Náměstí Karla IV.
O rekonstrukce náměstí Karla IV. se mezi občany Líšně, představiteli městské části, architekty a dalšími odborníky diskutuje již několik desetiletí. Za minulého režimu byly plánovány velké zásahy do centra staré Líšně, které se naštěstí realizovaly jen částečně. A i po revoluci se dále řešilo mnoho problémů náměstí. Diskutovalo se o proluce, o vybudování zdravotního střediska nebo polyfunkčního domu, kam by se vešly všechny potřebné služby, které na náměstí chybí. Občas se vynořily myšlenky na vykoupení samoobsluhy a vytvoření opravdu velkého náměstí.
V minulých několika letech vzniklo několika odborných studií a průzkumů veřejného mínění o tom, jaké náměstí by lidé chtěli. Následně bylo ve spolupráci s Českou komorou architektů (ČKA) připraveno zadání architektonické soutěže. V listopadu 2019 se k tématu konala poslední veřejná debata na radnici, kde bylo představeno zadání soutěže občanům.
Zadání popisuje, co a jak má být architekty řešeno, včetně dopravy, občanské vybavenosti či zeleně. Cílem je ve zkratce vytvořit uprostřed Staré Líšně lepší prostor pro život, pro chybějící služby, odpočinek i společenské aktivity, který bude dobře dopravně napojen, ale doprava nebude dominantním rysem náměstí. V červnu 2020 byl návrh soutěžních podmínek a zadání schválen Radou a Zastupitelstvem městské části Brno-Líšeň, kde získal podporu téměř všech zastupitelů.
Byla sestavena odborná porota, která celou soutěž řídila a určila pořadí vítězných návrhů. Do ní se nám podařilo získat opravdu zvučná jména architektů, kteří mají bohaté zkušenosti s řešením veřejných prostranství i mezinárodní rozhled. Předsedou poroty byl prof. Ing. arch. Ivan Koleček, který dlouhodobě žije a pracuje ve Švýcarsku. Dalšími odbornými členy byli doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, který navrhl mnoho rekonstrukcí náměstí, několikrát oceněná městská architektka Litomyšle Ing. arch. Zdeňka Vydrová a také oceňovaný Ing. arch. Pavel Jura. Náhradníky nezávislé části byly Ing. arch. Lukáš Pecka, Ph.D. a Ing. arch. Rudolf Grimm. Tzv. „závislými“ členy a náhradníky, tedy reprezentanty radnice, byly starosta, místostarostové a předsedové Komise dopravy a Komise životního prostředí a veřejného prostoru.
Soutěž byla organizována jako dvoukolová. V prvním kole porota vybrala tři nejlepší návrhy a vyzvala účastníky k jejich dopracování a zohlednění připomínek poroty. V druhém kole, které bylo ukončeno v dubnu 2021, porota stanovila konečné pořadí oceněných návrhů.
S vítězem soutěže by městská část měla uzavřít smlouvu na zpracování územní studie celého řešeného území a stavebního projektu pro rekonstrukci samotné plochy náměstí. Cesta k novému náměstí bude probíhat v několika krocích, kdy je třeba vyřešit i mnohá úskalí. Nejdříve bude nutné zpracovat územní studii, která bude odrážet novou koncepci celého prostoru, a změnit územní plán, protože ten stávající je zastaralý a neodpovídá zadání ani výsledku soutěže. Bude také potřeba řešit vlastnické vztahy k některým pozemkům. Samotný projekt tak může ještě doznat změn. Jedná se o dlouhodobější proces na více let.