U parku Trnkova vzniknou podzemní kontejnery. Co s těmi dalšími?

Zpátky
U parku Trnkova vzniknou podzemní kontejnery. Co s těmi dalšími?

Kontejnery nám v dobrém úmyslu zaplevelily veřejná prostranství. Nejvíce se to týká barevných kontejnerů na papír a plasty. Třídit je přeci správné. Avšak v současné době sporné, neboť se dle městské firmy SAKO se nevyplatí suroviny recyklovat. Vše od plastů, přes papír až po směsný odpad končí v kotlích spalovny. Zřejmě další z paradoxů naší doby. 

Nerozumím smyslu třídění, kdy většina končí v jednom kotli a z mé pozice to nemohu změnit. Co se však mohu pokusit změnit je vzhled některých míst, kde kontejnery stojí. První místo, kde se tak stane je park Trnkova. Řada kontejnerů zde odděluje zastávku od parku a parkoviště. Jde skutečně o neestetický zážitek, a zejména v létě doplněný o zážitek nepříjemný pachový. Pro uživatele MHD,  návštěvníky parku a obchodu Hruška však máme dobrou zprávu. Klasické kontejnery v příštím roce nahradí podzemní s větší kapacitou. Zůstane nám „ekologické“ třídění, bude to vypadat lépe a také to bude přehlednější a tím i bezpečnější.

Co dál a proč to jde tak pomalu? 

Kontejnerových stání, které potřebují opravy či úpravy, je v Líšni více než dost. V sídlišti jich máme kolem 95. Podotýkám, že nově postavené domy si musí odpadové hospodářství řešit sami, včetně oprav a péče o ně. Bohužel na to se během devadesátých let a v průběhu privatizace zapomnělo. Kontejnerová stání zůstala městu. Brno se o ně také moc nestaralo, a když už byla situace kritická, tak se před dvěma lety rozhodlo, že se o ně budou starat městské části. Aby se neřeklo, tak na ně Líšni posílá zhruba 167.000 Kč. Tedy plus mínus 1.600 Kč na jedno stání. Je potřeba zdůraznit, že celková oprava se pohybuje od 50 000 do 300 000 Kč, a to bez rozšíření kapacit pro kontejnery na tříděný odpad. Ok, tak to vypadá, že od Brna už na údržbu pantů a pletiva máme, ale zbývá otázka, z čeho to opravíme a rozšíříme?

Situace je zřejmá u obecních domů ve správě Líšně. Zde se uplatní stavební zákon a z vybraného nájemného postupně postavíme a upravíme kontejnerová stání, která k obecním bytovým domům přísluší. Vše půjde z kapes nájemníků a je to tak prý podle zákona. Totéž platí u rodinných domů a nově postavených bytovek.

Zbývá tedy otázka, kdo a za co opraví zbylá kontejnerová stání? Zaplatíme to z obecní kasy? Ale v této kase jsou přece i peníze nájemníků obecních domů a majitelů rodinných domů, kteří si svoje popelnice vyřešili samostatně. Jednou si to zaplatí sami a vyřeší pro sebe a podruhé ostatním ze společných peněz? Považujete tento přístup za spravedlivý? Já mu minimálně nerozumím.
Naši zmařenou snahu o recyklaci lze přijmout jako svého druhu trénink pro budoucnost, kdy se změní poměr sil mezi ekonomií a ekologií. 

Avšak přijmout a najít správné řešení pro opravy zbylých kontejnerových stání to bude tvrdý oříšek. Začínáme tedy s těmi, kde je jasné financování, tj. obecní domy, veřejná prostranství Trnkova, Broďák. Problém se tím pouze odložil…

Břetislav Štefan, starosta
 

Související články

top Setkání vedení radnice se spolky působícími v Líšni 1. 10. 2024 Kultura Spolky a sdružení Starosta Rada
top Aktuální informace k povodňové situaci a rady pro občany 12. 9. 2024 Starosta Život v Líšni Životní prostředí
Proměny náměstí Karla IV.: Nová lékárna, vodní hřiště a komfortní zázemí pro Líšeň 9. 9. 2024 II. místostarostka Projekty MČ Náměstí Karla IV. Starosta
Průvodce pro nájemníky pro V. etapu modernizace 24. 6. 2024 Úřad Regenerace obecních bytů Projekty MČ
Průzkum ptactva v Brně-Líšni v hnízdní sezóně 2023 28. 2. 2024 Životní prostředí Starosta
Silvestrovský pochod. 42. ročník s 836 účastníky 19. 2. 2024 Kultura Starosta Život v Líšni
Nadějní studenti architektury představí moderní koncepty bydlení pro seniory v Líšni 8. 1. 2024 Bydlení Starosta Senioři Dům pro seniory
1 2 3 4 5 7 9
Poslední úprava: 2. 1. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů