Líšeňské ulice pojmenované po umělcích

Zpátky
Líšeňské ulice pojmenované po umělcích

Pablo Picasso jednou řekl: „Umění smývá z duše prach každodennosti.“ Možná i to je jeden z malých důvodů, proč naše ulice nesou jména po umělcích. Abychom, když po nich kráčíme, v sobě probudili alespoň kratinkou myšlenku na něco krásného, třeba na pár not, veršů nebo tahů štětcem. A v kterých líšeňských ulicích můžeme ukrást všednímu dni kousek času pro malé rozjímání?

Ulice Šimáčkova byla pojmenována po Matěji Anastasiusi Šimáčkovi, i když vystudoval chemii a pracoval v cukrovaru, osudem se mu stala literatura. Na přání svého strýce se v roce 1884 v Praze ujal redakce časopisu Světozor a později byl divadelním referentem deníku Národní politika, znáte z dobrého vojáka Švejka. Psal básně, povídky, dramatickou tvorbu zaměřenou na reálný svět dělníků. V roce 1939 režisér Martin Frič zfilmoval jeho divadelní hru Jiný vzduch, mimo jiné v ní hrál i František Černý, více známý z role kuchaře v pohádce Byl jednou jeden král.

Karolínu Světlou, Václava Klimenta Klicpery, Tomáše Štítného ze Štítného, Zikmunda Wintera a Prokopa Velikého asi představovat nemusíme.

Mezi ty méně známé patří Jan Herben, novinář Národních listů i Lidových novin a také za 1. republiky senátor Národního shromáždění. Adolf Heyduk, lyrický básník, představitel Májovců, který nejen verši podporoval česko-slovenské vztahy. Boleslav Jablonský, kněz a vlastenec působil v Kajetánově divadle a později se stal správcem kláštera v Polsku.

Ivan Markovič byl slovenský básník, právník a organizátor ruských legií. Účastnil se jednání domácího i zahraničního odboje o podobě státu a doprovázel T. G. Masaryka při jeho návratu z exilu do vlasti 21. prosince  1918 jako prvního československého prezidenta. Dr. Markovič byl meziválečným poslancem, ministrem národní obrany, školství a unifikace, tedy sjednocení zákonů a státní správy, v části země platily staré rakousko-uherské zákony i právo zvykové zejména v Podkarpatské Rusi. Mimo jiné doporučoval i zákaz kumulace funkcí, považoval ji za bariéru v nestrannosti a kontrole. I když se jeho slova týkala především finančního sektoru, aktuální jsou stále a ve všech oblastech správy věcí veřejných.

Silvie Dražanová, Eliška Vondráčková, Spolu v Líšni

Fotografie: Foto archiv Líšně, archiv rodiny Švehlovy (poskytla Petra Švehlová)

Fotogalerie

Související články

Brněnské dny pro seniory 2024 26. 8. 2024 Kultura Senioři
Pozvánka na výstavu malá galerie LíPa od 2.9.2024 do 30.9.2024 - František Kříž, MOMENTALIS REALIS 26. 8. 2024 Kultura Galerie LíPa
Líšeňské Hody 2024 11. 8. 2024 Kultura
Letní Retro dance party v Líšni už 23. 8.! 11. 8. 2024 Kultura
Křest knihy Ludvíka Belcrediho o Líšni 22. 7. 2024 Život v Líšni Kultura Reportáže a videa o Líšni
Boží muka v parku na ulici Trnkova 15. 7. 2024 Kultura Život v Líšni Reportáže a videa o Líšni
IBÉRICA 2024 / Tomáš Hanák: Kuba - Nebe, peklo, ráj? 19. 6. 2024 Kultura
1 2 3 4 6 9 11
Poslední úprava: 7. 3. 2021.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů