JAK SE SPRÁVNĚ ZACHOVAT PŘI PRŮJEZDU VOZIDEL ZÁCHRANÁŘŮ

Zpátky

HasičiHasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje

 

Hasiči, policie, zdravotnická záchranná služba a další složky dle zákona (tzv. vozidla s právem přednostní jízdy) používají při svém výjezdu k mimořádné události zvukovou signalizaci a výstražné zařízení modré barvy (maják). Mnohdy však mají díky neukázněnosti řidičů problém dostat se včas tam, kde někdo potřebuje pomoc. A v takových případech jde o každou vteřinu.

V případě, že ve své blízkosti uslyšíte sirénu záchranářů, je na místě maximální opatrnost a ohleduplnost k projíždějícím vozidlům s právem přednostní jízdy. Především se vůči těmto vozidlům chovejte čitelně (včasná signalizace, že přibrzďujete nebo uhýbáte z cesty). Počítejte také s reakcemi ostatních řidičů - někteří mohou při zaslechnutí sirényzačít zmatkovat. Zvláště ve městech nebo v husté zástavbě se v první okamžik řidiči nemusí podařit rozpoznat, ze kterého směru vozidla záchranářů přijíždí. Ztlumte proto rádio, stáhněte okýnka a zjistěte, odkud výstražný signál přichází. Jedině tak budete moci adekvátně reagovat.

Pokud je to z hlediska provozu a typu komunikace možné, zastavte své vozidlo na krajnici tak, aby záchranáři měli dostatek místa k projetí. I když ještě nevidíte, o jakou složku se jedná, počítejte při zastavování vždy s tím, aby mohlo bezpečně projet i velké hasičské auto.Myslete také na to, že vozidel s majáky může jet i několik za sebou, proto se vždy po průjezdu záchranářů důkladně rozhlédněte, než znovu vjedete do provozu.

vozidla IZS_2 pruhyvozidla IZS_3 pruhyDodržujte také pravidla řazení na komunikacích o dvou a více jízdních pruzích v jednom směru (viz přiložené obrázky).

Řidičům ostatních vozidel je vjezd do pruhu pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy a jízda v tomto pruhu zakázána.

         Také chodci nesmí omezit projíždějící vozidla záchranářů, a to ani na přechodu pro chodce, pokud jim na semaforu svítí zelená.

n†stupn° plocha_znaükaNejen při jízdě, ale i při parkování je nutné chovat se ohleduplně vůči případnému příjezdu záchranářů. Zejména na velkých sídlištích mají kvůli špatnému parkování problémy hasiči a zdravotnická záchranná služba přijet až na místo mimořádné události. Není výjimkou, že ve velkých městech hasiči dojedou téměř až k místu požáru během několika minut, ale další cenné minuty ztrácejí na posledních stovkách metrů, kdy se hasičské cisterny musejí pomalu proplétat mezi bezohledně zaparkovanými auty. Někdy dokonce hasiči musejí auta přesouvat mimo vozovku (např. v zatáčkách).

Při parkování se proto vždy ujistěte, že stojíte tak, aby kolem vašeho vozu mohla projet hasičská cisterna (min. 3 m šířky volného průjezdního pruhu). Nikdy také neparkujte na místech, určených jako nástupní plochy pro požární techniku (označeno příslušnou dopravní značkou). Při požárech rozhodují o přežitíčasto minuty a nezapomeňte, že správným parkováním chráníte i svoje životy a majetek.

 

CHCETE VĚDĚT VÍC?

krizporthasiči blond

                                 www.krizport.cz www.chytre-blondyn

Související články

Přechod pro chodce ulice Šimáčkova 20. 5. 2022 Bezpečnost Doprava
Brněnský dopravní podnik nabízí lidem další možnost, jak se zbavit nezaplacených pokut. Připravil vlastní akci Jaro bez dluhů s DPMB 14. 3. 2022 Doprava
Harmonogram blokového čištění místních komunikací v roce 2022 21. 2. 2022 Životní prostředí Doprava
Změny jízdních řádů od 12. prosince a investice DPMB v roce 2022 13. 12. 2021 Doprava
Nové nabíjecí stanice pro elektromobily - Kotlanova a Masarova 7. 10. 2021 Doprava
Vybudujeme nová parkovací místa v sídlišti 28. 6. 2021 Doprava II. místostarosta Parkovací dům Vlkova
Parkovací dům Vlkova – pozvánka na debatu 28. 6. 2021 Doprava II. místostarosta Parkovací dům Vlkova
Blokové čištění v Líšni 2021 17. 3. 2021 Doprava Životní prostředí
1 2 3

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 22. 5. 2017.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů