Údržba zeleně při suchu v Líšni

Zpátky
Údržba zeleně při suchu v Líšni

Radnice městské části bere dopady sucha velmi vážně. V roce 2019 jsme přijali následující opatření. Snížili jsme počet jarních pokosů travnatých ploch ze tří na dva a stanovili, že druhý pokos před létem zanechá co nejvyšší trávu (10 cm), aby přes léto trpěla méně. První sekání po zimě by mělo být důkladné s výhrabem trávy i listí, protože naposledy se hrabalo v říjnu. Druhé už by mělo ponechat posekanou trávu na místě.

Také jsme se začátkem sečení čekali do poslední chvíle, kdy se to ještě dá do léta dvakrát stihnout – jeden pokos zabere asi tři týdny, a pokud prší, tak ještě déle. Navíc jsme opakovaně upozorňovali prováděcí firmy, aby začaly tam, kde je tráva nejvyšší, a naopak vůbec nesekaly, kde tráva neroste. Zatímco někde je stále suchá hlína, jinde už může mít plevel půl metru. Je pak na schopnostech a ochotě firem, jak dokážou práci naplánovat. Pro městskou část i firmy by však bylo administrativně velmi náročné objednávat a následně vyúčtovat sečení jen některých míst.

Dalším opatřením je vyčlenění několika ploch pro založení tzv. květnatých luk. Zde nebude tráva sečena vůbec a zeleň bude ponechána vlastnímu vývoji anebo bude aktivně vysazena pestrá luční vegetace. Jejich cílem je lepší zadržení vody v krajině i vytvoření životních podmínek pro hmyz, ptáky a drobné hlodavce. Jednu takovou „louku“ už máme u zastávky Masarova a daří se jí relativně dobře. Komise životního prostředí dále doporučila travní plochy před Bednaříkovou, mezi Jírovou 4 a 12, nad Poláčkovou a svah nad tratí mezi zastávkou Kotlanova a Jírova. Budeme sledovat rozvoj těchto míst, a pokud se osvědčí, můžeme tento přístup v budoucnu aplikovat na dalších plochách.

V minulých letech se v rámci projektu systémové úpravy vegetace v Líšni vysadilo přes tisíc stromů a několik tisíc keřů a popínavých rostlin. V tom chceme určitě pokračovat. Bohužel někdy z důvodů spíše estetických nebo odborných přístupů se kácely i zdravé vzrostlé stromy, které se pak nahrazovaly novými na stejných místech. Podle mého názoru bychom však kácení měli omezit jen na nezbytně nutné případy. A příspěvkem k biodiverzitě je samozřejmě i podpora okrasných záhonů, které zakládáme ve spolupráci s aktivními občany. I záhony vytvářejí další životní prostor zejména pro hmyz. Pokud má někdo zájem o založení okrasného záhonu u svého domu, budu rád, když se na mne obrátí.

Martin Příborský, II. místostarosta

Související články

Upozornění na zvýšené riziko požárů 25. 7. 2022 Životní prostředí Ochrana přírody
Aktuality II. místostarosty 27. 6. 2022 II. místostarosta
Červen – měsíc myslivosti 6. 6. 2022 Život v Líšni Životní prostředí
Městská část Brno-Líšeň nabízí k pronájmu prostory pro provoz kavárny (včetně venkovní zahrádky) v objektu Klajdovská 28 (Dělňák) 18. 5. 2022 II. místostarosta Rekonstrukce zahrady Dělňáku
Nová zahrada Dělňáku se v půli května otevře lidem 12. 5. 2022 II. místostarosta Rekonstrukce zahrady Dělňáku
Harmonogram blokového čištění místních komunikací v roce 2022 21. 2. 2022 Doprava Životní prostředí
1 2 3 4 7 9 12
Poslední úprava: 2. 5. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů