Park Rokle – známe názory veřejnosti

Zpátky

Rokle představuje nejvýraznější plochu zeleně v nové Líšni, proto se městská část se rozhodla nechat zpracovat plán dlouhodobého rozvoje. Aby návrh mohl vycházet z názorů uživatelů parku, byl vytvořen dotazník a pod vedením Nadace Partnerství probíhal průzkum přímo v místě. Obyvatelé se také mohli v listopadu na veřejném projednání setkat s krajinářskou architektkou Janou Drochytkovou, která návrh zpracovává, a vyslechnout si její inspirativní nápady. Na setkání přišli i žáci místní školy, kteří vyjádřili řadu velmi praktických postřehů k fungování parku.

Na dotazník odpovědělo přes 400 respondentů. Z technických důvodů se do zadání vloudila chyba, kdy mezi kategoriemi chyběla věková kategorie 65+. Názory seniorů nás rozhodně zajímají, proto se velmi omlouváme. 

 

Většina dotazovaných má park velmi ráda, často jej užívá, a proto zná konkrétní potřeby místa. Z odpovědí vybíráme několik zásadních témat:

 

  • Letní přehřívání a s ním spojený nedostatek stínu rozhodně patří mezi témata, která je třeba řešit. Stromy, které byly vysazeny v posledních letech, ještě nevyrostly tak, aby mohly poskytovat stín. Proto nejvíce užívaná místa bude potřeba stínit například pomocí pergoly či plachet. Respondenti zmiňovali také vybudování dalšího vodního prvku, s případnou možností koupání. 
  • Cesty vedoucí parkem je potřeba v některých místech vylepšit, aby nepodléhaly erozi a neklouzaly v době mokra. To se týká hlavně dřevěných schodišť, která nemají vhodné parametry sklonu, a zpevnění vyšlapaných pěšin. 
  • Mezi diskutované téma patří pohyb psů po parku, zvlášť navolno. Bude potřeba zlepšit vybavení s ohledem na to, aby nezůstávaly exkrementy (počty košů, psí pisoáry apod.). 
  • Vzhledem k nedostatečnému osvětlení některých částí parku dochází k vandalismu a problematickému chování ve večerních hodinách. Zajištění bezpečí může pomoci lepší osvětlení, sociální kontrola. 
  • Řada aktivit v parku funguje velmi dobře – kavárna, toalety, hřiště, lavičky, živá zvířata a další. Některé prvky k oživené místa bude dobré doplnit – počty laviček, aktivity i mimo centrální část, hrací prvky třeba v podobě kluzavek ze stávajících svahů. 

 

Těšíme se na návrh Ing. Drochytkové a jejího týmu, který představí na veřejném setkání v začátkem června. Všem zapojeným velmi děkujeme a těšíme se na to, jak se park Rokle bude postupně proměňovat k větší spokojenosti obyvatel. 

 

Za Nadaci Partnerství Magdalena Maceková

Související články

Rozvoj centrálního parku Rokle - dotazník 12. 12. 2023 Diskuze s občany Rokle
Domov pro seniory a studenty - představení záměru - veřejná debata (video) 18. 10. 2023 Senioři Bydlení Starosta Diskuze s občany Dům pro seniory Reportáže a videa o Líšni
Přijďte vyjádřit svůj názor na Líšeň 31. 5. 2023 Téma Život v Líšni O Líšni Diskuze s občany
Informace k záměru pronájmu majetku obce – kavárna Rokle, termín prohlídky prostor 28. 2. 2023 Život v Líšni Aktuality Rokle
Práce na Strategickém plánu rozvoje městské části Brno-Líšeň pokračují 27. 2. 2023 Život v Líšni O Líšni Líšeňské noviny Diskuze s občany Životní prostředí
Park Houbalova. Vy rozhodnete o jeho budoucnosti 1. 3. 2021 Diskuze s občany Starosta Park Houbalova
1 2 3 4 6 7
Poslední úprava: 29. 1. 2024.
Kontakt: Nikola Peňásová, , tel.: 544424815

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů