Ochrana rekreačních objektů na období "mimo sezonu"

Zpátky
Ochrana rekreačních objektů na období "mimo sezonu"

Policie České republiky doporučuje ...

Přišel podzim a s ním je spojena i příprava chaty a rekreačních objektů na zimu. Během zimního období lidé méně navštěvují své chaty či chalupy. Mnohdy majitelé rekreační objekty zazimují a vrací se až s příchodem jara. Těchto měsíců však nejvíce využívají zloději a také nevítaní nocležníci.
Zlodějům se tak naskýtá snadná příležitost k prohledání objektu a odcizení zapomenutých cenností. Lidé bez domova v chatách přespávají a často zkonzumují trvanlivé zásoby či alkohol. Velkou ztrátou pro majitele je například spálený nábytek či fotky, kterými si bezdomovci v chatách zatápí.
Policisté pravidelně provádí kontroly chatových oblastí, prvotní prevence by ovšem měla vycházet od majitelů objektů.

 Dodržujte následující doporučení, díky kterým lze snížit riziko vloupání, nebo alespoň zamezit větším škodám:

 

  • Zvolte vhodné zabezpečení chaty s ohledem na hodnotu jejího zařízení (v některých případech jednoduchých chat bez hodnotnějšího vybavení se nemusí investice do drahého zabezpečení vyplatit, protože škoda vzniklá poškozením bezpečnostních dveří převýší hodnotu věcí, které by mohl zloděj z chaty odnést).
  • Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob i vozidel.
  • Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí a poznamenejte si výrobní čísla hodnotných přístrojů a věcí.
  • V blízkosti objektu nenechávejte viditelně žebříky a nářadí, které by mohlo pachateli usnadnit násilné vniknutí do chaty.
  • Po dobu, kdy chatu pravidelně nenavštěvujete, si odvezte veškeré cenné věci (televize, rádia, kola, starožitnosti, historické zbraně apod.).
  • Snažte se objekt nepravidelně navštěvovat i v zimním období.  Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
  • Pokud žije v blízkosti chaty důvěryhodná osoba, která zde trvale bydlí nebo se zde alespoň zdržuje častěji než vy, požádejte ji o kontrolu vaší chaty.
  • V případě vloupání do vašeho rekreačního objektu či objektu vašeho souseda se nezdráhejte okamžitě kontaktovat Policii ČR přes tísňovou linku 158.

 

nprap. Petra Hrazdírová
Preventivně informační oddělení
Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje

 

Související články

Aktuálně ke koronaviru 15. 6. 2021 Aktuality Bezpečnost Zdravotnictví
Pokračujme dále s distribucí roušek pro občany, kteří si je nemohou zajistit vlastními silami 6. 4. 2020 Bezpečnost Zdravotnictví
Poradní sbor starosty pro zmírnění ekonomických dopadů v souvislosti s opatřeními Vlády ČR proti šíření koronaviru 31. 3. 2020 Aktuality Bezpečnost Sociální služby
Nový portál chcipomoct.cz pomáhá koordinovat dobrovolníky 23. 3. 2020 Spolky a sdružení Bezpečnost
Zrušení akce - farmářské trhy do odvolání 11. 3. 2020 Bezpečnost Farmářské trhy
JAK PŘEDCHÁZET POŽÁRŮM OD SVÍČEK A ZÁBAVNÍ PYROTECHNIKY 5. 12. 2016 Bezpečnost
1 2
Poslední úprava: 15. 5. 2012.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: