Ochrana rekreačních objektů na období "mimo sezonu"

Ochrana rekreačních objektů na období "mimo sezonu"

Policie České republiky doporučuje ...

Přišel podzim a s ním je spojena i příprava chaty a rekreačních objektů na zimu. Během zimního období lidé méně navštěvují své chaty či chalupy. Mnohdy majitelé rekreační objekty zazimují a vrací se až s příchodem jara. Těchto měsíců však nejvíce využívají zloději a také nevítaní nocležníci.
Zlodějům se tak naskýtá snadná příležitost k prohledání objektu a odcizení zapomenutých cenností. Lidé bez domova v chatách přespávají a často zkonzumují trvanlivé zásoby či alkohol. Velkou ztrátou pro majitele je například spálený nábytek či fotky, kterými si bezdomovci v chatách zatápí.
Policisté pravidelně provádí kontroly chatových oblastí, prvotní prevence by ovšem měla vycházet od majitelů objektů.

 Dodržujte následující doporučení, díky kterým lze snížit riziko vloupání, nebo alespoň zamezit větším škodám:

 

  • Zvolte vhodné zabezpečení chaty s ohledem na hodnotu jejího zařízení (v některých případech jednoduchých chat bez hodnotnějšího vybavení se nemusí investice do drahého zabezpečení vyplatit, protože škoda vzniklá poškozením bezpečnostních dveří převýší hodnotu věcí, které by mohl zloděj z chaty odnést).
  • Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob i vozidel.
  • Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí a poznamenejte si výrobní čísla hodnotných přístrojů a věcí.
  • V blízkosti objektu nenechávejte viditelně žebříky a nářadí, které by mohlo pachateli usnadnit násilné vniknutí do chaty.
  • Po dobu, kdy chatu pravidelně nenavštěvujete, si odvezte veškeré cenné věci (televize, rádia, kola, starožitnosti, historické zbraně apod.).
  • Snažte se objekt nepravidelně navštěvovat i v zimním období.  Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
  • Pokud žije v blízkosti chaty důvěryhodná osoba, která zde trvale bydlí nebo se zde alespoň zdržuje častěji než vy, požádejte ji o kontrolu vaší chaty.
  • V případě vloupání do vašeho rekreačního objektu či objektu vašeho souseda se nezdráhejte okamžitě kontaktovat Policii ČR přes tísňovou linku 158.

 

nprap. Petra Hrazdírová
Preventivně informační oddělení
Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje

 

Poslední úprava: 15. 5. 2012. Přečteno: 20927x.
Jméno
Akce v Líšni
listopad
Po Út St Čt So Ne
1
23 4 5678
910111213 14 15
1617 18 19202122
232425 26 2728 29
30
2020
Nejbližší akce: 26. 11. 2020