Aktuality II. místostarosty - prosinec 2020

Aktuality II. místostarosty - prosinec 2020

Vážení spoluobčané, milí Líšňáci, vstupujeme do období adventu, které bude letos jiné - ostatně jako celý tento rok. Budeme se muset obejít bez oblíbených společenských akcí. Například tradiční adventní koncert v kostele sv. Jiljí, který organizuje agentura Musia za podpory radnice a dalších partnerů, musel být přeložen a uskuteční se během velikonočního období 11. dubna 2021. Nemohli jsme uspořádat slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které jsme začali organizovat v loňském roce na nám. Karla IV. Jsou omezeny i oblíbené vánoční trhy a obecně obchody a služby. Budeme tedy letos trávit předvánoční čas více doma se svými nejbližšími. Pokusme se proto brát tuto zvláštní dobu i pozitivně – vždyť advent by měl být především obdobím zklidnění – nezapomínejme ovšem ani na ty, kteří si nyní klidu moc neužijí: na všechny zdravotníky a záchranné složky a na všechny, kteří kvůli omezením řeší existenční starosti.

Omezení se ovšem netýkají vánoční výzdoby. Letos jsme v Líšni nechali nazdobit dva řezané stromy. Vánoční strom před radnicí byl darován vlastníkem, který si přál strom skácet na svojí zahradě. A ten na náměstí pochází ze dvora Dělňáku a musel být také pokácen, protože rostl zešikma, měl nestabilní kořenový systém a podle vyjádření odborníků by v budoucnu hrozil jeho pád na budovu. Takto nás tedy ještě potěší během celého vánočního období.

Výkopy v Líšni

Chtěl bych se také vyjádřit k výkopům, které už měsíce komplikují občanům život na mnoha líšeňských ulicích, protože se lidé často obracejí se svými stížnostmi právě na radnici. Jedná se ovšem o stavby soukromých firem, jejichž načasování ani způsob provádění nemůže městská část ovlivnit. Můžeme pouze shromažďovat stížnosti, které zhotovitelům předáváme, a žádáme je, aby svoji práci dělali co nejohleduplněji k okolí.

Na většině míst byla prováděna pokládka kabelů firmou E.ON Distribuce, a.s. a jejími dodavateli, např. SEKV spol. s r.o. Následovat bude instalace nového veřejného osvětlení na těchto místech firmou Technické sítě Brno. Stavba je povolována Magistrátem města Brna, odborem dopravy v součinnosti se správcem komunikací, kterým jsou Brněnské komunikace a.s. (BKOM). Navíc v sídlišti začala pokládat svoje datové kabely firma Netbox. Doporučuji tedy občanům, aby svoje připomínky adresovali přímo zmíněným firmám.

Práce pro E.ON jsou zatím nahlášeny do konce listopadu, tak doufejme, že opravdu brzy skončí. Po dokončení budou chodníky předány zpět BKOM. Požádali jsme město, abychom jako zástupci městské části byli k předávání přizváni. Chceme totiž předejít budoucím problémů, jež by případné nekvalitní provedení prací způsobilo. Dále se nám nelíbilo, jak pomalu práce postupovaly a často byly na delší dobu přerušeny a pracovníci převedeni na jiné stavby. Proto jsme také navrhli výrazné zvýšení poplatku za zábory komunikací pro síťové stavby v Líšni. Pokud zvýšení zastupitelstvo schválí, mohlo by motivovat firmy k rychlejšímu a efektivnějšímu provádění staveb.

Podpora města Brna pro investice městské části

A na závěr mám jednu pozitivní zprávu. Městské zastupitelstvo schvalovalo investiční transfery městským částem a pro příští rok vybralo tři líšeňské projekty, které mám na starosti. Jedná se o 1) rekonstrukci zahrady Dělňáku, která již začala, 2) rekonstrukci chybějící části Strnadovy ulice, kterou se nepodařilo dokončit v minulém volebním období kvůli problémům se stavebním povolením, a 3) rekonstrukci propojky mezi ulicemi Elplova-Zikova-Synkova – zde by mělo dojít k reorganizaci chodníků, vozovek a vybudování nových parkovacích stání. Pokud se nám podaří tyto projekty (u posledního 1. etapu) realizovat v roce 2021, získáme na ně z městského rozpočtu příspěvek 7 mil. korun.

Přeji všem pevné zdraví a co nejklidnější prožití vánočního času!


Martin Příborský, II. místostarosta
 

Poslední úprava: 1. 12. 2020.
Jméno Tomáš Hložánek
E-mail tomas.hlozanek@puxdesign.cz
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
únor
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2021