Zámek Belcredi v Líšni

Zámek Belcredi v Líšni

Na zámku se vystřídalo několik majitelů a objekt byl několikrát přestavěn přes renesanci, baroko až k dnešnímu klasicistnímu vzhledu.

 Významná šlechtická rodina Belcredi se na zámku usadila v roce 1819 a zámek vlastnila až do roku 1949. V této době byl zámek rodině Belcredi vyvlastněn a na zámku se vystřídalo několik uživatelů. Nábytek, zámecká knihovna a umělecké předměty byly odvezeny a zámek byl nešetrně a neodborně přebudován pro potřeby uživatelů. V roce 1992 byl zámek vrácen zpět původnímu majiteli a prochází rozsáhlou rekonstrukcí a opravami.
Vstup na první nádvoří je od Pohankovy ulice oddělen umělecky kovanou mříží a bránou. Toto nádvoří slouží jako parkoviště pro svatební hosty a návštěvníky zámecké vinárny, ve které je možné objednat si uspořádání svatební hostiny. Na průčelí zámku, který má novou fasádu, je latinský nápis ET a DOMINO factum est istud, což v překladu znamená "A od Pána učiněno jest toto". Nad nápisem se nachází erb rodiny Belcredi.

Sňatková obřadní síň na zámku Belcredi

Do obřadní síně zámku se prochází zámeckým parkem, kde se nacházejí staleté památkově chráněné stromy. Po kamenném schodišti, které je zdobeno sochami znázorňujícími alegorické výjevy čtyř ročních období a čtyř přírodních živlů, vstoupíte do prostor předsálí, které slouží jako zázemí obřadní síně.
Samotná obřadní síň sloužila bývalým majitelům jako reprezentační sál pro pořádání různých rodinných, společenských a kulturních příležitostí. Stěny i stropy těchto místností byly vyzdobeny freskami a křišťálovými lustry. Bohužel, po vyvlastnění zámku, došlo ze strany nových uživatelů k necitlivým zásahům, fresky byly zamalovány a osvětlení odvezeno. Když v roce 1967 bylo rozhodnuto zřídit zde obřadní síň pro celý obvod Brno IV, byly tyto prostory renovovány. Na čelní stěně obřadní síně byla obnovena freska zobrazující portrét císaře Karla VI. Salonek byl vybaven dobovým starožitným nábytkem a osvětlením. Z původního vybavení zde zůstala pouze dobová kachlová kamna.
V obřadní síni jsou zajištěny veškeré služby (fotograf, kameraman a varhaník). Obřadní síň je využívána i pro další společenské a kulturní účely, jako jsou zlaté svatby, vyhodnocování významných občanů Líšně, slavnostní zasedání zastupitelstva MČ a koncerty vážné hudby.

Svatební fotografie a video nahrávku ze svatebního obřadu je možné domluvit na těchto kontaktech:
fotograf: www.mbfoto.cz
 

Nabízíme Vám několik pohledů na zámek, jeho průčelí a nádvoří.

          Zámek z čelní strany           Průčelí hlavního křídla          Nádvoří s podloubím          Nádvoří

 

Křídlo zámku s obřadní síní s krásným venkovním schodištěm
 Schodiště a zdobená čelní stěna křidla zámku s obřadní síní.
 

          Křídlo zámku s obřadní síní          Čelní strana ve tvaru věže          Venkovní zdobené schodiště          Zdobený štít střechy

 

Zámecký park
Zámecký park kolem zámku Belcredi. 

          Vstupní brána do parku          Fontána u vstupní brány          Fontána uvnitř parku          Upravené chodníky k procházkám

 

Obřadní síň na zámku Belcredi v Líšni
 Obřadní síň , salonek pro svatebčany a vstupní schodiště do obřadní místnosti.

 

          Obřadní síň ze vstupních dveří          Obřadní síň-čalouněné lavice pro svatebčany          Obřadní síň          Obřadní síň

          Obřadní síň          Salonek pro svatebčany          Salonek pro svatebčany          Vstupní schodiště

                   

Poslední úprava: 15. 5. 2012. Přečteno: 136116x.
Jméno
Akce v Líšni
srpen
Po Út St Čt So Ne
12
3456789
1011121314 15 16
17181920212223
2425 26 27282930
31
2020
Nejbližší akce: 15. 8. 2020