Opozice se pře s radnicí. Kvůli dokumentům k lampám

Zpátky
Opozice se pře s radnicí. Kvůli dokumentům k lampám

Místo obvyklých a normovaných vysokých lamp nízké designové osvětlení kolem cesty. Večerní či noční procházka oblíbeným  líšeňským parkem Rokle nabízí netradiční zážitek. Už brzy po dokončení areálu se ale právě světla stala jedním z cílů vandalů, kteří ve svých útocích neustávají. Přestože městská část objednala výrobky v nejvyšší protivandalské kvalitě IK 10, ne vždy lampy vydrží. Opoziční zastupitelé si proto nejsou jistí, zda  slíbenou odolnost opravdu mají. Podle nich radnice doposud nedoložila, zda firma dodala to, co bylo objednáno. Obě strany se teď přou, zda to potvrzují zatím předložené dokumenty.

Opozice se o světla začala zajímat zanedlouho po jejich instalaci. „Na problematické osvětlení v Rokli nás upozornili občané a obrátili se na nás se žádostí o prověření situace a v případě potřeby o nápravu, a to hned po první zimě, kdy byla světla nainstalována,“ konstatovala zastupitelka Silvie Dražanová zvolená za Spolu v Líšní.

V Rokli stojí sloupové osvětlení, které vybral a doporučil architekt. „Splňuje všechny požadované parametry, včetně nejvyšší třídy odolnosti proti mechanickému poškození, takzvaný antivandal, IK 10. Jde o třídu maximální. Nelze požadovat více,“ zdůraznil líšeňský starosta Břetislav Štefan.

Dodal, že investiční technik, který dílo přebíral, shledal předložené doklady dostačujícími pro prokázání požadovaných parametrů výrobku. „EU prohlášení o shodě již od roku 1997 nahrazuje předkládání rozsáhlého souboru příslušných certifikátů. EU prohlášení o shodě je ve dvojjazyčném provedení angličtina/italština. Investiční technik jako většina občanů angličtinu uživatelsky ovládá. Přesto jsme nechali dokument přeložit do češtiny,“ podotkl starosta.

Aby se ujistili, zastupitelé si podle Dražanové vyžádali zákonné doklady, které mají prokazovat, že světla jsou v kvalitě antivandal, a měly být dodány dle smlouvy o dílo  před instalací svítidel. „Poskytnuté doklady jsme jako laikové zaslali k posouzení České obchodní inspekci jako autoritě,“ podotkla Dražanová.

Radnice zaslala dokumenty, které poskytl dodavatel. „Dodal zákonné EU prohlášení o shodě-zástupce pro Českou republiku, jež jasně prokazuje odolnost IK 10 a další parametry, rovněž dodal katalogový list svítidla a Prohlášení o stupni IK pro Faro,“ vypočetl starosta.

Část vyjádření inspekce poskytla Dražanová radnici. EU prohlášení o shodě se podle něj týká shody osvětlení s předpisy. Potvrzení od dodavatele o protivandalské kvalitě IK 10 ovšem podle textu inspekce už prohlášením o shodě není. „Může tedy existovat předpoklad, že výrobce provedl zkoušku dle normy, avšak tyto skutečnosti by měl doložit dokumentem v podobě EU prohlášení o shodě, který doporučujeme si od výrobce vyžádat,“ stojí ve vyjádření.

Podle Dražanové tak inspekce potvrdila, že potřebný dokument zatím radnice nepředložila. „Je možné, že výrobce skutečně provedl zkoušku dle požadavků normy, avšak žádný skutečný doklad jsme zatím neobdrželi. Zvlášť, když panuje pochybnost o odolnosti svítidel, měla by městská část požadovat skutečné doklady o tom, že za několik set tisíc obdržela to, co požadovala. Považujeme za nutné, aby bylo jasně prokázáno a bylo jasně zřejmé, že investice téměř milion korun byla vydána účelně, efektivně, dle zásad dobrého hospodáře a městská část obdržela výrobek v oficiálně potvrzené kvalitě antivandal,“ uvedla zastupitelka.

Doplnila, že v prvním únorovém týdnu obdrželi opoziční zastupitelé několik dalších nových dokumentů. „Protože se jedná o potvrzení jedné jediné vlastnosti, která má odpovídat normě, předpokládáme, že stačí jeden zákonný dokument. Jako laici se k těmto novým dokladům nedokážeme vyjádřit,“ okomentovala.

Na vyjádření inspekce zatím úřad reagoval  rezervovaně. „Po dvou měsících urgencí paní Dražanová poslala části své osobní e-mailové komunikace  inspekcí. Bohužel oficiální vyjádření  zde je upraveno a částečně promazáno a zabíleno s odůvodněním, že skryté odstavce prý s osvětlením nesouvisí. Kdo to takto zhodnotil? Požádali jsme tedy Českou obchodní inspekci o vydání plného znění  reakce dle spisové značky. Rovněž jsme požádali o seznam dokumentů, které byly k dotazu připojeny. Až plné znění vyjádření ČOI získáme, dokončíme reakci na interpelaci,“ přislíbil starosta Štefan.

Opoziční politička ovšem tvrdí, že vyjádření bylo kompletní, včetně formulace dotazu. „Pravda je, že několik vět a osobní údaje byly zaběleny, jednalo se o osobní údaje zaměstnance ČOI a věta, která s věcí - osvětlením nesouvisí. Jednalo se o soukromý dotaz a neviděla jsem důvod, proč osobní údaje a osobní vyjádření nechat zveřejňovat. Nic jsem ale neupravovala ani nemazala,“ zdůraznila. Doplnila, že radnice neměla čekat na dokumenty od ní, ale vyžádat si stanovisko inspekce ke kvalitě lamp sama.

Městská část mezitím nechala světla kompletně obnovit. Útoky vandalů doposud řeší policisté z židenického oddělení.  „Vandalismus a neúcta k práci a snaze druhých ze strany našich, i nezletilých, spoluobčanů nás velmi zaráží a mrzí. Pro ty ostatní spoluobčany, kteří si naopak  komponované území Rokle užívají, však přirozeně městská část vynakládá finanční prostředky ke zmírnění a odstranění útoků vandalů,“ uvedl Štefan.

Právě i kvůli Líšňákům věří ve shodu opozice. „Myslím, že v důsledku nám jde o to samé, aby v Rokli byl za vynaložené prostředky kvalitní výrobek,“ řekla Dražanová.

Radek Strnad, novinář

Související články

Volební období 2018 - 2022 dnes, 29. 11. 2022 Zastupitelstvo
Líšeňská Akademia slaví třicet let včera, 28. 11. 2022 Život v Líšni Školství v Líšni ZŠ Akademia
Pokračování přerušeného IX.1.ustavující zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Líšeň pro volební období 2022 – 2026 16. 11. 2022 Zastupitelstvo
Zásady pro provádění odstraňování a ořezů dřevin 14. 11. 2022 Bezpečnost Život v Líšni
Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie - 29.11.2022 14. 11. 2022 Život v Líšni
Vodní hřiště v Líšni 7. 11. 2022 Život v Líšni
Aktuality II. místostarosty 31. 10. 2022 Propagace Líšně II. místostarosta Život v Líšni
IX.1.ustavující zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Líšeň pro volební období 2022 – 2026 26. 10. 2022 Zastupitelstvo
1 2 3 4 8 14 21 27
Poslední úprava: 1. 3. 2021.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů