Architektonická soutěž na novou podobu náměstí Karla IV.

Zpátky
Architektonická soutěž na novou podobu náměstí Karla IV.

Byla vyhlášena architektonická soutěž o návrh pro nám. Karla IV. Podmínky najdete na profilu zadavatele veřejných zakázek a také v přiložených dokumentech.

V listopadu loňského roku se k tématu konala poslední veřejná debata na radnici, kde bylo představeno zadání soutěže. Z debaty nevzešly žádné zásadní připomínky, a proto jsme se pustili do formálních kroků přípravy ve spolupráci s Českou komorou architektů (ČKA). Byla sestavena odborná porota, která celou soutěž řídí a určí pořadí vítězných návrhů. Do ní se nám podařilo získat opravdu zvučná jména architektů, kteří mají bohaté zkušenosti s řešením veřejných prostranství i mezinárodní rozhled. Předsedou poroty je prof. Ing. arch. Ivan Koleček, který dlouhodobě žije a pracuje ve Švýcarsku. Dalšími odbornými členy jsou doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, který navrhl mnoho rekonstrukcí náměstí, několikrát oceněná městská architektka Litomyšle Ing. arch. Zdeňka Vydrová a také oceňovaný Ing. arch. Pavel Jura. Náhradníky nezávislé části jsou Ing. arch. Lukáš Pecka, Ph.D. a Ing. arch. Rudolf Grimm. Tzv. „závislými“ členy a náhradníky, tedy reprezentanty radnice, jsou starosta, místostarostové a předsedové Komise dopravy a Komise životního prostředí a veřejného prostoru.

V červnu byl návrh soutěžních podmínek a zadání schválen Radou a Zastupitelstvem městské části Brno-Líšeň, kde získal podporu téměř všech zastupitelů. Jedná se o završení mnohaletého procesu diskusí mezi občany, představiteli městské části, architekty a dalšími odborníky, který byl podpořen i několika studiemi. Jsem rád, že tento projekt má podporu napříč politickým spektrem, protože jeho realizace není věcí jednoho volebního období.

Soutěž bude probíhat dvoukolově, přičemž termín pro odevzdání soutěžních návrhů v prvním kole je 23. října. Následně porota vybere maximálně šest nejlepších koncepcí, které budou dopracovány v druhém kole. Celkové výsledky bychom měli mít v únoru příštího roku. S vítězem soutěže pak radnice uzavře smlouvu na zpracování územní studie celého řešeného území a stavebního projektu pro rekonstrukci samotné plochy náměstí (plocha A). V plochách B a C budou navrženy budovy v základních hmotových obrysech včetně vstupů, uliční čáry apod.

Co a jak má být architekty řešeno, včetně dopravy, občanské vybavenosti či zeleně, je popsáno v přiloženém zadání soutěže. Cílem je ve zkratce vytvořit uprostřed Staré Líšně lepší prostor pro život, pro chybějící služby, odpočinek i společenské aktivity. Který bude dobře dopravně napojen, ale doprava nebude dominantním rysem náměstí.

Přál bych si a věřím, že silná porota přitáhne zájem těch nejlepších architektů, aby se do soutěže přihlásili a my měli na výběr hodně kvalitních návrhů.

Martin Příborský, II. místostarosta

Přílohy:

 

 

Související články

Adventní darování krve u sv. Anny, dne 6.–17.12.2021 2. 12. 2021 Zdravotnictví II. místostarosta
Informace z očkovacího centra Brno Slatina 15. 11. 2021 Zdravotnictví II. místostarosta
Daruj krev u sv. Anny, zachraň život , dne 1.–12.11. 2021 29. 10. 2021 II. místostarosta Zdravotnictví
Začíná druhá etapa rekonstrukce zahrady Dělňáku 12. 7. 2021 II. místostarosta Rekonstrukce zahrady Dělňáku
Vybudujeme nová parkovací místa v sídlišti 28. 6. 2021 Doprava II. místostarosta Parkovací dům Vlkova
Parkovací dům Vlkova – pozvánka na debatu 28. 6. 2021 Doprava II. místostarosta Parkovací dům Vlkova
Vernisáž výstavy soutěžních návrhů na novou podobu Náměstí Karla IV. 4. 6. 2021 Náměstí Karla IV. II. místostarosta Životní prostředí
Výsledky architektonické soutěže o návrh náměstí Karla IV. 6. 5. 2021 II. místostarosta Životní prostředí Náměstí Karla IV.
1 2 3 4 5 6

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 7. 7. 2020.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: