Líšeňské ostatky 2014

Zpátky

1. března 2014 se v Líšni odehrála nejrozvernější celolíšeňská akce – ostatky. Zpočátku to sice vypadalo, že se masopust ruší – maškary se totiž na sraz nedostavily a podle věštění Libuše Líšeňské Prozíravé „zaspaly“. Když však všichni zúčastnění na povel Bakuse, který průvod provázel a komentoval, zvolali kouzelné zaklínadlo: „Hercum šmercum, holá drijá!“ a nalákali maškary na kouzelný lektvar, kterému žádná maškara neodolá (šlihovica), maškary se konečně dostavily a veselice mohla pokračovat. Průvod krojovaných, dechovka Blučiňáci, přes třicet maškar a několik set návštěvníků se tradičně vydalo z ulice Kubelíkovy až na městečko (pro přespolní nám. Karla IV.). Cestou se zpívalo a tancovalo, přidávali se další maškary i diváci – sousedé, ale i hosté až z Brna. Proti umrznutí, umdlení únavou a smrti žízní i hladem chránily pod nápisem „Na mráz a na nás“ výtečný svařák a „koblihe“, které připravila děvčata a kromě nich také z pouhých jedenácti kilo mouky na sádle smažila paní Dresslerová.
Krojovaná děvčata se na ostatky zvlášť nastrojila, k vidění byly zimní krojové varianty (černé kabátky lemované kožešinou v kombinaci s tanečními sukněmi – mušelínkami doplněnými tradičně barevně výraznými fěrtochy – zástěrami). Na znamení přicházejícího kajícného postního období, které bude trvat od Popeleční středy až do Velikonoc, měla děvčata na hlavách vyvázané květované tyrolské šátky s černou půdou – ty se nosily pouze v adventu a v době postní.

V průvodu byly vidět i novinky mužské módy – tradiční zimní kabáty ušité jako věrné kopie kabátu Líšňáka Petra Hanzla zvěčnělého na akvarelu Marie Gardavské z počátku minulého století. Námaha nebyla marná, tak se těšíme, že příští rok už v zimních kabátech budou všichni krojovaní chlapi, doposud totiž na ostatky „zmrzali jenom v kordulách“…
Na městečku krojovaní šli do kostela na požehnání a maškary mezitím popravily medvěda za všechny nespravedlnosti, které se v Líšni dějí. Poprava se trochu zkomplikovala, neboť medvěd přešel městečko a pokračoval spontánně dál v cestě směrem k hospodě Na chajdě. Poté byl medvěd šťastně nalezen a zastřelen společně se všemi ostatními maškarami, vzápětí byli všichni oživeni kouzelným lektvarem, zahrála a zapěla sousedská masopustní kapela místní více než stoleté písně zaznamenané sběratelem Františkem Svobodou a průvod se odebral směrem k Dělňáku, kde zábava pokračovala. Tančila se Moravská beseda a pak odpolední tanec. Bylo třeba dopít svařené víno, což pro početné hosty nebyl žádný problém, a tak se naplnilo líšeňské rčení zaznamenané Cyrilem Mašíčkem: „Veselosť Pámbů nezakazuje…“

Večerní taneční zábavu zahájila Dechová hudba Blučiňáci, následovaly „Pijácké písně“ – žertovné pásmo v podání Národopisného souboru Líšňáci, v malém sále vyhrávala k tanci i poslechu líšeňská cimbálka, zkrátka hosté se dobře bavili. Říká se, že v nejlepším se má přestat – s blížící se půlnocí hosté napjatě očekávali smuteční průvod a pochovávání basy. A taky se dočkali: dechovka hrála „funébrmarš“, v čele průvodu šel farář s kostelníkem, nebožku basu nesli muzikanti, krojovaným děvčatům najednou chyběly sukně (to aby ve „vešívanéch refrcách“ mohly basu lépe oplakat), za nimi šli chlapi a pak záplava všech masopustních maškar. Farář držel „trochlivó debato“ – tedy přesněji řečeno ostatkový žalm, který zapsal v Líšni sběratel František Svoboda. Druhá část žalmu má vždy být aktualizací událostí za uplynulý rok – ten byl velmi bohatý, není tedy divu, že se kromě líšeňských událostí soustředil především na domácí politiku. Závěr už byl opět tradiční:

„Poslyšte, vážení, v tak pozdní hodinu
po velkém veselí přesmutnou novinu.
Tetka Kača se do nebe vydala
a neska valčíke naposled zahrála!
Do středy zbévá nám jenom kotrmelec,
tak, lidi, nezapomeňte jít na popelec!“

A protože všichni přítomní Kaču řádně oplakali, byla nakonec za sborového zpěvu všech účastníků vynesena ze sálu…
Budeme-li živí, zdraví a hlavně dá-li Pámbů, tak zase za rok. Popeleční středa bude 18. února, to znamená, že ostatky budou v sobotu 14. února 2015 – zrovna na Valentýna. A pak že není co slavit a proč se veselit!

Akce se odehrává pod hlavičkou organizace Líšeň sobě, jejímž cílem je společně vytvářená tvorba čerpající z místních zdrojů. Krojovanou část má na starosti Národopisný soubor Líšňáci, maškary organizuje divadlo Líšeň, dále se podílejí členové Rodinného centra Pastelka, portál vlisni.cz a početní líšeňští obyvatelé.
Organizační a finanční spolupráce – Kulturní centrum Líšeň a MČ Brno-Líšeň.

Videozáznam Stanislava Karafiáta a fotografie od líšeňských občanů si můžete prohlédnout na www.vlisni.cz

Za Líšeň sobě
Josef Trávníček a Pavla Dombrovská

ostatky_14

 

 

 

Související články

DO TANCE? JEDINĚ S RADOSTÍ! 16. 5. 2022 Spolky a sdružení LN-Kultura LN-Spolky a sdružení
Naši Senioři strávili víkend s Angličany 18. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Líšeňské ostatky a podpora radnice - postoj autorky koncepce maškarní části ostatků 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Tradiční čištění Říčky v Mariánském údolí - 13.4.2019 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Joda Cup má za sebou pátý turnaj 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
ZŠ a MŠ Brno Horníkova - Dvacítka uspokojila i náročné 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Běžci CRAFT Brněnského půlmaratonu | desítky opět podpoří děti s postižením zraku 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Úklid lesa, Jarmark - lesní mateřské školky 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
1 2 3 4 10 19 28 37

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 24. 3. 2014.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: