Participativní rozpočet Dáme na Vás

Zpátky

Budu rád, když podpoříte projekty, které jsme navrhli do participativního rozpočtu. Záleží jen na Vás, který se Vám líbí. Je to jednoduché a funguje to. Město Brno každoročně nabízí Brňanům možnost podílet se na projektech, které pak v rámci participativního rozpočtu zafinancuje. Tato aktivita se jmenuje Dáme na Vás a projekty, které budou realizovány, vybírají sami obyvatelé města Brna. Je to jednoduché, kdo získá během hlasování největší podporu občanů, jeho projekt je podpořen až třemi miliony korun. K hlasování budete potřebovat číslo občanského průkazu a hlasovat můžete zde: https://damenavas.brno.cz/ 

QR kod dáme na Vás

Občané Líšně v tomto roce navrhují níže popsané projekty. Budeme moc rádi, když je podpoříte. Zde je jejich krátký popis.

 

Kavárna v Centrálním parku Rokle v Líšni

Kavárna v krásném prostředí parku může být příjemným místem k setkávání rodin s dětmi, seniorů, přátel – zkrátka všech. Proto je důležité podporovat místa, která umožňují komunitní setkávání a užívání si společných chvil.

V Centrálním parku Rokle chybí celoroční provoz kavárny, který by zpříjemnil pobyt návštěvníkům parku, nedalekého oblíbeného dětského hřiště či "dirty parku", kde se každý den potkávají milovníci jízdy na kolech.

Místem, kde by mohl být projekt realizován, může být veřejný prostor vedle skautské základny. Provoz kavárny a související letní zahrádky umožní a především zpříjemní pobyt v Rokli maminkám s dětmi, babičkám a dědečkům s vnoučaty a mladým lidem obecně. Vytvoří se tak i potřebné zázemí pro komunitní a společenské akce, které zde již nyní probíhají a budou přítomností kavárny podpořeny.

Kavárna v tomto městském parku bude skvělým místem pro relaxaci a zázemím pro aktivní odpočinek. Na provozních nákladech projektu se bude finančně podílet městská část.

Ovocný sad v rokli

Líšeňská rokle prošla zásadní obnovou a občané si její zkrášlení velmi chválí a intenzivně park využívají. Přesto mezi Líšeňskými rezonuje názor, že by v parku byla být významnější výsadba zeleně. Proto přicházíme s návrhem ovocného sadu, který by zeleň částečně doplnil a oživil zdejší prostor.

Ovocný sad v rokli by měl renovovat velké zelené plochy, které jsou hojně využívány občany Líšně. Stávající výsadba stromů je realizována především podél liniových prvků, což je vzhledem k velké ploše rokle škoda.

V rámci tohoto návrhu by se měl vysázet menší ovocný sad, který by zkrášlil menší část rokle (do 1 500 m2). Ovocné stromy by měly být vysokokmeny původních českých odrůd, které jsou vhodným útočištěm pro volně žijící hmyz i ptáky. Ovoce ze stromů by bylo volně dostupné pro všechny návštěvníky rokle. Vznikl by příjemný prostor například pro pikniky a odpočinek pod korunami v jarním čase voňavých stromů plných květů. Součástí tohoto záměru je také instalace hmyzích hotelů, které by poskytly domov užitečnému hmyzu.

Za vodou v Líšni

V projektu chceme obnovit vybrané líšeňské studny osazené ruční pumpou, tradiční součást zdejších ulic, a propojit je vycházkovou stezkou. Studny zároveň považujeme za cenné zdroje užitkové vody, které mohou pomoci ušetřit stále vzácnější vodu pitnou.

Mezi přední témata nejen ve většině světa, ale i v Brně patří negativní dopady sucha a ubývání kvalitních zdrojů vody. Jedním ze způsobů, jak bojovat proti takovým jevům, je uvážlivé využívání dostupných vodních zdrojů a péče o ně.

Líšeň má v tomto směru výhodu. Může těžit z dědictví po předcích – z přítomnosti velkého množství veřejných studní vybudovaných v průběhu minulých století. Přestože některé z těchto cenných zdrojů užitkové vody již zanikly, zůstaly zde zachovány přibližně tři desítky z nich, které jsou dosud vybaveny ručními pumpami, i když obyčejně nefunkčními.

Prostřednictvím tohoto projektu bychom rádi obnovili jedenáct z nich, u nichž oprávněně očekáváme aktivní využívání místními občany. Na třech místech dále navrhujeme vybudování vodního prvku, který by vedl ke zvelebení veřejného prostoru. Příklad možné podoby jedné lokality ukazuje přiložená fotografie s nákresem změn.

Obnovené studny plánujeme propojit vycházkovou stezkou a opatřit je tabulkami odkazujícími pomocí QR kódů na informace o současných i historicky důležitých vodních prvcích obce a o vodě obecně (umístěné na webových stránkách pro ten účel vytvořených). Protože líšeňské pumpy bereme jako jeden celek, budou QR kódy umístěny i na nerenovovaných pumpách. Stezka bude zahrnovat i několik informačních panelů na význačných místech Líšně. Návrh vedení stezky i polohu studní přibližuje přiložená mapka.

Projekt vznikl za podpory a pochopení líšeňské radnice, která uvažuje o opravě dalších studní a pump.

Pokud se Vám projekt líbí, podpořte jej! Hlasování probíhá od 1. listopadu zde: www.damenavas.brno.cz . Pokud máte jiný dobrý nápad, neváhejte ho přihlásit do příštích ročníků. Dáme na Vás.

Břetislav Štefan
Váš starosta

Související články

Knihovna v Líšni se přes léto uzavře, projde kompletní modernizací 3. 6. 2024 Život v Líšni Kultura
Běh pro Julii v Líšeňské rokli 3. 6. 2024 Život v Líšni Sport Reportáže a videa o Líšni
top Autocentrum Renault Opportunity, Brno-Líšeň, ul.Sedláčkova 29. 5. 2024 Doprava Bydlení I. místostarosta Život v Líšni
ZŠ Horníkova - 30. let - Retro den 20. 5. 2024 ZŠ Horníkova Život v Líšni Základní školy
Pálení čarodějnic v Líšeňské rokli 13. 5. 2024 Kultura Život v Líšni Reportáže a videa o Líšni
Líšeňský zámek opět obsadila napoleonská vojska 3. 5. 2024 Život v Líšni Kultura Reportáže a videa o Líšni
top VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU 29. 4. 2024 Úřad Život v Líšni
1 2 3 4 6 11 16 21

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 5. 11. 2021.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů