Potraviny u parku Trnkova: radnice odkoupí budovu Hrušky

Zpátky
Potraviny u parku Trnkova: radnice odkoupí budovu Hrušky

V prosinci 2019 schválili líšeňští zastupitelé nákup objektu potravin Hruška u parku Trnkova. Využili jsme předkupní právo k této nemovitosti, i když nás tento nákup bude stát devět milionů korun. Domnívám se totiž, že je důležité mít možnost ovlivnit budoucí vývoj této lokality. Abychom budovu získali, musí naše plány podpořit ještě město. Věřím, že na magistrátě naši snahu zachovat služby pro občany v této lokalitě pochopí.

Mám představu, že v budoucnu na daném místě vznikne víceúčelová budova, která bude citlivě reflektovat stávající ráz dané lokality, útulného prostředí parku Trnkova. Velice výhodné se mi jeví umístění zastávky MHD, která se nachází přímo u budoucí víceúčelové budovy. Chci zachovat prodejnu potravin a v dlouhodobé vizi budovu rozšířit o služby, lékárnu, kadeřnictví, kavárnu a několik bezbariérových malometrážních bytů pro seniory. V mých plánech jsou i podzemní garáže pod celou budovou s možností dlouhodobého parkování pro místní.

Budovu můžeme koupit pouze proto, že byla zprivatizována bez pozemku pod ní. Tím jsme ze zákona získali předkupní právo v případě jejího prodeje.

V devadesátých letech převažoval názor, že máme nechat vše vyřešit trh. To se s odstupem času ukazuje jako komplikované. Dokládá to osud mnoha privatizovaných objektů například potravin na ulici Josefy Faimonové, na Ondráčkově v Mariánském údolí, stejně tak jako bývalých potravin na Vlkově. Stát a obce tehdy levně prodávaly, abychom za několik let museli draze platit za tento nezodpovědný výprodej. Obdobný problém nastal při rozprodeji bývalých mateřských školek a jeslí nebo jejich rušení na ulicích Strnadova, Michalova a Hochmanova. Obnova zrušených míst v mateřinkách nás doposud stála přes 20 miliónů.

Bohužel tyto objekty už nelze řešit jako Hrušku. Když nejste majitelem nemovitosti, nemůžete rozhodovat o její současné, či budoucí podobě. Nemůžete tedy zabránit ani snahám o přestavbu budovy pro bydlení či ubytovnu. Tím sice přibývá nových bytů, ale zároveň i obyvatel a paradoxně ubývají služby pro ně.

Zastupitelé jsou si vědomi, že nestačí pouze bourat a rozprodávat zdánlivě nepotřebné, ale k rozvoji je třeba mít vize a odvahu je naplňovat. Do nové dekády jsme vykročili zodpovědně a správným směrem, jen je třeba držet kurz a vytrvat. Snad nás magistrát v naší snaze podpoří.

Břetislav Štefan

Související články

Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie 30. 11. 2022 Život v Líšni
Líšeňská Akademia slaví třicet let 28. 11. 2022 Život v Líšni Školství v Líšni ZŠ Akademia
Zásady pro provádění odstraňování a ořezů dřevin 14. 11. 2022 Život v Líšni Bezpečnost
Vodní hřiště v Líšni 7. 11. 2022 Život v Líšni
Aktuality II. místostarosty 31. 10. 2022 Propagace Líšně II. místostarostka Život v Líšni
Upravená otevírací doba provozovny, pošty 45 na Ondráčkové ulici v Brně-Líšní 19. 10. 2022 Život v Líšni
Park Houbalova - park podle Vašich představ 12. 9. 2022 Starosta Park Houbalova
Volby do zastupitelstev obcí a Senátu Parlamentu České republiky 5. 9. 2022 Samospráva Život v Líšni LN-Zprávy z radnice
1 2 3 4 5 8 12 15
Poslední úprava: 23. 1. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů