U parku Trnkova vzniknou podzemní kontejnery. Co s těmi dalšími?

Zpátky
U parku Trnkova vzniknou podzemní kontejnery. Co s těmi dalšími?

Kontejnery nám v dobrém úmyslu zaplevelily veřejná prostranství. Nejvíce se to týká barevných kontejnerů na papír a plasty. Třídit je přeci správné. Avšak v současné době sporné, neboť se dle městské firmy SAKO se nevyplatí suroviny recyklovat. Vše od plastů, přes papír až po směsný odpad končí v kotlích spalovny. Zřejmě další z paradoxů naší doby. 

Nerozumím smyslu třídění, kdy většina končí v jednom kotli a z mé pozice to nemohu změnit. Co se však mohu pokusit změnit je vzhled některých míst, kde kontejnery stojí. První místo, kde se tak stane je park Trnkova. Řada kontejnerů zde odděluje zastávku od parku a parkoviště. Jde skutečně o neestetický zážitek, a zejména v létě doplněný o zážitek nepříjemný pachový. Pro uživatele MHD,  návštěvníky parku a obchodu Hruška však máme dobrou zprávu. Klasické kontejnery v příštím roce nahradí podzemní s větší kapacitou. Zůstane nám „ekologické“ třídění, bude to vypadat lépe a také to bude přehlednější a tím i bezpečnější.

Co dál a proč to jde tak pomalu? 

Kontejnerových stání, které potřebují opravy či úpravy, je v Líšni více než dost. V sídlišti jich máme kolem 95. Podotýkám, že nově postavené domy si musí odpadové hospodářství řešit sami, včetně oprav a péče o ně. Bohužel na to se během devadesátých let a v průběhu privatizace zapomnělo. Kontejnerová stání zůstala městu. Brno se o ně také moc nestaralo, a když už byla situace kritická, tak se před dvěma lety rozhodlo, že se o ně budou starat městské části. Aby se neřeklo, tak na ně Líšni posílá zhruba 167.000 Kč. Tedy plus mínus 1.600 Kč na jedno stání. Je potřeba zdůraznit, že celková oprava se pohybuje od 50 000 do 300 000 Kč, a to bez rozšíření kapacit pro kontejnery na tříděný odpad. Ok, tak to vypadá, že od Brna už na údržbu pantů a pletiva máme, ale zbývá otázka, z čeho to opravíme a rozšíříme?

Situace je zřejmá u obecních domů ve správě Líšně. Zde se uplatní stavební zákon a z vybraného nájemného postupně postavíme a upravíme kontejnerová stání, která k obecním bytovým domům přísluší. Vše půjde z kapes nájemníků a je to tak prý podle zákona. Totéž platí u rodinných domů a nově postavených bytovek.

Zbývá tedy otázka, kdo a za co opraví zbylá kontejnerová stání? Zaplatíme to z obecní kasy? Ale v této kase jsou přece i peníze nájemníků obecních domů a majitelů rodinných domů, kteří si svoje popelnice vyřešili samostatně. Jednou si to zaplatí sami a vyřeší pro sebe a podruhé ostatním ze společných peněz? Považujete tento přístup za spravedlivý? Já mu minimálně nerozumím.
Naši zmařenou snahu o recyklaci lze přijmout jako svého druhu trénink pro budoucnost, kdy se změní poměr sil mezi ekonomií a ekologií. 

Avšak přijmout a najít správné řešení pro opravy zbylých kontejnerových stání to bude tvrdý oříšek. Začínáme tedy s těmi, kde je jasné financování, tj. obecní domy, veřejná prostranství Trnkova, Broďák. Problém se tím pouze odložil…

Břetislav Štefan, starosta
 

Související články

Domov pro seniory a studenty - představení záměru - veřejná debata (video) 18. 10. 2023 Senioři Bydlení Starosta Diskuze s občany Dům pro seniory Reportáže a videa o Líšni
Kam kráčíš, Brno? 2023 - co mění tvář našeho města (pořádáme veřejné představení) 4. 10. 2023 Život v Líšni Dům pro seniory Starosta
Zapojte se do strategického plánu rozvoje Líšně 7. 9. 2023 Život v Líšni Starosta Reportáže a videa o Líšni
Pozvánka na veřejnou debatu - představení Územní studie Holzova, na den 21.06.2023 v 17:00 hodin v sále radnice MČ Brno-Líšeň. 22. 5. 2023 Projekty MČ
Pravidelné farmářské trhy 18. 5. 2023 Život v Líšni Starosta Reportáže a videa o Líšni
1 2 3 4 6 7
Poslední úprava: 2. 1. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů