Náměstí Karla IV. - velká křižovatka nebo srdce Líšně?

Zpátky

Jedním z míst veřejného prostoru v Líšni, který si zaslouží pozornost je mimo jiné náměstí Karla IV. „Městečko“, jak je po desetiletí tato lokalita nazývána, se proměňuje v nepříliš utěšený dopravní uzel, plný autobusů, projíždějících i parkujících aut, chodců, cyklistů… Jedna průjezdná silnice, velký obchod jako dominanta na jednom konci, kostel na druhém, jediné hřiště pro děti v okolí – hojně a s nadšením využívané, ale stejně tak hojně kritizované. Po léta neřešená „proluka“ a dům se zahradou čekající na zbourání a na realizaci stále ještě nezrušené vize protažení tramvaje až na náměstí. Je možné všechny tyto problémy řešit a vyřešit?

V čase po komunálních volbách většinou vyšumí zprávy, které by veřejnost o nových plánech na úpravy veřejného prostoru informovaly. Často jsou veřejnosti předloženy až konečné plány, vzešlé z kuloárních politických debat, v lepším případě po konzultacích s několika odborníky. Lidé tak bývají postaveni před hotovou věc, někdy mohou zvolit ze dvou, tří variant. Veřejný prostor je pak vlastně ovládán a vytvářen hrstkou vyvolených, kteří určují, co kde bude stát, bude vysazeno, případně zbouráno.


V Líšni jsme se rozhodli jít jinou cestou. Jsme přesvědčeni, že je třeba posilovat vztah lidí k prostředí, ve kterém se dennodenně pohybují, které obývají a využívají. Je to přeci „jejich“ prostor, patří občanům a oni sami jsou součástí toho, jaký je. Bez názoru obyvatel bydlících v těsné blízkosti, bez ohledu na potřeby těch, kteří danou lokalitou denně chodí, využívají ji, nelze připravovat žádné plány ani studie. Řešení náměstí Karla IV. je tedy od počátku připravováno jako řešení potřeb jeho běžných uživatelů – ať už zde bydlí nebo místem jen prochází za prací, do školy, na nákup. Mnozí sice tvrdí, že se lidé stejně o stav veřejných prostranství nezajímají, že se plánováním zabývat nechtějí, že takové zbytečné komplikace vše prodražují a protahují. Přesto jsme se rozhodli, že cesta zapojení široké veřejnosti bude v tomto případě ta nejlepší a při zahájení revitalizace náměstí jsme o spolupráci požádali Nadaci Partnerství.


Nebudeme tedy, jak bývá obvyklé, začínat zadáním architektonické studie, ale první fází je nejprve příprava tohoto zadání. Ta však nebude probíhat od stolu někde v kanceláři, ale bude do ní zapojena vedle radnice i široká veřejnost. Nadace Partnerství se podobnými projekty dlouhodobě zabývá a této první fáze se ujala. Doplňovat ji bude sociologický průzkum paní magistry Vackové a dopravní studie. Na podzim 2015 budeme mít k dispozici takové zadání, které bude v maximální možné míře vycházet z potřeb obyvatel Líšně a současně reflektovat omezení, která na náměstí jsou a nelze je změnit.


Přípravné setkání především s majiteli nemovitostí na náměstí se již uskutečnilo, budou pokračovat rozhovory s občany i provozovateli obchodů sídlících na náměstí a především proběhne velká veřejná debata řízená Nadací Partnerství. Ráda bych vás na toto setkání pozvala a povzbudila vás v tom, abyste nezapomínali, že veřejný prostor patří nám všem a že máme právo rozhodovat, jak bude vypadat, jak se nám v něm bude žít. Využijme toho a nepromarněme šanci, která se nám otvírá.

Eliška Vondráčková, I. místostarostka

 

Související články

Vernisáž výstavy soutěžních návrhů na novou podobu Náměstí Karla IV. 4. 6. 2021 II. místostarosta Životní prostředí Náměstí Karla IV.
Výsledky architektonické soutěže o návrh náměstí Karla IV. 6. 5. 2021 Životní prostředí Náměstí Karla IV. II. místostarosta
Představení výsledků architektonické soutěže pro rekonstrukci nám. Karla IV. 30. 4. 2021 II. místostarosta Životní prostředí Náměstí Karla IV.
Architektonická soutěž na novou podobu náměstí Karla IV. 7. 7. 2020 II. místostarosta Náměstí Karla IV. Projekty MČ
Pracujeme na modernizaci náměstí Karla IV. a posílení trolejbusových linek 1. 6. 2020 II. místostarosta Náměstí Karla IV. Doprava
Veřejná debata: Budoucnost náměstí Karla IV. 23. 12. 2019 Projekty MČ Diskuze s občany Náměstí Karla IV. II. místostarosta
1 2

Seznam reakcí na článek

Napsal(a) Marie K.8. 6. 2015 09:00:00
Dobrý den, do Líšně jsme se přestěhovali před osmi lety a velice se ná tu líbí. Mám radost, že se chystají úpravy náměstí a věřím, že se podaří. Mám jednu připomínku - často na náměstí čekám na MHD a všímám si, že spousta lidí hledá v létě kousek stínu - v horkých dnech se dá před sluníčkem schovat jenom ve stínu stromu před Optikou, lavičky jsou v místě, kde už v 9h ráno je nesnesitelné horko a autobusová zastávka je prosklená a navíc malá. Neochrání ani před deštěm, ani před horkem. Přeji vám hodně dobrých nápadů, dostatek financí a ať je brzo náměstí opravdovým srdcem Líšně. MkZde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 20. 5. 2015.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů