Více než sedmdesát mladých lidí se v Likusáku zapojilo do aktivit projektu „Víme jak z dluhové pasti!“

Zpátky

Projekt zaměřený na dluhovou problematiku, který podpořila Nadace Albert, probíhal od dubna loňského roku. Během uplynulého roku se pracovníci nízkoprahového klubu Likusák Ratolesti Brno zaměřovali na aktivity zvyšující finanční gramotnost dětí a mladých lidí z Líšně a okolí.  Do aktivit v různé formě se jich zapojilo více než sedmdesát.

Do měsíčních programů tak byly díky projektu zařazovány nejen aktivity jako besedy, promítání filmů a dokumentů s finanční tématikou, ale i hry usnadňující předávání informací.
„Jednou z připravených her byla, televizním pořadem inspirovaná, soutěž Riskuj!. Mladší děti sbíraly body na otázkách typu jak ušetřit, nebo co dělat, když nemám peníze. Pro ty starší pak byly připravené otázky z oblasti exekucí, rizikových situací a postupů při dluzích. Během těchto her i cílených rozhovorů jsme pak mimo jiné zjistili, že děti neumějí s penězi nakládat efektivně. Zjistili jsme například, že k narozeninám nebo Vánocům drtivá většina našich klientů dostává peníze, rodiče se už potom ale nezajímají, co si za darované peníze pořídili. Většinu peněz tak utratí v lepším případě za sladkosti a brambůrky, v tom horším za cigarety a alkohol. Snažíme se jim pak na takových situacích ukazovat, co všechno by si mohli pořídit, kdyby peníze jen tak nerozházeli,“říká o aktivitách projektu vedoucí Likusáku Martin Holiš.

Pracovníci také poskytli mladým lidem odbornou pomoc v situacích, které by mohly v budoucnu k dluhové pasti výrazně přispět. K takovým situacím patří uzavírání nevýhodných smluv o telefonních tarifech, či půjčkách přímo na ulici, nepřihlášení se na úřad práce při ukončení školy, nebo jízda načerno.
„Jedním z takových případů bylo dlouhodobé opomíjení placení pokut z dopravního podniku naším klientem. Během několika rozhovorů jsme ho namotivovali k tomu, aby svou situaci řešil. Podařilo se nám spojit s různými vymáhacími agenturami, které pokuty od dopravního podniku odkoupily a domluvit splátkové kalendáře. Pokud by se nám to nepovedlo, pokuty by skončily u exekutora, který by s největší pravděpodobností začal klientovi strhávat dlužnou částku ze mzdy. To pak vede k tomu, že lidé pracují načerno nebo vůbec, což je nevýhodné jak pro ně, tak pro stát. I tomu se snažíme předcházet,“dodává Martin Holiš.

Více informací o činnosti sdružení se dozvíte na www.ratolest.cz

Bc. Martin Holiš, vedoucí klubu Likusák

 

Související články

DO TANCE? JEDINĚ S RADOSTÍ! 16. 5. 2022 Spolky a sdružení LN-Kultura LN-Spolky a sdružení
Naši Senioři strávili víkend s Angličany 18. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Líšeňské ostatky a podpora radnice - postoj autorky koncepce maškarní části ostatků 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Tradiční čištění Říčky v Mariánském údolí - 13.4.2019 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Joda Cup má za sebou pátý turnaj 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
ZŠ a MŠ Brno Horníkova - Dvacítka uspokojila i náročné 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Běžci CRAFT Brněnského půlmaratonu | desítky opět podpoří děti s postižením zraku 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Úklid lesa, Jarmark - lesní mateřské školky 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
1 2 3 4 10 19 28 37

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 23. 4. 2014.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: