Poklad v Líšni se významně rozrostl

Zpátky
Poklad v Líšni se významně rozrostl

Milí čtenáři, velmi nás potěšily Vaše pozitivní ohlasy na uvedené příspěvky z historických Líšeňských novin. S nadšením Vám můžeme oznámit, že se naše sbírka rozrostla o dalších neuvěřitelných 25 čísel, které nám poskytl syn redaktora těchto novin a zároveň zdejšího významného výtvarníka pana Bohuše Jágra, Luděk. Jsme mu velmi vděční. Nicméně z dochovaných jiných dokumentů víme, že ještě nemáme všechna čísla. Pokoušíme se kontaktovat i Archiv města Brna, tak uvidíme, jestli se dopátráme všech vydaných čísel, možná se ta chybějící ještě dohledají i mezi Vámi.

Příspěvky v tomto čísle Vám přiblíží jednak typickou atmosféru jar v Líšni na začátku třicátých let minulého století a budou Vás informovat o tom, že ani Líšni se nevyhnuly vážné chřipky, jak se dočtete v jednom z dílů seriálu „Příběhy tetičky Křapáčkové“. Už tenkrát bylo nutno dbáti naprosto speciálních opatření a to i při čtení těchto příběhů, dbejte těchto rad proto i dnes!

V prosincovém čísle 1931 se dočteme: UPOZORŇUJEME předem čtenáře díla „Příhody tetičky Křapáčkové“, aby tam, kde mají chalupy starší vydání, Křapáčková se nečetla nahlas celé rodině, ale aby ji četl každý samostatně. Neb by se mohlo snadno státi, že by několik členů rodiny od smíchu a samotného řehtání puklo anebo při nejmenším onemocnělo na ledviny a za druhé by se mohlo stát, že při hromadném smíchu by mohla chalupa se zhroutit - a to vše bychom neradi měli na svědomí. PROTO VELKÝ POZOR A OPATRNOST PŘI ČTENÍ KŘAPÁČKOVÉ!

POZN.: Koupaliště v Líšni sloužilo k relaxaci a odpočinku a bylo vybudováno cca v roce 1930, v Mariánském údolí panem Cyrilem Pernikářem, který měl nedaleko mlýn (vedle konečné autobusu 55, mlýn rodině patří dodnes), a který toto koupaliště rovněž provozoval. Jeho velikost byla 33 x 55 metrů a bylo betonové s přirozeným přítokem a odtokem Říčky. Koupaliště bylo hojně navštěvované a sloužilo cca do roku 1977, místními bylo též nazýváno „U Čičáka“. Rybníky v údolí se budovaly až v šedesátých letech minulého století. Přikládáme staré pohlednice, za které děkujeme panu Pavlovi Krejčímu.

Petra Švehlová, redakce Líšeňských novin

Fotogalerie

Související články

Líšeňské noviny rok 2023 3. 1. 2024 Líšeňské noviny
Práce na Strategickém plánu rozvoje městské části Brno-Líšeň pokračují 27. 2. 2023 Život v Líšni O Líšni Líšeňské noviny Diskuze s občany Životní prostředí
Líšeňské noviny rok 2022 5. 12. 2022 Líšeňské noviny
Výsledek ankety o barevnosti webu 29. 3. 2021 Líšeňské noviny
Zastavme se v ulicích pojmenovaných po přírodovědcích 29. 3. 2021 Historie Kultura
Spustili jsme pro vás modernizovaný web radnice 26. 3. 2021 Život v Líšni Líšeňské noviny
Líšeňské ulice pojmenované po umělcích 7. 3. 2021 Kultura Historie
Které líšeňské ulice se jmenují po prvorepublikových komunistech? 6. 2. 2021 Život v Líšni Historie
1 2 3 4 5 6
Poslední úprava: 15. 5. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů