Potraviny u parku Trnkova: radnice odkoupí budovu Hrušky

Zpátky
Potraviny u parku Trnkova: radnice odkoupí budovu Hrušky

V prosinci 2019 schválili líšeňští zastupitelé nákup objektu potravin Hruška u parku Trnkova. Využili jsme předkupní právo k této nemovitosti, i když nás tento nákup bude stát devět milionů korun. Domnívám se totiž, že je důležité mít možnost ovlivnit budoucí vývoj této lokality. Abychom budovu získali, musí naše plány podpořit ještě město. Věřím, že na magistrátě naši snahu zachovat služby pro občany v této lokalitě pochopí.

Mám představu, že v budoucnu na daném místě vznikne víceúčelová budova, která bude citlivě reflektovat stávající ráz dané lokality, útulného prostředí parku Trnkova. Velice výhodné se mi jeví umístění zastávky MHD, která se nachází přímo u budoucí víceúčelové budovy. Chci zachovat prodejnu potravin a v dlouhodobé vizi budovu rozšířit o služby, lékárnu, kadeřnictví, kavárnu a několik bezbariérových malometrážních bytů pro seniory. V mých plánech jsou i podzemní garáže pod celou budovou s možností dlouhodobého parkování pro místní.

Budovu můžeme koupit pouze proto, že byla zprivatizována bez pozemku pod ní. Tím jsme ze zákona získali předkupní právo v případě jejího prodeje.

V devadesátých letech převažoval názor, že máme nechat vše vyřešit trh. To se s odstupem času ukazuje jako komplikované. Dokládá to osud mnoha privatizovaných objektů například potravin na ulici Josefy Faimonové, na Ondráčkově v Mariánském údolí, stejně tak jako bývalých potravin na Vlkově. Stát a obce tehdy levně prodávaly, abychom za několik let museli draze platit za tento nezodpovědný výprodej. Obdobný problém nastal při rozprodeji bývalých mateřských školek a jeslí nebo jejich rušení na ulicích Strnadova, Michalova a Hochmanova. Obnova zrušených míst v mateřinkách nás doposud stála přes 20 miliónů.

Bohužel tyto objekty už nelze řešit jako Hrušku. Když nejste majitelem nemovitosti, nemůžete rozhodovat o její současné, či budoucí podobě. Nemůžete tedy zabránit ani snahám o přestavbu budovy pro bydlení či ubytovnu. Tím sice přibývá nových bytů, ale zároveň i obyvatel a paradoxně ubývají služby pro ně.

Zastupitelé jsou si vědomi, že nestačí pouze bourat a rozprodávat zdánlivě nepotřebné, ale k rozvoji je třeba mít vize a odvahu je naplňovat. Do nové dekády jsme vykročili zodpovědně a správným směrem, jen je třeba držet kurz a vytrvat. Snad nás magistrát v naší snaze podpoří.

Břetislav Štefan

Související články

Zápis do MŠ v MČ Brno-Líšeň pro školní rok 2024/2025 – seznam termínů a míst 29. 2. 2024 Život v Líšni Školství v Líšni Školství LN-Školství
top Průzkum ptactva v Brně-Líšni v hnízdní sezóně 2023 28. 2. 2024 Životní prostředí Starosta
Silvestrovský pochod. 42. ročník s 836 účastníky 19. 2. 2024 Kultura Starosta Život v Líšni
top Umístění kontejnerů na bioodpad 2024 19. 2. 2024 Život v Líšni Životní prostředí Odpady
Životní podmínky 2024 - výběrové šetření v domácnostech 29. 1. 2024 Aktuality Bydlení Život v Líšni
Zeleň nás v Líšní provází na každém kroku. 8. 1. 2024 I. místostarosta Život v Líšni Životní prostředí
Nadějní studenti architektury představí moderní koncepty bydlení pro seniory v Líšni 8. 1. 2024 Bydlení Starosta Senioři Dům pro seniory
1 2 3 4 6 11 15 20
Poslední úprava: 23. 1. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů