Aktuality II. místostarosty

Zpátky
Aktuality II. místostarosty

Vážení spoluobčané, milí Líšňáci, po měsíční odmlce, kdy jsem se věnoval hlavně zprovoznění zahrady na Dělňáku, je tu zase pravidelný souhrn aktualit z oblasti mé činnosti.

Investujeme do opatření proti suchu

Po dvou relativně příznivých letech se nám vrátil problém se suchem v krajině, kdy velmi suchá byla nejen zima, ale především letošní jaro. Naštěstí jsme se v minulých letech tímto problémem dost zabývali a kromě výsadby další stromů a změně přístupu k sečení trávy jsme připravili i několik opatření např. pro zadržování dešťovky. Začali jsme využívat dlouho nepoužívanou retenční nádrž vedle budovy Dělňáku pro závlahu jeho zahrady. Vybudovali jsme retenční nádrž pro sběr dešťovky ze střechy ZUŠ na Trnkově a v květnu spustili závlahový systém v přilehlém parku.

A přemýšleli jsme i o vhodných systémech pro ostatní budovy ve správě městské části, z nichž nejvíce je obecních bytových domů. Nyní jsme zprovoznili pilotní projekt pro zachytávání dešťovky na Puchýřově ulici, kde o něj občané sami projevili zájem a byly zde i vhodné podmínky. K zadnímu vchodu jsme umístili nádrž o objemu 1000l, kterou místní používají na závlahu okrasných záhonů na ulici. Na první pohled se může jednat o triviální záležitost, ale nebylo jednoduché vypořádat se např. s bezpečnostními normami. Přece jen výška domu a s tím spojená rychlost vody i umístění nádrže na veřejném prostranství vyžadují stabilnější řešení než nádrže u rodinných domů. Nakonec se ukázalo, že nejlepším systémem je obyčejný IBC barel položený na zpevněném povrchu. Ten by ovšem esteticky neobstál, a tak jsme ho nechali ještě obložit. Od nádrže je voda rozváděna hadicemi k blízkým záhonkům. Pokud se tento systém osvědčí, můžeme ho rozšířit i k dalším domům. Záleží však na možnostech umístění, aby byl zajištěn snadný přístup k rýně a aby tam kontejner nevadil, a samozřejmě také na ochotě místních obyvatel se o zařízení starat a vodu využívat.

Pokračujeme v opravách komunikací v sídlišti, kde vznikne i cyklostezka

Propojka mezi Synkovou a Zikovou je v zásadě hotova a již máme připravenou smlouvu i pro navazující etapu rekonstrukce a rozšíření vozovky na Synkově, kde vznikne nová řada podélných parkovacích stání. Ta by měla plynule navázat a proběhnout během léta. Dalšími etapami by následně měly být ulice Zikova a Elplova. Dohromady na těchto ulicích kromě nových povrchů vznikne i 80 nových parkovacích stání. Stání se budují v podstatě všude, kde je to možné – nevede zde plynovod nebo něco podobného. Někteří občané však namítali, že k navýšení parkovacích míst nedojde, protože na těchto místech se fakticky stojí už dnes. K tomu bych chtěl uvést, že se to tak nyní sice může jevit, pokud je stání „nadivoko“ policií tolerováno. Nicméně jedná se stále o nelegální stání, kde hrozí pokuta. Dále je obtížné se v ulicích vyhnout a je zde i riziko, že neprojedou třeba složky záchranného systému. A pak je tu ještě vývoj okolo rezidentního parkování, které se postupně rozšiřuje z centra na okraj města. Na radnici MČ se zatím stavíme k tomuto trochu byrokratickému řešení negativně, ale pokud se modré zóny rozšíří až k Líšni, může být jejich zavedení nevyhnutelné. A v modrých zónách už všechna parkovací místa musí být oficiálně vyznačena. Proto je prozíravé se na tento vývoj připravit, abychom najednou neměli o desítky míst méně.

Spolu s rekonstrukcí ulic jsme zrekonstruovali i dlouhý chodník ze Synkovy až po Kotlanku. Tento chodník by se měl stát součástí páteřní cyklostezky podél tramvajové trati od Masarovy až po Jírovu. Pro chybějící úseky, které se budou stavět na zelené louce, právě připravujeme projekt. Podél chodníku byla také vysázena oboustranná alej sakur.

Kamerový systém získal stavební povolení

Další dobrou zprávou je, že dlouho připravovaný kamerový systém pro Líšeň získal konečně stavební povolení a můžeme začít s první etapou, kterou budou stavět Brněnské komunikace a.s. První kamera bude instalována v tzv. „líšeňském metru“, tedy v podzemní zastávce tramvaje Jírova. Další kamerové body budou napojeny na radnici a pokryjí prostranství u ní, okolo Albertu a konečné Jírova. Dále se systém bude rozšiřovat od radnice, kde bude i místní datové centrum systému, směrem do vzdálenějších oblastí městské části.

Martin Příborský, II. místostarosta

Související články

Pojďme společně posunout vzájemnou komunikaci ještě o kousek dál 8. 4. 2024 Propagace Líšně II. místostarostka Život v Líšni
Oslava 40. narozenin MŠ Neklež 19. 3. 2024 II. místostarostka Reportáže a videa o Líšni
Děti ukazují cestu a my bychom jim měli naslouchat 18. 12. 2023 II. místostarostka Děti a rodina Školství
V Líšni zasedalo studentské zastupitelstvo 13. 11. 2023 II. místostarostka Základní školy Reportáže a videa o Líšni
1 2 3 4 5 6
Poslední úprava: 27. 6. 2022.
Kontakt: Nikola Peňásová, , tel.: 544424815

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů