Napsali o nás v roce 2014

Napsali o nás v roce 2014

Monitoring médií - přehled článků o Líšni zveřejněných v denním tisku.

 

Slib nových radních: v městských částech otevřeme radnice (odkaz)

Uveřejněno:  22.11. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Ředitel České televize Dvořák zahájil stavbu nového brněnského studia(odkaz)

Uveřejněno:  20.11. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Onderka sklízí po volbách kritiku. Pozici ve straně si ale zatím drží (odkaz)

Uveřejněno:  16.10. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Problémy v Líšni a na Vinohradech? Parkování a psí výkaly (odkaz)

Uveřejněno:  29.9. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Nové televizní studio? Vznikne za 15 měsíců (odkaz)

Uveřejněno:  28.9. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Parkování v Brně vyřeší rezidenční zóny. Platit budou jen od večera do rána (odkaz)

Uveřejněno:  17.9. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Posezení v parku u grilu? Odloženo na neurčito (odkaz)

Uveřejněno:  11.7. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Žlutočervená, nebo modrá? Začal boj o vlajku (odkaz)

Uveřejněno:  22. 6. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Přijato. Zastupitelé schválili aktualizaci územního plánu  (odkaz)

Uveřejněno:  17. 6. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Radnice zaplatí část školného za děti. Pokud rodičům hrozí ztráta práce (odkaz)

Uveřejněno:  8. 6. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

V Líšni postaví kostel. Přestože nikdo soutěž o jeho podobu nevyhrál (odkaz)

Uveřejněno:  27. 5. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Třicet dětí ve třídě? Brněnské základní školy jsou plné (odkaz)

Uveřejněno: 11. 5. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Brněnské ulice uklízí lidé bez práce. Radnice výrazně ušetří (odkaz)

Uveřejněno: 22. 4. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Klub Likusák chystá změnu podoby (obsah)
Brno­- Líšeň – Nízkoprahový klub Likusák v Líšni, který poskytuje služby dětem a mladým lidem se sociálními problémy, letos získá novou podobu. Klub je pomalovaný graffiti a vybavení tvoří starý, už několikrát opravovaný nábytek. Tento stav podle sociálních pracovníků Ratolesti Brno není pro některé klienty klubu atraktivní a necítí se tam příjemně. Mezi klienty dělají anketu o nové podobě klubu. "Mladí lidé se stále mění. Zatímco před deseti lety byla mezi dětmi a mladými graffiti populární, teď je to pro ně okrajová záležitost. Už nyní z ohlasů klientů víme, že budeme muset klub vymalovat jednodušší barvou a pořídit nový nábytek," sdělil vedoucí klubu Martin Holiš.       
(lup) 

Uveřejněno: 8. 4. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Koblihy, svařené víno a maškary. V Líšni slaví masopust (odkaz)

Uveřejněno:  1. 3. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Líšní při průvodu zazní stoleté písně (obsah)
Brno – Závody v zachraňování tonoucích, akvapark plný naháčů i tradiční průvod masek. To vše nabídne Brňanům nadcházející víkend.
1. LÍŠEŇSKÉ OSTATKY 2014 Kdy: sobota 14.00 – neděle 2.00 Kde: náměstí Karla IV. a Dělňák v Líšni Vstupné: 100 korun.
Už týdny dopředu mají někteří lidé z Líšně připravené masky na zítřejší masopustní průvod. Začne ve dvě hodiny odpoledne na náměstí Karla IV. a zúčastní se ho kromě asi třiceti lidí v maskách i stárci a muzikanti. "Loni šlo s průvodem asi pět set lidí. Očekáváme, že to letos bude podobné," odhadla zájem o akci jedna z organizátorek Pavla Dombrovská. Lidé se od čtyř hodin přesunou do líšeňského Dělňáku, kde bude oslava pokračovat. Večer tam začne taneční ostatková zábava s Dechovou hudbou Blučiňáci nebo například vystoupením Národopisného souboru Líšňáci. Vstupné na večerní zábavu je sto korun. Obnovit tradici masopustní oslavy se v Líšni rozhodli v roce 2012. Díky sběrateli Františku Svobodovi si lidé zítra poslechnou i písně, které Líšní při oslavách zněly před sto lety.
2. NATURISTICKÉ KOHOUTOVICE Kdy: sobota 19.00 – 22.00 Kde: Aquapark Kohoutovice Vstupné: dospělí 195 korun.
Milovníci koupání bez plavek zamíří letos už podruhéna akci brněnských naturistů v kohoutovickém akvaparku. "Sejde se nás tam přibližně sto dvacet. Prostě plný akvapark," myslí si člen klubu naturistů Ivo Žurek. Akce se koná asi pětkrát ročně už od roku 2010. Její obliba podle Žurka pořád roste.
3. GRAND PRIX MORAVIE 2014 Kdy: pátek 11.00 – neděle 16.00 Kde: Městský plavecký stadion Lužánky Vstupné: zdarma. Letošní ročník závodů ve vodních záchranných sportech přilákal rekordní počet účastníků. "Zúčastní se třiadvacet týmů z osmi zemí. Nárůst oproti loňsku je asi šedesát procent," odhadl ředitel závodu Pavel Plavina. Dohromady přes dvě stě záchranářů bude soutěžit ve zvládání krizových situací. Loni například organizátoři připravili simulaci úniku neznámé látky do plného bazénu.
(Vojtěch Kučerák) 

Uveřejněno: 28. 2. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

Do Líšně přijede cirkus proti rasismu (obsah)
Brno – Kiosek lidských práv pokračuje ve své brněnské pouti. Po náměstí Svobody a Kohoutovicích zavítá filmový cirkus proti rasismu v úterý 4. března i do městské části Líšeň. "Účelem akce je zbourání zaběhnutých předsudků a stereotypů," shrnul hlavní organizátor akce Adam Vašíček. V prostorách šapitó, které dobrovolníci postaví na zastávce Jírova, odstartuje program ve čtyři hodiny odpoledne. Pro návštěvníky organizátoři připravili hry, tematickou výstavu fotografií od Šymona Klimana nebo promítání dokumentárního snímku 35 měsíců s Natálkou. Film od Martina Hanzlíčka vypráví příběh romské dívky, která po rasově motivovaném útoku utrpěla popáleniny na velkém povrchu těla.
(voz)

Uveřejněno: 28. 2. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

V okolí kaple budou domy, bojí se obyvatelé (obsah)
Brno-Líšeň - Lidem z Líšně se nelíbí hrozící výstavba bytových domů kolem takzvaného Kostelíčku. Město chce problém s Líšní vyřešit v dohodovacím řízení.
Krásný výhled od líšeňské kaple až na Pálavu by mohly v budoucnu přehradit bytové domy. Proti obestavění Poutní kaple Panny Marie na Kostelíčku v brněnské Líšni, která je kulturní památkou, bojují místní lidé i radnice.
Prozatím jsou v blízkosti kulturní památky jen zahrady a pole. Podle platného územního plánu by tam však mohly stát rodinné domy. Magistrát teď připravuje aktualizaci tohoto dokumentu a podle ní by kolem kaple mohly být i bytové domy. "Úplně by to narušilo ráz místa, které má poutní tradici už od sedmnáctého století," uvedla Martina Svobodová z Líšně.
Patřila mezi lidi sbírající podpisy pro námitku, kterou občanské sdružení Líšeň sobě podávalo. Přestože stačí jen dvě stě, lidé v Líšni sehnali skoro třináct set podpisů. "Obcházela jsem jednotlivé byty. Podepisovali hlavně starousedlíci, kteří ke kapli často chodí na vycházky. Ale mnozí mají pocit, že jejich podpis stejně nic nezmění," popsala situaci Svobodová.
Stejnou námitku jako občanské sdružení podala i městská část. "Zastupitelé jednomyslně rozhodli, že jsou proti změnám," uvedl tamní starosta Břetislav Štefan.
Magistrát se chce s Líšní a dalšími nespokojenými městskými částmi domluvit v dohodovacím řízení. "Do konce března se sejdeme a vyjasníme si naše stanoviska. Připomínky mnohdy pramení z nesprávného pochopení věci," uvedl náměstek primátora pro územní plánování Ladislav Macek.
Cílem řízení je shoda mezi oběma stranami. "Městská část je však v nevýhodné pozici," poznamenal Štefan. Pokud se totiž město s Líšní nedohodne, definitivně rozhodnou brněnští zastupitelé.
Že jsou některé navržené úpravy v Líšni špatné, o tom se bude starosta snažit přesvědčit své spolustraníky z klubu zastupitelů za sociální demokracii. "Když to nezabere, svoje názory zopakuji na zastupitelstvu, které bude dokument schvalovat," řekl Štefan. Věří však, že domluvy dosáhne už v dohodovacím řízení. Kromě Kostelíčku je další problém nová zástavba, kterou aktualizace umožní poblíž Novolíšeňské, Holcovy, Zikovy a Elplovy ulice v Líšni.
Jak bude postupovat občanské sdružení, pokud magistrát jeho námitku odmítne, zatím není jasné. "Ještě úplně nevíme, jaké máme možnosti. Začátkem března bude schůzka, kterou pořádá Nesehnutí, kde se dozvíme víc," uvedla místopředsedkyně sdružení Pavla Dombrovská. Kaple v Líšni stojí od roku 1630, kdy ji nechala postavit Alžběta Pergová jako poděkování za uzdravení slepého syna. Na poutě na svátek Panny Marie do Líšně přicházely davy lidí z Brna i okolí. "Podle dobových pramenů jich bylo až deset tisíc," uvedl historik Pavel Košťál. Císař Josef II. poutní kapli zrušil a v roce 1785 ji dělníci zbořili. Na stejném místě byla obnovena až v roce 1914.
S navrhovanými změnami územního plánu jsou lidé nespokojení i v dalších městských částech. Podávání připomínek a námitek skončilo před dvěma týdny. Řádně vyplněných na magistrát přišlo přes dvanáct set námitek a víc než pět set připomínek. Výslednou podobu dokumentu by zastupitelé mohli schvalovat v květnu nebo v červnu. Začít platit by mohla o letních prázdninách.
(Kateřina Foltánková)

Uveřejněno: 26. 2. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

Prázdné byty? Priváty, šance pro bezdomovce (obsah)
Brno­-střed – Stovky obecních bytů v městské části Brno střed zejí prázdnotou. Radnice je chce co nejdřív zaplnit. Starosta městské části Libor Šťástka uvažuje o podnájemnících z řad studentů nebo lidí bez domova.
Městská část vlastní skoro pět tisíc bytů, z toho je šest set prázdných. "Nesvědčí to o dobrém hospodaření Brna středu. Podobný problém není v žádné další brněnské městské části," kritizoval náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil, který je zodpovědný za městský majetek.  Radnice už první krok k zaplnění prázdných prostor podnikla. "Před dvěma měsíci jsme změnili pravidla pro přidělování bytů. Zjednodušili jsme administrativu," sdělil Šťástka. Dobrá cesta je podle něj i privatizace. "Každý rok zprivatizujeme desítky bytů. Chceme v tom pokračovat i nadále," ujistil starosta.
Podobný názor má i opoziční zastupitel Brna­středu Bohumil Straka. "Privatizovat je třeba hlavně neobsazené byty. Další možnost je snížení nájemného u prázdných bytů. Tento proces by ale musel být transparentní, aby nevznikal prostor pro korupci," upozornil zastupitel. Šťástka neobsazené byty v Bratislavské ulici nabídl Armádě spásy. "Do projektu zapojíme dvacet obecních bytů. Armáda spásy potom vytipuje lidi bez domova, kteří mají ambice zařadit se do normálního života," sdělil Šťástka. Ředitel brněnské pobočky Armády spásy Pavel Kosorin spolupráci vítá. "Naši klienti mají v Brně omezený přístup k bytům. Jsme rádi, že jim můžeme nabídnout místo, kterému budou říkat domov," sdělil Kosorin.
Nájemné zaplatí klienti. "Vybereme takové, kteří mají pravidelné příjmy," sdělil ředitel. Na projekt, který začne v dubnu, naváže další. Bezdomovcům městská část nabídne příležitosti v oblasti veřejně prospěšných prací.
Další skupina, na kterou se chce starosta zaměřit, jsou studenti. "Volné jsou hlavně větší byty. Takové jsou ideální pro studentské priváty. S kampaní chceme začít na jaře. Studenty oslovíme pomocí zpravodaje městské části, informace jim předáme i přes univerzity," řekl starosta.
Metr čtvereční může v Brně­-středu podnájemníky vyjít i na šestadevadesát korun. "Radnice nepracuje s nájemným. Je příliš vysoké. Bydlení v centru města je spíš handicap. Lidé tam hůř zaparkují, horší je i životní prostředí," upozornil Pospíšil.
Podstatně levnější nájemné mají například v Líšni. "Lidé u nás platí třiašedesát korun za metr čtvereční. Problém s obsazením bytů nemáme. Naopak, spíš je přetlak. Brno-střed nereaguje na to, že nabídka určuje poptávku. Nechovají se tržně," upozornil starosta městské části Břetislav Štefan.
Šťástka o snížení nájemného v některých případech uvažuje. "Rozhodně ho ale nechceme snižovat plošně. Nevybírat řádné nájemné je poškozování rozpočtu městské části. Navíc ne všichni podnájemníci mají problém platit. Lidem v tíživé situaci ale chceme pomoci. Proto připravujeme systém, podle kterého budeme v individuálních případech nájemné snižovat," sdělil Šťástka.
Většina ze stovek prázdných bytů má plochu větší než sto metrů čtverečních. Podle ekonoma Michala Kozuba to je hlavní důvod, proč o byty není zájem. "Několikanásobně přesahují současné potřeby nájemníků. Jejich velikost přináší nejen vyšší náklady na celkové nájemné, ale také větší výlohy na energie. Problém je hlavně vytápění. Tyto domy nikdo nezateplí," vysvětlil ekonom. Zároveň dodal, že možnost přeměnit byty na menší znamená pro městskou část velké náklady.  
(Vladimíra Krejsová)

Uveřejněno: 22. 2. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

V Líšni vznikly nové chodníky i schodiště (obsah)
Brno-Líšeň – Mírnou zimu využila líšeňská radnice k několika úpravám. Všechny vycházely z přání místních. "Vznikl chodník, který spojuje Základní školu Holzova a obytné domy nad technickým muzeem dopravy," řekl místostarosta Jozef Sedláček. Podobnou úpravu radnice udělala také u hřbitova. "Vede tudy oblíbená výletní trasa. Proto jsme tam postavili chodník," uvedl místostarosta. Na náměstí Karla IV. vzniklo nové schodiště u přístupu do obchodního centra. "Lidé tam prošlapávali rýhu, která při dešti splavovala hlínu na chodník. Proto bylo schodiště potřeba," dodal Sedláček. Úpravy se vešly do několika desítek tisíc korun, radnice je zaplatila ze svého rozpočtu.
(vkr)

Uveřejněno: 15. 2. 2014 Zdroj: brnensky.denik.cz

 

Poslední úprava: 3. 3. 2014.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: