Orlovna je opravena

Zpátky

Milí Líšňáci, mám pro Vás dobrou zprávu. Celá budova Orlovny je opravena. Myslím, že nejen mne těší pohled na její nový kabát, který je velmi citliví k místu, kde budova stojí, ale i k její historii.

Na tomto místě bych chtěla poděkovat všem, kteří se zasadili o to, aby byla budova opravena. Během celého procesu rekonstrukce, který byl započat již v předminulém volebním období, plálo mnoho emocí a vášnivých debat. Co člověk to názor, jak by měla budova vypadat, k čemu by měla sloužit, kdo by jí měl provozovat. Těžko říct, jestli exituje jedno universálně správné řešení. Myslím, že spíš ne. V každém případě je dnes Orlovna rozdělena na dva funkční celky, které jsou od sebe oddělené jak stavebně, tak provozně. 

Část budovy B, která byla opravena za prostředky MČ Brno Líšeň, prošla kolaudací v prosinci 2023, je svěřena do správy KCL a bude sloužit spolkům, komunitám a veřejnosti. 

V přízemí se jedná o tři velké místnosti, které se dají použít jak samostatně, tak se dají i propojit.  Od 1.9. je do celého přízemí přesunut provoz školky Michalova, kde její celá budova prochází rekonstrukcí a zároveň se rozšiřuje o další dvě třídy. Rekonstrukce a přístavba MŠ Michalova probíhá z úrovně města Brna, kterému jsme staveniště na ulici Michalova předali  8.8. a již teď vyhlížíme datum, kdy si novou školku převezmeme zpátky, ale víme, že dříve než za rok to nebude. Bylo by nemyslitelné tyto zásadní stavební úpravy školky dělat za provozu, a proto jsem velmi ráda, že se nám povedlo dočasně přesunout školku do krásných opravených prostor Orlovny.  Děti a paní učitelky z MŠ Michalova jsou naší první komunitou, která Orlovnu zabydlí.  

V prvním patře jsou tři klubovny, které mají cíleně sloužit hlavně spolkům. Dají se pronajmout hodinově nebo i měsíčně. Záleží na tom, jaká frekvence se každému jednotlivému spolku hodí. Dokážeme si představit i sdílení klubovny několika spolky najednou, kteří se mezi sebou domluví.  Jedna z kluboven bude po dobu pobytu školky v Orlovně sloužit paním učitelkám z MŠ Michalova. Další dvě jsou volné a budeme rádi, když se najde spolek nebo komunita, která je také zabydlí. 

Podkroví zůstalo jako zázemí KCL bez možnosti pronájmu.

Vzhledem k tomu, že v budově B není na co provozně navazovat, bude se model provozu s časem vyvíjet a doufáme, že se najde jeho funkční podoba co nejdříve. 

 

Část budovy A, která byla zkolaudována na konci srpna 2023, je dlouhodobě pronajata SK Líšeň, které ji opravilo z dotace Národní sportovní agentury, za přispění Jihomoravského kraje, města Brna, městské části Brno-Líšeň a dalších donátorů. V tomto případě je provozně na co navazovat, a to na sportovní činnost SK Líšeň, která v budově A probíhá již dlouhou dobu. 

A teď nás čeká už „jen“ rekonstrukce zahrady.  Snažíme se k ní přistoupit citlivě a tak, aby zůstal zachován její duch, ale zároveň, aby byla komfortní. Diskuse na téma její rekonstrukce vedeme s KCL a zároveň se spolky, které o to projevili zájem. Asi nebude možné splnit požadavky všech, ale věřím, že najdeme nejfunkčnější možný kompromis. 

Přeji opravené budově Orlovny hodně spokojených nejen Líšňáků, kteří si sem najdou cestu a budou se rádi vracet. 

Mgr. Alena Stejskalová

II. místostarostka

orlovna_1

Související akce

Akce Pozvánka na živý betlém na farním dvoře u kostela svatého Jiljí dne 17.12.2023 17. 12. 2023 Kultura Život v Líšni

Související články

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj provozuje od 1. 12. 2023 do 2. 2. 2024 INFOLINKU  1. 12. 2023 Úřad Život v Líšni Aktuality Potřebuji si vyřídit
Likvidace černých skládek stojí Líšeň nemalé peníze 29. 11. 2023 I. místostarosta Život v Líšni Odpady Reportáže a videa o Líšni
Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie ( Brno-Líšeň, Za Klášterem 2 až 16, sudá) 28. 11. 2023 Bydlení Život v Líšni
V Líšni zasedalo studentské zastupitelstvo 13. 11. 2023 II. místostarostka Základní školy Reportáže a videa o Líšni
UPOZORNĚNÍ VLASTNÍKŮM ČI UŽIVATELŮM NEMOVITOSTÍ (POZEMKŮ) NA POTŘEBU OŘEZU, PŘÍP. ODSTRANĚNÍ DŘEVIN 7. 11. 2023 Bezpečnost Život v Líšni Životní prostředí Ochrana přírody
Umístění kontejnerů na bioodpad 2023 2. 11. 2023 Životní prostředí Odpady Život v Líšni
1 2 3 4 6 10 15 19
Poslední úprava: 25. 9. 2023.
Kontakt: Nikola Peňásová, , tel.: 544424815

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů