Virtuální svět

Zpátky
Virtuální svět

Policisté znovu upozorňují na sílící vlnu podvodů, která se odehrává ve virtuálním světě. Denně jsou to desítky nových případů, kdy způsob podvodů bývá velmi podobný.

Nejčastější způsoby podvodů na internetu jsou následující:

  1. Využívání inzertních portálů, kdy poškozený nabízí na prodej nějaké zboží. Zkontaktuje ho pachatel, který má zájem o nabízené zboží, nicméně preferuje platbu a doručení zboží prostřednictvím přepravní společnosti. Poškozenému je zaslán odkaz. Po kliknutí na odkaz je poškozený většinou přesměrován na stránku pro zadání přihlašovacích údajů do svého internetového bankovnictví. Pokud dojde k přihlášení, pachatel získává přístup do internetového bankovnictví poškozeného a provede neoprávněné transakce.
  2. Falešná technická podpora – pachatel vydávající se za pracovníka technické podpory operačního systému vašeho počítače kontaktuje poškozeného s legendou napadení účtu hackery. Vyžaduje po poškozeném vzdálený přístup k jeho soukromému počítači. Tento vzdálený přístup umožní pachateli díky některým speciálním programům ovládání vašeho počítače. Vše většinou proběhne přes kliknutí na nějaký zaslaný odkaz. Další požadavek pachatele je vyplnění formuláře, který obsahuje citlivé údaje k platební kartě poškozeného (včetně platnosti karty a CVE kódu). Jakmile poškozený sdělí tyto údaje, pachatel provede neoprávněnou platbu, zřídí úvěr apod.

 

Na všechny způsoby podvodů však platí stejné rady a doporučení, jak se nestát obětí kyberpodvodníků:

 Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla ze své platební karty. Banky se na ně neptají, ani zprávami či e-mailem neposílají odkazy na weby, kde jsou vyžadovány!

Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.

 Sledujte a pečlivě čtěte informace od vaší banky v internetovém bankovnictví.

 Nereagujte na telefonní hovory, e-maily ani zprávy, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další krok pro jejich záchranu.

Nezadávejte ani v aplikaci nepotvrzujte platby, které vám bude diktovat někdo po telefonu, ani nikomu nesdělujte či nepřeposílejte potvrzovací kódy z SMS. Stejně tak nedávejte nikomu vzdálený přístup do vašeho počítače.

Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.

Podvodnou platbu co nejdříve ohlaste  na PČR a co nejdříve reklamujte u svého bankovního subjektu.

Jakoukoli komunikaci ze strany podvodníka nemažte do doby, než bude zajištěna policejním orgánem.

Buďte obezřetní při využívání inzertních portálů. Pečlivě volte způsob platby a ani v těchto případech neklikejte na zaslané odkazy.

Mějte aktualizovaný software a antivirus. A to i na mobilním telefonu.

V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku či volejte 158.

 

Odhalíte včas, že na vás útočí online podvodníci? Vyzkoušejte si test a poměřte své výsledky s ostatními na: www.kybertest.cz.

 

 

por. Mgr. Zdeňka Procházková

oddělení tisku a prevence

Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje

 

Související články

Varování MPSV před podvodnými SMS a falešnými doménami 10. 11. 2023 Bezpečnost
UPOZORNĚNÍ VLASTNÍKŮM ČI UŽIVATELŮM NEMOVITOSTÍ (POZEMKŮ) NA POTŘEBU OŘEZU, PŘÍP. ODSTRANĚNÍ DŘEVIN 7. 11. 2023 Bezpečnost Život v Líšni Životní prostředí Ochrana přírody
TY TO ZVLÁDNEŠ 1. 11. 2023 Zdravotnictví Bezpečnost
Představení nového webu Bezpečnější Brno 26. 5. 2023 Bezpečnost
Zásady pro provádění odstraňování a ořezů dřevin 14. 11. 2022 Bezpečnost Život v Líšni
Přechod pro chodce ulice Šimáčkova 20. 5. 2022 Bezpečnost Doprava
Kryty v městské části Brno-Líšeň a ve městě Brně 2. 3. 2022 Bezpečnost
Kontakty pro pomoc Ukrajině 28. 2. 2022 Bezpečnost I. místostarosta
1 2 3
Poslední úprava: 8. 6. 2022.
Kontakt: Nikola Peňásová, , tel.: 544424815

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů