Architektonická soutěž na novou podobu náměstí Karla IV.

Zpátky
Architektonická soutěž na novou podobu náměstí Karla IV.

Byla vyhlášena architektonická soutěž o návrh pro nám. Karla IV. Podmínky najdete na profilu zadavatele veřejných zakázek a také v přiložených dokumentech.

V listopadu loňského roku se k tématu konala poslední veřejná debata na radnici, kde bylo představeno zadání soutěže. Z debaty nevzešly žádné zásadní připomínky, a proto jsme se pustili do formálních kroků přípravy ve spolupráci s Českou komorou architektů (ČKA). Byla sestavena odborná porota, která celou soutěž řídí a určí pořadí vítězných návrhů. Do ní se nám podařilo získat opravdu zvučná jména architektů, kteří mají bohaté zkušenosti s řešením veřejných prostranství i mezinárodní rozhled. Předsedou poroty je prof. Ing. arch. Ivan Koleček, který dlouhodobě žije a pracuje ve Švýcarsku. Dalšími odbornými členy jsou doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, který navrhl mnoho rekonstrukcí náměstí, několikrát oceněná městská architektka Litomyšle Ing. arch. Zdeňka Vydrová a také oceňovaný Ing. arch. Pavel Jura. Náhradníky nezávislé části jsou Ing. arch. Lukáš Pecka, Ph.D. a Ing. arch. Rudolf Grimm. Tzv. „závislými“ členy a náhradníky, tedy reprezentanty radnice, jsou starosta, místostarostové a předsedové Komise dopravy a Komise životního prostředí a veřejného prostoru.

V červnu byl návrh soutěžních podmínek a zadání schválen Radou a Zastupitelstvem městské části Brno-Líšeň, kde získal podporu téměř všech zastupitelů. Jedná se o završení mnohaletého procesu diskusí mezi občany, představiteli městské části, architekty a dalšími odborníky, který byl podpořen i několika studiemi. Jsem rád, že tento projekt má podporu napříč politickým spektrem, protože jeho realizace není věcí jednoho volebního období.

Soutěž bude probíhat dvoukolově, přičemž termín pro odevzdání soutěžních návrhů v prvním kole je 23. října. Následně porota vybere maximálně šest nejlepších koncepcí, které budou dopracovány v druhém kole. Celkové výsledky bychom měli mít v únoru příštího roku. S vítězem soutěže pak radnice uzavře smlouvu na zpracování územní studie celého řešeného území a stavebního projektu pro rekonstrukci samotné plochy náměstí (plocha A). V plochách B a C budou navrženy budovy v základních hmotových obrysech včetně vstupů, uliční čáry apod.

Co a jak má být architekty řešeno, včetně dopravy, občanské vybavenosti či zeleně, je popsáno v přiloženém zadání soutěže. Cílem je ve zkratce vytvořit uprostřed Staré Líšně lepší prostor pro život, pro chybějící služby, odpočinek i společenské aktivity. Který bude dobře dopravně napojen, ale doprava nebude dominantním rysem náměstí.

Přál bych si a věřím, že silná porota přitáhne zájem těch nejlepších architektů, aby se do soutěže přihlásili a my měli na výběr hodně kvalitních návrhů.

Martin Příborský, II. místostarosta

Přílohy:

 

 

Související články

top PROGRAM PODPORY OKRASNÝCH ZÁHONŮ V BRNĚ-LÍŠNI 2021 7. 4. 2021 II. místostarosta Životní prostředí
Aktuality II. místostarosty - březen 2021 1. 3. 2021 Doprava II. místostarosta Fotovoltaika Park Trnkova
Únorové aktuality II. místostarosty 6. 2. 2021 II. místostarosta Park Trnkova
Dvě minuty a konec? Nový web Líšně chce být pro lidi zajímavější 5. 2. 2021 II. místostarosta Život v Líšni
top Novinky v zimní údržbě komunikací, kontakty pro hlášení nedostatků 22. 12. 2020 Životní prostředí II. místostarosta
Aktuality II. místostarosty - prosinec 2020 1. 12. 2020 II. místostarosta
1 2 3 4 5

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
*
*
E-mail nebude zveřejněn
*
Ochrana proti robotům
 
Poslední úprava: 7. 7. 2020.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: