Podpora elektromobility v Líšni

Zpátky
Podpora elektromobility v Líšni

Elektromobilita a využívání obnovitelných zdrojů se stává součástí naší každodennosti. Líšeň se bude aktivně na tomto trendu podílet. Už letos tak na našem území vznikne síť nabíjecích stanic pro kola. Tím smažeme handicap z toho, že v Líšni a do Líšně je všude do kopce. V druhém kroku, ve spolupráci s Teplárnami Brno a.s., rozmístíme nabíječky na elektromobily a dále zvažujeme umístění rychlonabíjecí stanice s výkonem 160 KW u líšeňské radnice. Třetím krokem je příprava projektů na umístění fotovoltaiky na veřejné budovy. Dále tak budeme usilovat o snížení energetické závislosti na fosilních palivech.

V letošním roce jsme zareagovali na podnět pořízení nabíjecích stanic na elektrokola, který přišel od Líšeňského obchodního centra. Byl to prvotní impulz a na jeho základě jsme rozmístili první čtyři nabíjecí stanice na kola v Líšni. Místa jsme vybírali podle toho, kde je předpoklad, že se lidé zdrží a zároveň mohou své elektrokolo mít takříkajíc stále na očích a tím pádem pod kontrolou před krádeží. Zvažovali jsme také současné i v budoucnu zamýšlené cyklistické trasy.

První nabíjecí stanice budou umístěny u České televize, v pasáži Obchodního centra Havana, u Líšeňské radnice a v Mariánském údolí u Kadlcova mlýna. Každé jednotlivé umístění má určitá specifika, a tak rada městské části schválila čtyři samostatné smlouvy. Ve dvou případech jsou stanice umístěny na městských pozemcích s finanční podporou Líšeňského obchodního centra a restaurace Potrefená husa, v jejichž bezprostřední blízkosti budou nabíjecí stanice umístěny. Česká televize poskytla připojení a pozemky k umístění další nabíjecí stanice, kterou pořídí a bude vlastnit Líšeň. V Mariánském údolí městská část nevlastní téměř žádné pozemky, proto jsme museli najít jiné vhodné řešení. Domluvili jsme se s majitelem Kadlcova mlýna a podpořili jsme vybudování stanice účelovým finančním darem ve výši 20 tis. Kč. 

Využívání cyklodopravy je ve městě a pro město výhodné v mnoha ohledech a přídavný elektromotor dává zapomenout, že do Líšně se jede do pořádného kopce. Věřím, že s pomocí sítě nabíjecích stanic podpoříme i větší rozmach cyklistiky. 

Břetislav Štefan, Váš starosta 

Související články

Kompostování. Jde to i na sídlišti. 11. 11. 2021 Starosta Životní prostředí
top Participativní rozpočet Dáme na Vás 5. 11. 2021 Starosta Život v Líšni
První lize bychom se nebránili, říká čerstvě sedmdesátiletý Karel Hladiš 1. 11. 2021 Život v Líšni Sport
Revize katastru nemovitostí. 4. 5. 2021 Život v Líšni
Okna Kotlanky ožila fotografiemi 30. 3. 2021 Kultura Život v Líšni
Spustili jsme pro vás modernizovaný web radnice 26. 3. 2021 Život v Líšni Líšeňské noviny
Letní provoz mateřských škol a příměstských táborů v Líšni 26. 3. 2021 Život v Líšni Děti a rodina Školství
1 2 3 4 6 9 11
Poslední úprava: 1. 11. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: