Kompostování. Jde to i na sídlišti.

Zpátky
Kompostování. Jde to i na sídlišti.

Přemýšlíte, že byste chtěli udělat něco pro přírodu? Chcete pomáhat snižovat ekologickou zátěž, která vzniká v souvislosti s naším stylem života? Je to velká vize, ale i drobná snaha nás všech.

Brno instalovalo hnědé popelnice na bioodpad. Převážením však opět spalujeme fosilní paliva a prohlubujeme uhlíkovou stopu.

V Líšni jdeme o kousek dál a podpořili jsme komunitní kompostování.

Na základě společného podnětu 12 domácností jsme pořídili rotační kompostér, který umožňuje zpracovávat bioodpad od 20 až 30 osob. Tento typ kompostéru má hned několik výhod. Je opláštěný, aby se ke zbytkům jídla nedostaly hlodavci. Je zateplený, což urychluje přeměnu bioodpadu na kvalitní substrát za vyšších teplot a zabraňuje tak vzniku plísní a odstraňuje zápach.

Společně šetříme životní prostředí. Snižujeme množství odpadu vyváženého na skládky a získáváme bohaté hnojivo vhodné pro obohacení půdy, záhonů či květináčů. V případě přebytků využije městská část substrát k přihnojení nově vysazených stromů.

Pokud máte zájem o komunitní kompostování, jsem připraven Vás podpořit. Zkuste prověřit zájem spoluobčanů ve Vašem okolí a zamyslete se, kde by umístění kompostéru bylo možné. Prosím, podejte společnou žádost a zkusíme společně najít řešení.

Břetislav Štefan
Vás starosta

Související články

Novinky v lokalitě Jedlého parku 9. 12. 2021 Starosta Životní prostředí Reportáže a videa o Líšni
Aktuální informace ke kotlům na pevná paliva 24. 11. 2021 Životní prostředí
Sběr použitých tiskových kazet 11. 11. 2021 Životní prostředí
top Participativní rozpočet Dáme na Vás 5. 11. 2021 Starosta Život v Líšni
Vernisáž výstavy soutěžních návrhů na novou podobu Náměstí Karla IV. 4. 6. 2021 II. místostarosta Životní prostředí Náměstí Karla IV.
Výsledky architektonické soutěže o návrh náměstí Karla IV. 6. 5. 2021 II. místostarosta Životní prostředí Náměstí Karla IV.
Představení výsledků architektonické soutěže pro rekonstrukci nám. Karla IV. 30. 4. 2021 II. místostarosta Životní prostředí Náměstí Karla IV.
1 2 3 4 6 8 10

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 11. 11. 2021.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: