Chlorid sodný nad zlato?

Zpátky

Kdo touží po „ladovské“ zimě, tak se jí konečně dočkal. Při pohledu z okna je bílá krásná, ale se sněhem přichází i nutnost zajištění schůdnosti chodníků a sjízdnosti cest. Před pár desítkami let se zametalo, sypalo popelem nebo pískem, jezdilo pomalu nebo nejezdilo. Dnes všechno „vyřeší“ posypání solí.
Sníh roztaje, je z něj nejdřív „břečka“ a pak voda. Ta „zmizí“. Kam se ale poděje sůl? Protože i tady platí zákon o zachování hmoty, tak se sůl neztratí. V rozpuštěném sněhu, tedy ve vodě, chlorid sodný disociuje („rozdělí se“) na chloridový ion a sodný ion. Ty se chovají odlišně – chlorid zůstává ve vodě, sodík se váže např. v půdě.
Část této vody si s rozpuštěnou solí odneseme domů nasáklou v botách a ponožkách. Z pevných ploch odteče voda do kanalizace a z ní, existuje-li dešťová kanalizace, do nejbližšího toku. Pokud sůl dopadne na volný povrch (trávník, hlínu) nebo je tam s vodou „rozstříknuta“ nebo tam nateče, vsakuje se voda do půdy a potom do podložních hornin. Nakonec se dostane až do podzemní vody. Vsakování vody ze sněhu je ale nutné! Jen tehdy bude voda i v době sucha.

Jaké to má důsledky? I když je voda s rozpuštěnou solí v potoce nebo řece naředěna, škodí vyšší obsah rozpuštěných látek jak rostlinám, tak i živočichům. Pokud se voda se solí dostane do půdy, vzniká poškození rostlin v důsledku změny chemismu půdní vody. Kolem intenzivně ošetřovaných ploch vznikají zasolené půdy – slaná poušť.
Jsem hydrogeolog a tak mě hodně trápí, když se voda s vysokým obsahem chloridů dostane až do podzemní vody. V naší republice jsou lokality, kde musel být zrušen odběr podzemní pitné vody z důvodu vysokého obsahu chloridů, které mají původ v používání chloridu sodného.
Aplikace chloridu sodného tedy rozhodně není neškodná. Poškozuje půdu, rostliny a celou hydrosféru. V současnosti neexistuje „jednoduchá náhrada“. Rozhodně by bylo dobré solí maximálně šetřit, a pokud je to možné, nesolit vůbec a zametat nebo používat písek. Poděkují nám všechny rostliny v okolí komunikací a přispějeme i k čistotě vody.

RNDr. Jitka Novotná

 

 

Související články

Platí stále: na třešně do Líšně? 18. 7. 2022 Život v Líšni LN-Životní prostředí a veřejný prostor
Komu zvoní hrana!? Územnímu plánu… 1. 6. 2022 Život v Líšni Starosta LN-Životní prostředí a veřejný prostor
Z dopisù čtenářů - Lidská bezohlednost nezná mezí 27. 6. 2018 LN-Životní prostředí a veřejný prostor
Plné kontejnery ukazují, že lidé čím dál více třídí 25. 6. 2018 LN-Životní prostředí a veřejný prostor
V Brně přibudou nové kontejnery na starý textil. Pomůžou charitě i životnímu prostředí 13. 4. 2018 LN-Životní prostředí a veřejný prostor
Brno rozdává kompostéry 15. 3. 2018 LN-Životní prostředí a veřejný prostor
Jarní čištění Říčky v Mariánském údolí 12. 5. 2017 LN-Životní prostředí a veřejný prostor
1 2 3

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 20. 1. 2016.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: