SK Líšeň má nejvíce mládeže

Zpátky
SK Líšeň má nejvíce mládeže

Náborové akce a péči o nejmladší naděje líšeňského fotbalu vzal na svá bedra ředitel klubu David Linger. Letošní nábor však poznamenala pandemie covidu, přesto však od září začala v Líšni s tréninkem nová skupina čtyřletých dětí. 

Jak máte naplněna jednotlivá družstva?

Kromě těch úplných začátečníků, jichž je v každé skupině i více než třicet, máme ostatní družstva limitována počtem 25 hráčů, což je asi horní hranice toho, aby byly tréninky hodnotné. Ale třeba v kategorii sedmiletých je třicítka, která je rozdělena do dvou družstev hrajících městské soutěže.

Zvýšil se zájem dětí po postupu mužů do II. ligy?

Myslím si, že nějaký vliv postup našich mužů na širší povědomí líšeňského fotbalu má. Zatímco dříve k nám chodili především chlapci z Líšně, či Vinohrad nebo Šlapanic, dnes tu máme i děti z jiných brněnských čtvrtí.

Jak je zajištěna odborná příprava?

Trenérů je nedostatek. Takže přípravu přebírají otcové, kteří absolvují základní školení a získají alespoň trenérskou licenci C. Těch je u nejmladších družstev naprostá převaha. Zkoušeli jsme spolupráci se studenty Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Ale tato spolupráce není stálá, spíše nahodilá. Zdá se mi, že pro studenty není trénování těch nejmladších až tak atraktivní, aby zůstali po celou sezónu. 

Jak často chodí nejmladší k tréninkům?

Ti úplně noví předškoláci mají přípravu jedenkrát v týdnu. Předpřípravky pak dvakrát týdně, sedmiletí už mají tréninky tři dny v týdnu.

Kde trénují nejmladší líšeňští fotbalisté?

Těch ploch moc nemáme. Nejmladší tak jsou nejčastěji na umělém trávníku ZŠ Novolíšeňská, zimní příprava je v Orlovně. Přípravky využívají tréninkového centra mládeže v Mariánském údolí, v zimě pak v nafukovačce, či školních tělocvičnách v Líšni, na Vinohradech, Šlapanicích, či Jiříkovicích. Letos jsme začali spolupráci se Sokolem Brno I. Partner poskytuje gymnastického trenéra pro tělesnou průpravu. Cvičení se uskuteční v hale Sokola na Kounicově ulici.

Jaké postavení má mládežnický fotbal Líšně v rámci fotbalové asociace?

Když se podíváte na čísla FAČR (Fotbalové asociace České republiky), snadno zjistíte, že jsme v počtech před Spartou, Slavií, či Zbrojovkou. Vlastně v republice nemá žádný jiný oddíl tolik dětí a družstev. Především proto, že zmíněné kluby se soustředí výhradně na kvalitu. Začínají se staršími dětmi, které přebírají od jiných klubů. Navíc u nás se věnujeme i dívkám, které do sedmi let trénují společně s chlapci a teprve poté mají vlastní družstvo v kategorii WU9. 

Máte nějaké odchovance, kteří prošli od mládeže až po první celek?

Asi nejznámějším bude Ruda Čampa, který sice byl na čas ve Zbrojovce, ale pak se vrátil a byl kapitánem mužstva hrajícího tehdy MSFL. Do MSFL naskočil na čas i Tomáš Šperka. V současném týmu hraje Martin Chládek. Ale našimi odchovanci byli také pozdější hráči Zbrojovky Nosko, Dupal, Král, či Pašek, který se po působení ve Zbrojovce, Vítkovicích a Prostějově vrátil letos do druholigové Líšně.

Miloslav Vlašic

Související články

První lize bychom se nebránili, říká čerstvě sedmdesátiletý Karel Hladiš 1. 11. 2021 Život v Líšni Sport
Životní jubileum Karla Hladiše, zásadní postavy líšeňského fotbalu. 29. 10. 2021 SK Líšeň Sport Reportáže a videa o Líšni
Tenisový turnaj dětí a mládeže 2021 16. 9. 2021 Sport
Jak pomáhat nevidomým při sportu 31. 8. 2021 Spolky a sdružení Sport
Vyhlášení ankety Sportovec Líšně roku 2021 30. 8. 2021 Sport
Tenisový turnaj Jany Novotné 2021 21. 7. 2021 Spolky a sdružení Sport Reportáže a videa o Líšni
Za Karlem Kašparem 6. 1. 2021 Sport
SK Líšeň v moravských soutěžích - podzim 2020 1. 12. 2020 Sport SK Líšeň
1 2 3 4 5 6 8
Poslední úprava: 1. 11. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: