Klíčem je dialog … , líšeňská Rokle

  Téma Líšně, které se táhne od dob výstavby sídliště. Pro obyvatele staré Líšně bolestivá vzpomínka, stará rána ne zcela dobrovolných výkupů pozemků, která se jen pomalu zaceluje.
Již v původních plánech z 80. let minulého století byl prostor Rokle koncipován jako oddychová zóna s aktivním vyžitím volného času. Přednost však dostaly jiné projekty a na Rokli se nedostávaly prostředky, Rokle sloužila jako úložiště ornice ze staveb, jako úložiště stavebního materiálu a podobně.
Opakovaně se představitelé městské části zabývali jejím využitím, hledali strategického partnera, ale bohužel se vstupem soukromého kapitálu se víceméně potlačoval veřejný charakter využití území.
V roce 2006 byla uspořádána anketa s cílem zjistit, jakým způsobem by si přáli občané Rokli využít. Z téměř pětiset respondentů se 75% vyjádřilo ve prospěch lesoparku. Na základě těchto zjištění přistoupilo tehdejší vedení radnice ke zpracování studie a následně projektu od pana architekta Ing. Damce.
Důležitý faktor pro realizaci jakéhokoliv projektu jsou samozřejmě finanční možnosti investora, tedy městské části. Od začátku bylo zřejmé, že je nezbytné zajistit vícezdrojové financování, především z fondů Evropské unie.
Bohužel časté změny pravidel a personální obsazení Ministerstva životního prostředí vedly k tomu, že kritéria byla často měněna a v návaznosti na to i rozsah finanční spoluúčasti.
Nakonec jsme podali více žádostí a řešili Rokli po jednotlivých částech, avšak dle celkového projektu. Z Regionálního operačního fondu jsou získány prostředky na vybudování víceúčelového hřiště, v celkové hodnotě 8 mil. Kč, kdy 70% prostředků poskytne EU.
Další projekt je zaměřen na revitalizaci monokulturní zeleně na svazích při ulicích Konrádova, Michalova, Bartákova, Ševelova, Koutného, Hubrova, Hájkova a Bartákova.
Tento projekt, podpořen již několika odbornými posudky, zaměřen na ozdravení zeleně sebou nese několik problémů. Prvním je skutečnost, že je třeba, dle názorů odborníků, zdravotně prořezat a vykácet poměrně velké množství stromů a následně vysadit nové druhy, které přispějí k druhové pestrosti. Výsadba se týká především listnatých stromů. Dosazeno má být kompletně keřové patro, které v lokalitě neexistuje. Dalším krokem jsou protierozní úpravy a vybudování mlatových a asfaltových cest, které by lokalitu zpřístupnily.
Tato dílčí část je projektanty naceněna předběžně na 17 mil. Kč a ze zdrojů EU se podařilo získat necelých 8 mil.Kč, tedy podíl spoluúčasti EU bude pod 50%. Cena se může v soutěži až o jednu třetinu snížit, ale procentuální poměr zůstane zachován.
Zastupitelé městské části na prosincovém jednání projekt a financování podpořili, nicméně projednávání tohoto bodu vyvolalo kontroverzní reakce.
Administrace projektu pokračuje, avšak rozhodl jsem se, že projednáme s občany dotčené lokality projekt výsadby zeleně, abychom jim projekt nejen řádně představili, ale především zjistili, zda s ním souhlasí, či nikoliv. Termíny veřejného projednávání budou zveřejněny na stránkách radnice ( www.brno-lisen.cz). Informační letáky budou rozneseny na výše uvedených ulicích. Dále na těchto ulicích provedeme průzkum. V případě, že se nám podaří přesvědčit a získat většinu občanů pro realizaci projektu obnovy a revitalizaci zeleně vypíše radnice veřejnou soutěž. V opačném případě projekt přehodnotíme a budeme hledat nové cesty v rámci komunitního plánování k nalezení řešení, které občané preferují.

Břetislav Štefan, starosta

 

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 22. 1. 2014.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: