Komu zvoní hrana!? Územnímu plánu…

Zpátky
Komu zvoní hrana!? Územnímu plánu…

Musím to napsat. Musím se vyjádřit. Musím se pokusit to vysvětlit a nezbývá také než si říci, kdo za tím stojí.

Tvůrci

Lidovci, kteří si vzali ve městě Brně na starosti územní plán svoji roli, z mého pohledu, prostě nezvládají. Pokud tedy vyloučím možnost, že by cíleně chtěli zhoršit kvalitu života současným Brňanům. Pan náměstek Hladík nám jistě poděkuje na volebních plakátech a zároveň v lidovecké kuchyni připraví nový územní plán.

Ono by o tolik nešlo, kdyby to nebylo na úkor nás občanů ve městě Brně žijících. Územní plán se totiž doširoka otevřel developerům a nabízí možnost stavět téměř kdekoliv a jen s velmi vágními omezeními.

Například ve vnitroblocích, v plochách mezi domy, které se nazývaly v současně stále platném dokumentu „stabilizovaná plocha“ – se stavět dalo jen velmi těžko a za značných omezení. Teď tomu je jinak. Žádný pozvolný rozvoj, abychom nepustili výstavbu příliš. Žádná příprava. Prostě se najednou zvednou stavidla až pro 150 tisíc nových obyvatel. Bez rozmyslu, zda to současná infrastruktura zvládne. Bez ohledu na to, o kolik zeleně nenávratně přijdeme. Vše v duchu budovatelského nadšení, rozvoje a pokroku.

Reklamním způsobem se občanům nabízí švédský stůl pro stavění, nicméně bez upozornění, s jakým apetitem se na něj těší developeři. Stůl bude natotata prázdný, neboť veškeré rezervy právě spolknou připravení developeři. Ono by to v zásadě nevadilo, kdyby z toho běžný občan měl více než zácpu dopravní, přehřáté město a snížení současné kvality života ve městě.

Odborníci

Skoro by se mohlo zdát, že plán tvoří přímo developeři. Územní plán Brna je však z dílny pana architekta Sedláčka, pod jehož vedením vzniká. Pan architekt Sedláček sice doposud žádný územní plán nikdy nepořídil, dokonce není ani autorizovaným architektem, mezi jeho zaměstnanci Kanceláře architekta Brna není nikdo, kdo by pořídil jediný územní plán. Přesto se sebevědomě do tohoto experimentu velkolepě pustil. Svou roli pojal tak, že by se za jeho práci nestyděl žádný developer, který chce ubrat zeleň, vytěžit území a odjet bydlet jinam, protože v Brně to nebude v příštích dekádách žádná sláva.

 

Na červnové schůzi Zastupitelstva města Brna se plánuje, že se bude schvalovat Návrh nového územního plánu. Během předchozích měsíců měli možnost obyvatelé města Brna vznést námitky nebo připomínky, ale vzhledem k tomu, že se v tomto odbornému dokumentu většina neorientuje, a možná ani neví, že se připravuje, tak tomu nevěnovali pozornost, byť se jich úzce dotýká.

Občané

Tento dokument určuje, jak se bude moci v příštím období město rozrůstat. A to je kámen úrazu. Dle mého názoru, se přiliž doširoka otevřela náruč developerům a investorům a nebere se ohled na stávající obyvatele, což je pro mne nepřijatelné.

Těch nedostatků je tam mnoho. Spolu s několika starosty městských částí jsme napsali na vedení města dopis s požadavkem nezávislého posouzení návrhu územního plánu. Zatím jsme odpověď neobdrželi.

Je tedy potřeba oslovit městské zastupitele na občanské úrovni. Oslovte zastupitele města Brna, které jste volili a požádejte je, aby tento dokument nepřijali a vrátili k přepracování. Je to poslední možnost, jak zabránit přijetí územního plánu, který si neváží svých občanů a nedostatečně hájí naši zeleň a právo kvalitně bydlet a žít ve městě Brně.

Je to o nás a na každém z nás.

 

Břetislav Štefan, starosta

Související články

Podchod u ZŠ Novolíšeňská v novém kabátě 22. 7. 2024 Samospráva II. místostarostka Život v Líšni
Fotbalový klub SK Líšeň oslavil 100 let 22. 7. 2024 Život v Líšni SK Líšeň Reportáže a videa o Líšni
Boží muka v parku na ulici Trnkova 15. 7. 2024 Kultura Život v Líšni Reportáže a videa o Líšni
Technicko-ekonomické posouzení budov městské části Líšeň 18. 6. 2024 Život v Líšni Bydlení II. místostarostka
Knihovna v Líšni se přes léto uzavře, projde kompletní modernizací 3. 6. 2024 Kultura Život v Líšni
Běh pro Julii v Líšeňské rokli 3. 6. 2024 Život v Líšni Sport Reportáže a videa o Líšni
1 2 3 4 7 13 18 24
Poslední úprava: 1. 6. 2022.
Kontakt: Nikola Peňásová, , tel.: 544424815

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů