Zastavme se v ulicích

Zpátky
Zastavme se v ulicích

Líšeň se svojí bohatou historií vzbuzuje v mnoha svých obyvatelích hrdost a pocit sounáležitosti s předky, díky jejichž působení získala svůj význam. Naše Líšeň dala domov mnoha osobnostem, historie do ní vepsala řadu milníků a příroda krás. Část z nich se promítá do názvů našich ulic. A některé svůj název dostaly jako vyjádření úcty k lidem, kteří chodili Líšní po stejných cestách jako Vy.

Jak ale blednou vzpomínky v myslích líšeňských občanů, tak se pro současníky stávají jména mnoha líšeňských rodáků pouhým nápisem na uliční tabulce bez jakékoli spojitosti s tím, co vykonali. A přitom se za jmény označujícími ulice skrývá mnoho. Každý měsíc se s Vámi na těchto stránkách chceme zastavit v ulicích a seznámit Vás s jejich názvy. Ne jako historici, ale jako Líšňačky hrdé na svoji obec i na ty, kteří jí v minulosti obývali. Našimi zdroji informací jsou různé knižní, vědecké a univerzitní materiály, webové stránky a vyprávění pamětníků.

V lednu se podíváme na ulice nesoucí jména po hrdinech 2. světové války, po zahraničních letcích. Jedním z významných rodáků Líšně byl podplukovník in memoriam Josef Otisk. Narodil se 30. ledna 1911 v Líšni, vojákem chtěl být od dětství, vystudoval vojenskou akademii a s hodností poručíka byl přiřazen k 43. pluku v Brně. Po obsazení naší vlasti v březnu 1939 nacistickým Německem došlo k likvidaci Ministerstva národní obrany a rozpuštění armády. V prosinci téhož roku odešel přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Bejrůt a Francii do Anglie. Účastnil se bojů na frontě a mimo jiné prodělal i výcvik britských speciálních jednotek Commandos, a to jako jeden z mála československých vojáků.

V listopadu 1943 byl jmenován velitelem šestičlenné paraskupiny Wolfram, která byla v noci 13. 7. 1944 vysazena na naše území s cílem organizovat partizánské hnutí a sabotáže v Beskydech. Výsadek byl vybaven jen nejdůležitějšími věcmi, zbraně, peníze a vysílačka, o kterou bohužel přišli, což jim znemožňovalo plnění úkolu. Před útoky protipartizánských německých jednotek se skupina stáhla do Líšně, celou cestu šli prý pěšky a pouze za tmy. Raněné je schovávala a starala se o ně jeho nejbližší rodina. Ta však byla ve velkém nebezpečí, proto se skupina stáhla mimo Brno, kde operovala až do konce války. Celých pět let o něm neměla rodina vůbec žádné zprávy, pět let neviděl svoji manželku a dítě.

Během války byl za statečnost vyznamenán mimo jiné i Československým válečným křížem a Řádem britského impéria. Po válce byl komunisty degradován a pracoval jako pomocný geometr.

Major Otisk není jediným válečným hrdinou naší Líšně, který bojoval  v II. světové válce v zahraničí a nosí vyznamenání za statečnost. Patří mezi ně i piloti a letečtí technici RAF.

Podplukovník in memoriam Miloš Bodlák, pilot bombardovací perutě, který v noci 1. 1. 1945 zahynul při útoku na německé ponorky.

Jaromír, František a Jakub Sapákovi, letečtí mechanici, kteří i po válce zůstali v Anglii. Jaromír se věnoval zdokonalování motorových systémů a Jakub působil v Jihoafrické republice.

Major in memoriam Josef Drček pracoval jako stavební dozor při stavbě pohraničního opevnění ve Slezku, v RAF působil jako radiotelegrafista a zahynul při výcviku nad mořem.

Podplukovník in memoriam Ladislav Kocourek, stíhací pilot zahynul v březnu 1943 při srážce s jiným letounem.

Podplukovník in memoriam Jindřich Leskauer, radiotelegrafista, který se v lednu 1941 již nevrátil z bombardování německého přístavu.

Ing. a podplukovník in memoriam Jaroslav Poledník, student architektury a nejmladší z těch, kteří odešli bojovat na zahraniční frontu, zahynul při orientačním letu v listopadu 1941.

Silvie Dražanová, Eliška Vondráčková, Spolu v Líšni

Související akce

Akce Pozvánka na živý betlém na farním dvoře u kostela svatého Jiljí dne 17.12.2023 17. 12. 2023 Kultura Život v Líšni

Související články

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj provozuje od 1. 12. 2023 do 2. 2. 2024 INFOLINKU  1. 12. 2023 Úřad Život v Líšni Aktuality Potřebuji si vyřídit
Likvidace černých skládek stojí Líšeň nemalé peníze 29. 11. 2023 I. místostarosta Život v Líšni Odpady Reportáže a videa o Líšni
Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie ( Brno-Líšeň, Za Klášterem 2 až 16, sudá) 28. 11. 2023 Život v Líšni Bydlení
UPOZORNĚNÍ VLASTNÍKŮM ČI UŽIVATELŮM NEMOVITOSTÍ (POZEMKŮ) NA POTŘEBU OŘEZU, PŘÍP. ODSTRANĚNÍ DŘEVIN 7. 11. 2023 Bezpečnost Život v Líšni Životní prostředí Ochrana přírody
Umístění kontejnerů na bioodpad 2023 2. 11. 2023 Život v Líšni Životní prostředí Odpady
Kam kráčíš, Brno? 2023 - co mění tvář našeho města (pořádáme veřejné představení) 4. 10. 2023 Starosta Život v Líšni Dům pro seniory
1 2 3 4 5 9 12 16
Poslední úprava: 10. 1. 2021.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů