Podzimní výlety klubu seniorů Brno-Líšeň

Zpátky

Klub seniorů Brno – Líšeň se v rámci spolupráce s Nadací Charty 77 – Senzační senioři zúčastní soutěže o nejvíce nachozených kilometrů s názvem „Soutěž o den s Davidem Hufem“.

Zaujala nás, protože chodíme pro radost z pohybu i vzájemného setkávání a účast v soutěži nám dala možnost podívat se zpátky, kolik výletů a zejména nachozených kilometrů jsme během letošního podzimu zvládli.

Níže Vám předkládáme soutěžní text a také zveme další líšeňské seniory k procházkám s námi.

Vážení přátelé,

 

jak říká český spisovatel, filosof a teolog Dominik Pecka „Sport je poezie pohybu a činu“, a tak i my  rádi podléháme jeho kouzlu. Ale protože lidové přísloví říká „Sportem k trvalé invaliditě“, našli jsme v rámci našeho Klubu úžasný kompromis a kromě čtvrtečního zdravotního cvičení a pátečního plavání chodíme každou středu na procházky.

Na krátké výlety do okolí naší krásné Líšně, poznávat její okolí nebo se vracet na známá a milovaná místa. Protože jak se říká v jedné naší plkačce :

Podzimní výlet důchodci 1

„Stará Líšeň, to bela veliká vozdoba vod Brna za kupcama, v celým světě známá. Malovaný dumke, široká podruvnávka podle mustra“.

 

Kochat se přírodou každého ročního období, vstřebávat její energii, ale zejména se sejít,  povykládat a pobavit.

 

Naše forma zapojení se do této soutěže není zcela dle pravidel, ale ty jsou pro nás hodně striktní a přísná. My výletujeme, fotíme i zapisujeme pro radost, ale moc rádi se o naše nachozené kilometry podělíme s ostatními, třeba je i inspirujeme.

 

Zapojení se do této soutěže a písemné zdokumentování je pro nás také určitou formou připomenutí a zejména poděkování paní Neveselé, která procházky organizuje, vybírá trasu a vede nás a paní Tuscherové, která organizuje výlety a drží nad námi ochranou ruku.

 

Podzimní výlet důchodci 2Matička Praha – dvoudenní zájezd

Naši stověžatou Prahu máme rádi a počítat přesné km jsme přes všechnu tu historickou krásu, kterou nabízí, jsme nezvládli. Prošli jsme Staré Město, nevynechali Karlův most, Staroměstské náměstí i Hradčany. Druhý den jsme navštívili Průhonický park .

Hrubý odhad nachozených km 16.

 

Z Líšně do Mariánského údolí k Mušce

Úchvatná procházka okolo rybníků, pozorování kačen a ryb vyskakujících na hladinu a ospalých rybářů okolo původních mlýnů. Hrubý odhad nachozených km 8.

 

Z Líšně na Klajdovku do Obřan

Vyjdeme kopeček na Klajdovku, kde máme Brno jako na dlani,  a pak scházíme lesní cestou do Obřan, kde si každá z nás utrhne pár kuliček klokočí. Hrubý odhad nachozených km 6.

 

Z Líšně na Stránskou Skálu

Procházka okolo starého, dnes již zničeného kolejiště, které dříve zajišťovalo Líšni, slavnou lokomotivou Karolínkou, spojení s městem Brnem, ke Stránské skále plné tajemných jeskyní i štol. Hrubý odhad nachozených km 6.

 

Podzimní výlet důchodci 3Vinařská obec Kobylí – zájezd

do sklípku

Porozhlédli jsme se po zajíma- vostech obce, zastavili se v Suchořanské zmole, u radnice a muzea. Pak již naše kroky vedla jen láska k vínu. Hrubý odhad nachozených km 2.

 

Z Líšně přes Vinohrady

na Bílou horu

Místo, kde byl vybudován Památník dělnického hnutí a pro svůj výhled na město Brno se stal i

 

místem, kde fašisti vybudovaly své pozorovatelny. Hrubý odhad nachozených km 3.

 

Z Líšně do Mariánského údolí k Jeleňovi

Projdeme okolo ruin tribun z 50. let minulého století, které zde, dříve v Gottvaldově údolí, hostily tisíce lidí na mírových slavnostech. Hrubý odhad nachozených km 8.

 

Z Líšně do Podolí

Návštěva sousední vesničky. Kousek cesty podél silnice k novému sportovnímu rybníku a pak už vidíme první sousedské domky. Hrubý odhad nachozených km 4.

Depozitář MHD v Líšni

Prohlídka běžně nepřístupného Depozitáře ve správě Technického muzea v Brně, kde je umístěno cca 60 ks šalin, které dokumentují vývoj MHD v Brně. A jen dodáváme, šalina je po našem tramvaj. Hrubý odhad nachozených km 1.

 

Líšeňský Kostelíček

Poutní kaple Panny Marie na Kostelíčku, lidově jen Kostelíček, naše dominanta a chlouba, ze které máme Líšeň jako na dlani, zámek, starou školu i nové sídliště.

Hrubý odhad nachozených km 2.

 

Z Líšně do Šlapanic

Návštěva sousedního městečka, rodiště naší nejkrásnější Popelky, paní Libušky Šafránkové. Prošli jsme náměstí, podívali se radnici, do muzea, kostela i na moderní kašnu.  Hrubý odhad nachozených km 7.

Podzimní výlet důchodci 4

Líšeňský Kostelíček

Poutní místo, jehož kouzlo a touha jej znova navštívit z Vás nevyprchá. Už se těšíme, jak na jaře vykvete nově obnovovaný třešňový sad. Hrubý odhad nachozených km 2.

 

Z Líšně do Mariánského údolí

Po cestě okolo rybníků míjíme v pravěku osídlené jeskyně, některé volně přístupné a původní hradiska. Hrubý odhad nachozených km 8.

 

Z Líšně na Klajdovku

 k vysílači Hády

 

Procházka přírodní rezervací Hády, kde se nachází několik dnes již rekultivovaných těžebních lomů na vápenec, která tvoří vstup do Moravského krasu. Hrubý odhad nachozených km 8.

 

A to je vše přátelé.

 

Příjemné prožití vánočních svátků a mnoho úspěchů v Novém roce přeji Klub seniorů Brno – Líšeň s Révou.

 

Brno, dne 5. 12. 2016

Zpracovaly:   za Klub seniorů Brno – Líšeň, p.o. -  paní Váňová a paní Tuscherová a za Kulturní centrum Líšeň, p.o. v rámci projektu Réva - paní Dražanová

Související články

Setkání a gratulace líšeňským jubilantům v roce 2022 6. 4. 2022 I. místostarostka Život v Líšni Senioři
Právo pro seniory I. 16. 3. 2022 Senioři
Čtvrtletník pro brněnské seniory Senior Žurnál 15. 2. 2022 Senioři
Novoroční koncert - skvělý dárek k Vánocům pro držitele Senior pasu 13. 12. 2021 Senioři Kultura
Pozvánka na kurzy pro seniory - Právní minimum 2. 9. 2021 Senioři
Seniorská obálka - I.C.E. karta 19. 5. 2021 Senioři Aktuality
Setkání Líšeňských jubilantů 2021 28. 3. 2021 I. místostarostka Senioři
Program Klubu seniorů na 1. čtvrtletí 2021 6. 1. 2021 Senioři
1 2 3 4 5 6 8

Seznam reakcí na článek

Napsal(a) Magdalena Doleželová9. 12. 2016 13:25:37
Moc mě mrzí, že jsem šla do důchodu teprve nedávno. Teď si ty krásné Vámi uvedené trasy budu muset projít sama. Škoda, že jsem to nestihla s Vámi.Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 9. 12. 2016.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů