Jak správně třídit plasty

Zpátky

Občané Líšně mohou nově do žlutých kontejnerů na stanovištích tříděného odpadu ukládat více druhů plastů. Od prvního dubna může každý, komu není osud životního prostředí lhostejný, třídit veškeré plasty. Žluté kontejnery jsou odteď místem, kam patří všechno ze světa plastu. Magistrát města Brna od začátku dubna změnil systém třídění odpadů a tímto krokem přidal Brno mezi evropská města, která i v oblasti třídění odpadu přispívají ke zlepšení světa.

Sortiment doposud sbíraných PET lahví a nápojových kartonů se rozšiřuje o další druhy domácnostmi běžně vyprodukovaných plastových obalů. Nyní tedy můžeme s čistým svědomím umísťovat do žlutých nádob kromě PET lahví taky plastové nádoby, sáčky, tašky, fólie, plastové kelímky, krabičky od potravin a další výrobky. Speciálně v Brně patří do žlutých kontejnerů i všechny nápojové kartony jako krabice od džusů, vín, mléka a taky hliníkové plechovky. Nesmíme však opomenout, co do kontejneru určitě nepatří. Jsou to především mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny jako lino, PVC nebo i novodurové trubky.
Samozřejmě je potřebné při produkci plastu myslet i na dopady na životní prostředí a proto si raději v obchodě namísto plastového sáčku zvolit vlastní textilní tašku nebo papírový sáček. Stejně tak člověk dosáhne lepšího pocitu, když je schopen vyhnout se jednorázovým obalům nebo zbytečně baleným potravinám a tímto nemalým krokem pomáhat naší planetě.
Co přesně tato pozitivní změna znamená pro občany města? Jednoduše každý, kdo doteď  váhal nebo stále váhá s tříděním plastů, může nyní uložit všechny plasty do žlutých kontejnerů. Všechny obavy, které občané Brna ohledně třídění plastu dosud měli, jsou nyní zbytečné. Životní cyklus většiny plastů opravdu nekončí v spalovně, ale dále pokračuje na recyklaci. I ty nejběžněji vyhazované plasty se mohou tímto cyklem opětovně vrátit k životu a být využity. A jaká je tedy další cesta plastových odpadů? Podle informací od Jiří Kratochvíla, ředitele společnosti SAKO, jenž zajišťuje pro město Brno veškeré činnosti spojené s provozem systému sběru a svozu odpadu, se odpady nejprve dostanou na vytříďovací linku. Tady je pracovníci rozdělí na plasty určené na recyklaci a plasty, které kvůli jejich materiálovému složení nelze dále vyžít. Vytříděné druhy plastů jsou lisovány do balíků a uloženy na deponii. Po naplnění transportní dávky je druhotná surovina prodávána zpracovatelům nebo obchodním společnostem. Kdo by se chtěl přece jen o osudu plastů přesvědčit na vlastní oči, může se zajet podívat do areálu společnosti SAKA, kde je vidět balíky zabalených plastů připravených k odvozu dalším zpracovatelům. Brány společnosti SAKO jsou otevřené i v podobě exkurzí pro komerční subjekty či střední školy.
PET lahve jsou dále tříděné například ve společnosti PETKA CZ, a.s. Tam se pomelou a několika násobně perou. Vzniklá drť se následně usuší, přesune do speciálních vaků a přepraví k výrobci finálních produktů, což je kupříkladu výroba střižových vláken. Velmi podobný proces nastává také u ostatních druhů plastů.
Pokud jste tedy dosud měli pochybnosti, zda plasty třídit nebo ne, nyní se celý proces více zjednodušil a i vy můžete velmi jednoduše přispívat k recyklaci. Navíc, odstraněním komplikací při třídění odpadů, postupným rozšiřováním možností odpady recyklovat, informováním a zapojením občanů se daří přispívat k menšímu zatížení a znečištění životního prostředí. Třídění odpadu není opravdu vůbec náročné, pomáhat vychovávat zodpovědnější občany a formuje vztah k ochraně životního prostředí. Motivací pro nás by mohla byt skutečnost, že na skládky poputuje méně odpadu, který se už nedá využít a nebude nám hrozit, že příroda i celá krajina okolo nás se promění na jedno obrovské smetiště.

Máte-li další otázky k tématu třídění odpadu, neváhejte se informovat v Ekologické poradně Veronica, osobně na Panské 9, telefonicky na čísle 608 426 032 nebo elektronicky prostřednictvím webových stránek www.veronica.cz

Mgr. Hana Sekerková
Ekologická poradna Veronica

 

kontejner_6_14

 

 

Související články

Jsem rád, že nade mnou Líšňáci ještě nezlomili hůl, říká starosta Břetislav Štefan 13. 12. 2023 Starosta Život v Líšni O Líšni LN-Zprávy z radnice
Největší sběrný dvůr odpadů na Moravě 11. 9. 2023 Samospráva I. místostarosta Odpady LN-Zprávy z radnice
Územní řízení v lokalitě Novolíšeňská – Kubelíkova 13. 3. 2019 LN-Zprávy z radnice
Zábava i práce – ohlédnutí za minulým mìsícem 20. 2. 2019 LN-Zprávy z radnice
Vyjádření Sousedů z Líšně k dotaci Líšeň sobě z.s. 19. 2. 2019 LN-Zprávy z radnice
Oživení Kotlanky i pokračování revitalizace polikliniky 23. 1. 2019 LN-Zprávy z radnice
Zimní údržba komunikací 23. 1. 2019 LN-Zprávy z radnice
Martin Příborský (ODS) – nový II. místostarosta 17. 12. 2018 LN-Zprávy z radnice
1 2 3 4 6 11 16 21

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 23. 5. 2014.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: