - sporýš

Veronica longifolia ´Blue Shades´- rozrazil

Veronica spicata ´Red Fox´- rozrazil

Echinacea purpurea – třapatka

Echinacea purpurea ´Baby Swan Pink´- třapatka

Linnum perenne - len

Gaura lindheimeri – svíčkovec

Pennisetum orientale – okrasná travina, dochan

Pennisetum alopecuroides ´Hameln´- okrasná travina, dochan

Na podzim kvetoucí rostliny

Anemone japonia ´Praecox´/růžová/ - sasanka

Anemone hybrida ´Honorine Jobert´/bílá/ - sasanka

Sortiment pro stinná stanoviště

Jarní cibuloviny

Galantus nivalis – sněženka

Leucojum vernum – bledule

Anemone sylvestris ´Madonna´- sasanka lesní

V letních měsících kvetoucí rostliny

Geranium cantabrigiense ´Karmina´- kakost

Heuchera hybrida – dlužicha

Epimedium grandiflorum – škornice

Hosta sieboldiana – bohyška

Hosta hybrida ´Blue Cadet´- bohyška

Bergenia cordifolia – bergénie

Vinca minor – barvínek

Carex montana – okrasná travina, ostřice

Na podzim kvetoucí rostliny

Anemone japonia ´Andrea Atkinson´- sasanka

Sortiment je pouze doporučený a může být upraven na základě aktuální dostupnosti sazenic, konkrétních stanovištních podmínek, velikosti záhonu a po dohodě se žadatelem. MČ může nabídnout podporu i s vytvořením osazovacího plánu.

 

Související články

Blokové čištění v Líšni 2024 13. 3. 2024 Doprava Životní prostředí
Jak městská část přistoupila k ochraně našich zelených obrů: Za oponou zpracování znaleckých posudků na stromy, které si zaslouží naši pozornost (zveřejnění znaleckých posudků) 4. 3. 2024 Životní prostředí I. místostarosta Život v Líšni
Průzkum ptactva v Brně-Líšni v hnízdní sezóně 2023 28. 2. 2024 Životní prostředí Starosta
Umístění kontejnerů na bioodpad 2024 19. 2. 2024 Život v Líšni Životní prostředí Odpady
Pálící dny - nepalte kompostujte (dotované kompostéry) 7. 2. 2024 Životní prostředí
Zeleň nás v Líšní provází na každém kroku. 8. 1. 2024 I. místostarosta Život v Líšni Životní prostředí
UPOZORNĚNÍ VLASTNÍKŮM ČI UŽIVATELŮM NEMOVITOSTÍ (POZEMKŮ) NA POTŘEBU OŘEZU, PŘÍP. ODSTRANĚNÍ DŘEVIN 7. 11. 2023 Ochrana přírody Bezpečnost Život v Líšni Životní prostředí
Umístění kontejnerů na bioodpad 2023 2. 11. 2023 Život v Líšni Životní prostředí Odpady
1 2 3 4 6 8 10

Seznam reakcí na článek

Napsal(a) Dagmar Kubičkova1. 4. 2019 12:18:56
važeni, děkuji za zpravu ohledně adopce okrasneho zahonu. Měla bych zajem o zahonek v blizkosti domu-Hornikova 2, snad se ještě někdo přidruži.děkuji KubičkovaZde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 29. 3. 2019.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů