Orlovna je opravena

Zpátky

Milí Líšňáci, mám pro Vás dobrou zprávu. Celá budova Orlovny je opravena. Myslím, že nejen mne těší pohled na její nový kabát, který je velmi citliví k místu, kde budova stojí, ale i k její historii.

Na tomto místě bych chtěla poděkovat všem, kteří se zasadili o to, aby byla budova opravena. Během celého procesu rekonstrukce, který byl započat již v předminulém volebním období, plálo mnoho emocí a vášnivých debat. Co člověk to názor, jak by měla budova vypadat, k čemu by měla sloužit, kdo by jí měl provozovat. Těžko říct, jestli exituje jedno universálně správné řešení. Myslím, že spíš ne. V každém případě je dnes Orlovna rozdělena na dva funkční celky, které jsou od sebe oddělené jak stavebně, tak provozně. 

Část budovy B, která byla opravena za prostředky MČ Brno Líšeň, prošla kolaudací v prosinci 2023, je svěřena do správy KCL a bude sloužit spolkům, komunitám a veřejnosti. 

V přízemí se jedná o tři velké místnosti, které se dají použít jak samostatně, tak se dají i propojit.  Od 1.9. je do celého přízemí přesunut provoz školky Michalova, kde její celá budova prochází rekonstrukcí a zároveň se rozšiřuje o další dvě třídy. Rekonstrukce a přístavba MŠ Michalova probíhá z úrovně města Brna, kterému jsme staveniště na ulici Michalova předali  8.8. a již teď vyhlížíme datum, kdy si novou školku převezmeme zpátky, ale víme, že dříve než za rok to nebude. Bylo by nemyslitelné tyto zásadní stavební úpravy školky dělat za provozu, a proto jsem velmi ráda, že se nám povedlo dočasně přesunout školku do krásných opravených prostor Orlovny.  Děti a paní učitelky z MŠ Michalova jsou naší první komunitou, která Orlovnu zabydlí.  

V prvním patře jsou tři klubovny, které mají cíleně sloužit hlavně spolkům. Dají se pronajmout hodinově nebo i měsíčně. Záleží na tom, jaká frekvence se každému jednotlivému spolku hodí. Dokážeme si představit i sdílení klubovny několika spolky najednou, kteří se mezi sebou domluví.  Jedna z kluboven bude po dobu pobytu školky v Orlovně sloužit paním učitelkám z MŠ Michalova. Další dvě jsou volné a budeme rádi, když se najde spolek nebo komunita, která je také zabydlí. 

Podkroví zůstalo jako zázemí KCL bez možnosti pronájmu.

Vzhledem k tomu, že v budově B není na co provozně navazovat, bude se model provozu s časem vyvíjet a doufáme, že se najde jeho funkční podoba co nejdříve. 

 

Část budovy A, která byla zkolaudována na konci srpna 2023, je dlouhodobě pronajata SK Líšeň, které ji opravilo z dotace Národní sportovní agentury, za přispění Jihomoravského kraje, města Brna, městské části Brno-Líšeň a dalších donátorů. V tomto případě je provozně na co navazovat, a to na sportovní činnost SK Líšeň, která v budově A probíhá již dlouhou dobu. 

A teď nás čeká už „jen“ rekonstrukce zahrady.  Snažíme se k ní přistoupit citlivě a tak, aby zůstal zachován její duch, ale zároveň, aby byla komfortní. Diskuse na téma její rekonstrukce vedeme s KCL a zároveň se spolky, které o to projevili zájem. Asi nebude možné splnit požadavky všech, ale věřím, že najdeme nejfunkčnější možný kompromis. 

Přeji opravené budově Orlovny hodně spokojených nejen Líšňáků, kteří si sem najdou cestu a budou se rádi vracet. 

Mgr. Alena Stejskalová

II. místostarostka

orlovna_1

Související články

Knihovna v Líšni se přes léto uzavře, projde kompletní modernizací 3. 6. 2024 Kultura Život v Líšni
Běh pro Julii v Líšeňské rokli 3. 6. 2024 Sport Život v Líšni Reportáže a videa o Líšni
top Autocentrum Renault Opportunity, Brno-Líšeň, ul.Sedláčkova 29. 5. 2024 Doprava Bydlení I. místostarosta Život v Líšni
ZŠ Horníkova - 30. let - Retro den 20. 5. 2024 ZŠ Horníkova Život v Líšni Základní školy
Pálení čarodějnic v Líšeňské rokli 13. 5. 2024 Život v Líšni Kultura Reportáže a videa o Líšni
Líšeňský zámek opět obsadila napoleonská vojska 3. 5. 2024 Život v Líšni Kultura Reportáže a videa o Líšni
top VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU 29. 4. 2024 Úřad Život v Líšni
1 2 3 4 6 11 16 21
Poslední úprava: 25. 9. 2023.
Kontakt: Nikola Peňásová, , tel.: 544424815

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů